Ψαροταβέρνες - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Η παρέλαση άργησε μια μέρα!

Στην προκειμένη περίπτωση δεν αναφέρομαι σε αυτήν της 25ης Μαρτίου αλλά στη βραδυνή της 26ης Μαρτίου που... έγινε παρέλαση πιάτων στον Καραβίδα και σφαγή ποιός θα πρωτοφάει!

Η ιστορία έχει ως εξής.3 μέρες νωρίτερα το "τρελοκομείο" της παρέας μας πρότεινε να πάμε κάπου προς τα βόρεια για να φάμε. Αμφιταλαντευόμουν όμως γιατί θα προτιμούσα πχ ένα Munchen by Erich παρά να μπω στη διαδικασία των νηστίσιμων. Όταν άκουσα όμως πως η επιλογή ήταν Καραβίδας συμφώνησα καθώς όπως αναφέρεται στο σάιτ πρόκειται για τίμια επιλογή.

Μετά λοιπόν τον επεισοδιακό ημιτελικό του Final-4 στο βόλευ όπου ένας πολύ αγαπητός φίλος του σάιτ στοχοποιήθηκε για την τελευταία απόφαση του, ασχέτως αν είναι ο κορυφαίος στην Ελλάδα και με πανευρωπαϊκή αναγνώριση, αλλά και την "αυτοκτονία" του ΠΑΟΚ απέναντι στον τελικό, ξεκινήσαμε για Νέα Ιωνία που μας είναι άγνωστη.

Ενώ γνωρίζω πως είναι κοντά στη Νεα Φιλαδέλφεια, έκανε χρήση του gps όπου προτίμησε να με πάει μέσω Αττικής Οδού, οπότε για λεπτομέρειες πως θα φτάσετε θα σας γελάσω. Πάντως ενώ δεν βρίσκεται σε πολυσύχναστο σημείο το παρκάρισμα πολύ κοντά δεν ήταν εύκολο, εκτός αν αποφασίσετε να καβαλήσετε πεζοδρόμιο. Καλύτερα πάντως που κάναμε και 3 λεπτά περπάτημα γιατί με τόσα που φάγαμε...

Σαν χώρος το μαγαζί δεν πρόκειται να σας προξενήσει καμιά ιδιαίτερη εντύπωση. Δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διακόσμηση, οι καρέκλες είναι σχετικά άνετες με ξύλινη πλάτη και οι τοίχοι με πέτρινη επένδυση. Παρά το ότι βρίσκεται μακριά από τη θάλασσα και θέα δεν υπάρχει, η όλη εμπειρία μας ήταν λες και βρισκόμασταν για διακοπές σε νησί (αν και η βραδιά ήταν κρύα). Τις καλές μέρες μέρες χρησιμοποιείται και ο πλαϊνός εξωτερικός χώρος. Οι τουαλέτες σε καλή κατάσταση και τέλος... σε κάθε τραπέζι σε εμφανέστατο σημείο είναι το προσφερόμενο μενού των 28 ευρώ που κάθε άλλο παρά κοροϊδεύει. Θα το διαπιστώσετε και παρακάτω.

Έχω την εντύπωση πως πρόκειται για οικογενειακή επιχείρηση και με πάσα βεβαιότητα σέβεται στο έπακρο τον πελάτη. Το παιδί που μας σέρβιρε ήταν ευγενικό, πρόσχαρο και προσάρμοσε την παραγγελία μας όπως επιθυμούσαμε χωρίς να χάσει ούτε δευτερόλεπτο το χαμόγελο του και τη διάθεση του. Ότι και να ζητήσαμε ήξερε πως να το διαμορφώσει. Πριν τα κυρίως μας άλλαξαν τα πιάτα... Ε τι άλλο να πω, δεν έχω λόγια. Αν κάθε επιχείρηση είχε τέτοια επίπεδα εξυπηρέτησης δύσκολα θα έκλεινε. Πηγαίντε και εσείς να το διαπιστώσετε.

Η εξυπηρέτηση δεν είναι ο μόνος λόγος για να πας στον Καραβίδα. Όπως ανέφερα και στην αρχή, υπήρξε παρέλαση. Πήγαμε 6 άτομα και δεν αφήσαμε τίποτα όρθιο. Να αναφέρω εδώ πως και το μενού είναι εξαιρετικό με πολλές θελκτικές επιλογές αλλά και ο υπόλοιπος κατάλογος είναι εξίσου λαχταριστός, δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από πολύ πιο διαφημισμένα μαγαζιά.

Κατ'αρχάς πήραμε 3 μενού των 28 ευρώ. Ξεκινήσαμε δηλαδή με 3 σαλάτες,3 ορεκτικά και 6 κυρίως συν τα γλυκά στο τέλος. Να ξέρετε πως 28 ευρώ κάνει μόνο η γαριδομακαρονάδα των 2 ατόμων (με κατεψυγμένες γαρίδες), αναλογιστείτε πόσο VfM είναι το μενού. Και η εμπειρία ξεκινά:

- Ψωμάκι ψημένο με λάδι και ρίγανη που ανανεώθηκε. Νερό βρύσης επίσης.

- Σταμναγκάθι νόστιμο και σε καλή μερίδα χωρίς να είναι παραβρασμένο.

- Ρόκα, τομάτα, βαλσάμικο, παρμεζάνα. Φρέσκια η ρόκα, επικρατούσε στο πιάτο, λίγες φλοίδες παρμεζάνα. Δεν ήταν να ξετρελαίνεσαι σε σχέση με τα άλλα που φάγαμε. Βέβαια και η τιμή της ήταν στα 3.5 ευρώ οπότε...

- Τοματοσαλάτα. Τομάτα, αγγούρι, κρεμμύδι και ίσως πιπεριά. Η τομάτα πολύ καλή αν αναλογιστούμε την εποχή.

- Πατάτες τηγανιτές επί 2 στα 6 ευρω. Πραγματικά εξαιρετικές, φρεσκότατες και καυτές. Προτείνονται.

- Λαδοτύρι Μυτιλήνης με μαρμελάδα σύκου στα 4.8 ευρώ. Ήρθε σε καυτό σαγανάκι, μεγάλη μερίδα. Το τυρί ισορροπούσε με τη μαρμελάδα στη γεύση, καλύτερα να το κόψετε σε μικρά κομμάτια και να το φάτε πριν στεγνώσει.

- Σαρδέλα ψητή στα 7 ευρώ. Νοστιμότατη, ζουμερή αλλά θα ήθελα κι άλλη ποσότητα!

- Κυδώνια/γυαλιστερές από 3 τεμάχια στα 8.5 ευρώ. Καθαρίστηκαν αμέσως από τις κιουρίες της παρέας....

- Γαρίδες σαγανάκι χωρίς τυρί λόγω νηστείας (από το μενού). Παχιά και γευστική γλυκιά σαλτσούλα, που έχω την εντύπωση πως με τυρι θα απογειωνόταν. Ζουμερές οι γαρίδες όπως και στα άλλα πιάτα.

- Καλαμαράκι τηγανητό εξαιρετικό (μενού). Ενώ ποτέ δεν μου άρεσαν τα καλαμαράκια, τα συγκεκριμένα ήταν λιώμα. Έγινε αντικείμενο συζήτησης στο τραπέζι.

- Γαριδάκι τηγανιτό (μενού). Πίστευα πως θα είναι τύπου Σύμης σαν τσιπς, ήταν πιο μεγάλο αλλά εξίσου καλοψημένο και ζουμερό. Καλή μερίδα.

- Μύδια αχνιστά (μενού). Σε μια μεγάλη γαβάθα με μπόλικο ζουμάκι και... όποιος πρόλαβε τον Κύριον είδε. Πραγματική μάχη που μόλις τελείωσαν τα μύδια, έπιασαν δουλειά τα κουτάλια και τα ψωμιά για το ζουμάκι. Στο σημείο των μυδιών είχαμε 5 λεπτά παύσης και απόλυτης ησυχίας. Σκεφτήκαμε και δεύτερη μερίδα αλλά φρενάραμε γιατί ακόμα δεν είχαν έρθει τα κυρίως.

- Γαριδομακαρονάδα 3-4 ατόμων (μενού). Τεράστια πιατέλα με σπαγγέτι, όχι αλ ντέντε αλλά ούτε νερούλα, ζουμερές γαρίδες. Θα μπορούσε να έχει λίγη σαλτσούλα παραπάνω, υποψιάζομαι πως είναι παρόμοια όπως στις γαρίδες σαγανάκι. Το πιρούνι μου πήρε φωτιά, έβαλα μπόλικο τυρί και πιπέρι και σταματημό δεν είχα. Πάντως όπως είπαν στο τραπέζι ένα κλικ καλύτερη ήταν άλλης ψαροταβέρνας, αλλά όπως και να'χει και αυτή ήταν πολύ καλή.

Ριζότο με γαρίδες (μενού). Ήρθαν 2 χορταστικές μερίδες που σε έβαζαν στο δίλημμα. Γαριδομακαρονάδα ή ριζότο. Και εδώ οι γαρίδες διατηρούσαν το γευστικό τους επίπεδο. Χορταστικό πιάτο, ελαφρύ. Σταμάτησε και εδώ όταν η υπόλοιπη παρέα μου είπε πως θα σκάσω σαν μπαλόνι.

- Ούζο Πιτσιλαδή στα 9.5 ευρώ.
- 2 μισόλιτρα ημίγλυκο κρασί στα 7 ευρώ. Καλό, όχι κορυφαίο, νομίζω πως το ίδιο έχουν και στα Φουρνομαγειρέματα.

- 2 αναψυκτικά στα 3.6 ευρώ.
- 2 σόδες στα 3.6 ευρώ.

Από γλυκά ήρθαν 2 πιατέλες με:

- Παγωτό καϊμάκι και σοκολάτα.
- Χαλβα σιμιγδαλένιο που εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ καθώς ήταν φρεσκότατος και ελαφρύς.
- Κορμός σοκολάτας, τίποτα το ιδιαίτερο.
- Καταϊφάκια εξαιρετικά, φρεσκότατα με αισθητή τη γέμιση καρυδιού.
- Καρυδόπιτα και πορτοκαλόπιτα (ή ραβανί) που δεν δοκίμασα γιατί είχαμε και τα δικά μας γλυκά όπως...

- Αμυγδαλόπαστα με λεμονάτη γεύση, εξαιρετική. Μπαλίτσες ήταν που τρώγονται σαν σνακ. Προσφέραμε και στο μαγαζί.

- Φράουλες βουτηγμένες σε σοκολάτα.
- Σάμαλι από τον Τόλη (ζαχαροπλαστείο στη Νίκαια) που τιμήθηκε την επόμενη ημέρα για πρωινό γεύμα.

Σύνολο στα 137.5 ευρώ με αναλυτή απόδειξη.

Κλεινοντας θα πω πως...

Δεν έχω λόγια! Πρόκειται για τιμιότατη επιχείρηση σε όλα τα επίπεδα που σέβεται τον πελάτη στο έπακρο. Πρέπει να τιμηθεί από όλους τους φίλους του σάιτ, ειδικά με την προσφορά που υπάρχει θα παίξετε μεγάλη μπάλα καθώς οι επιλογές είναι πολλές.

Νομίζω πως δεν έχει τιμηθεί στο παρόν σάιτ όπως του αξίζει, γιατί διατηρεί χαμηλό προφίλ. Άνετα παίρνει έγκριση και για επόμενες επισκέψεις!

Μέχρι και "σαλίγκαροι" που έχουν καβούρια στην τσέπη μπορεί να επισκεφθούν τον Καραβίδα.

Υ. Γ Επειδή ανέφερα τη λέξη "σαλίγκαρος", σας ενημερώνω πως πρόκειται για μια ειδική κατηγορία φίλων του Σαλαμίνιου φίλου (Μπούτσης)!

Υ. Γ 2 Κάποιοι από την παρέα αναρωτήθηκαν που χάθηκε ο mpiskotos και η ΛΟΝΔΡΕΖΑ. Εύχομαι σύντομα να έχουμε νέες κριτικές τους, βλέποντας με χαρά πως ενεργοποιήθηκαν και παλαιότεροι χρήστες!

2016-04-07 01:33:08

Κατ'αρχάς ευχαριστούμε πολύ για την κριτική σας και για τα καλά σας λόγια... Μας κάνει ιδιαίτερα χαρούμενους το γεγονός οτι σας άρεσε το φαγητό μας αλλα και γενικότερα η εξυπηρέτηση μας....
Θα ήθελα να σας ενημερώσω πως όντως είμαστε μια οικογενειακή επιχείρηση όπως σωστά αναφέρατε, που μετράμε ήδη το 16ο έτος λειτουργίας, διατηρώντας παράλληλα τον ίδιο ζήλο και διάθεση για την όσο το δυνατόν καλύτερη και ποιοτικότερη παροχή υπηρεσιών....
Βασική αρχή μας ειναι ο σεβασμός προς τον πελάτη αντιλαμβανόμενοι κυρίως την γενικότερη οικονομική κατάσταση που επικρατεί τα τελευταία χρονια στη χώρα μας....
Αυτός ειναι και ο βασικος λόγος που δημιουργήσαμε αυτήν την προσφορά του μενού των 28 ευρώ για τα 2 άτομα, με τιμιότητα πάνω απ'όλα χωρίς να αλλάζουμε την ποιότητα και την ποσότητα των προϊόντων μας...
Ευχαριστούμε πολύ τέλος για την αναγνώριση της προσπάθειας μας και θα χαρούμε πολύ να μας επισκεφτείτε ξανά μελλοντικά...
Εις το επανιδείν λοιπόν....!!!!

2016-11-14 14:10:19
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την VAGELIS.