Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

Κυριακή 27 Μαρτίου και μετά από μια βόλτα πρός Κερατέα ( συγκεκριμένα στο βρωμοπούσι.... κλαίω με το όνομα χχααχχα) για κάτι δουλίτσες που είχαμε και αφού μας έπιασε βρόχη και αναγκαστήκαμε να φύγουμε γρήγορα, αποφασίσαμε να πάμε για φαΐ. Αφού οι ντόπιοι εκεί μας είπαν να μην κάτσουμε γαι φαΐ στο βρωμοπούσι γιατί και ακρηβά είναι και όχι κάτι σπουδαίο, έριξα την ιδέα να πάμε πρός Καλύβια που είναι σταθερή αξία... και έτσι καταλήξαμε 4 άτομα 3 η ώρα το μεσημέρι στον Χριστόφορο.

Ο χαμός δεν περιγράφεται εκείνης της μέρας, ακόμη και με καταρακτώδη βρόχη μιλιούνια ανθρώπων κατεύθαναν από παντού για μάσα. Ευτυχώς έχουν παρκαδόρους και τους δίνεις το αμάξι και το βάζουν αυτοί στο πάρκινγκ αν έχει θέσεις ή κάπου στα στενά γύρω από το μαγαζί.

Ο χώρος του μαγαζίου είναι τεράστιος, μπορεί να φιλοξενήσει τουλάχιστον 400-500 άτομα. Όπως μπαίνεις από την κύρια είσοδο στο δεξί σου χέρι είναι οι σούβλες με όλα τα εδέσματα, μπαίνοντας είναι ένας χώρος αρκετά μεγάλος με μωσαικό κάτω και ξύλο σε τοίχους και ταβάνι όπως είναι δηλαδή η διακόσμηση σε όλο το μαγαζί, με λίγα διακοσμητικά σε διάφορα σημεία. Συνεχίζοντας προς τα μέσα και περνώντας από την κουζίνα που είναι κλειστή συναντάς άλλους 2 χώρους για να κάτσεις, την μέρα που πήγαμε όλοι αυτοί οι χώροι ήταν γεμάτοι και να σηκωνόταν κανένας περιμέναν σαν τα κοράκια από πάνω άλλοι για να κάτσουν και έτσι μετά από παρότρυνση ένος σερβιτόρου ανεβήκαμε στον επάνω όροφο που μας είπε ότι είναι πιο χαλαρά, αγγούρια χαλαρά ήταν, τίγκα ήταν και του είπα έχουμε άρρωστο άνθρωπο μαζί δεν μπόρει με ευκολία να ανέβει σκάλες ούτε να περιμένει άλλο όρθια, πείτε μας αν έχει τραπέζι αλλιώς να πάμε σε άλλο μαγαζι και μου είπε ακολουθήστε με πάνω και θα βρούμε, ε βρήκαμε μετά από 5 λεπτά σηκώθηκε ένα ζευγάρι που καθότανε δίπλα στις τουαλέτες (τελειααααα).

Η εξυπηρέτηση τώρα εκτός από αυτό το αλαλούμ που έγινε μέχρι να καθήσουμε ήταν πολύ καλή, αν και γινότανε χαμός και οι περισσότεροι πελάτες είχαν έρθει εκείνη την ώρα, όλα κύλισαν ρολόι (χαράς τα κουράγια τους με τέτοιον πανικό), λίγο τους ψάχναμε κανά δυο φορές αλλά είμαι της άποψης ότι όταν επικρατεί τέτοιος χαμός δικαιολογούντε εν μέρει, μπόρουν και καλύτερα πάντως και λίγο χαμόγελο δεν βλάπτει... ααα επίσης ούτε να δώσεις απόδειξη και να μην στη ζητάω βλάπτει..

Στη μάσα τώρα όλα ήταν τεράστια και λαχταριστά, αφού μου τρέχουν τα σάλια τώρα που τα σκέφτομαι, πάμε λοιπόν.

Στην αρχή μας φέρανε ψητό ψωμί( περίπου μισή φρατζόλα) με λαδάκι και ριγανη, χωρίς να μας ρωτήσουν. Νομίζω από ότι είδα στον κατάλογο 2,20€ το κοστολογούσε το τραπέζι.

Μια χόρτα (ραδίκια πήραμε εμείς είχε και 1 είδος ακόμα που δεν το θυμάμαι τώρα), τέλεια, φρέσκα, βρασμένα όσο πρέπει και πολύ μεγάλη μερίδα (4/4) (3,80€)

Πατάτες τηγανιτές, οι απόψεις διίστανται αν ήταν προκάτ ή όχι, εγώ δεν είμαι μεγάλος φάν της πατάτας τηγανιτής αλλά μπορώ να πώ ότι μου άρεσαν και ήταν πολύ καλά τηγανισμένες ούτε πολύ λαδίλα, ούτε καρβουνιασμένες, όπως πρέπει. Σε όλους άρεσαν πάντως και επίσης μεγάλη μερίδα. (4/4) (3,80€)

Κολοκυθάκια τηγανητά, εδώ έγινε χαμός ήρθε μια πιατάρα τεράστια γεμάτη με κολοκυθάκια στίκς και πραγματικά πέσανε κορμιά, παραλίγο η κοπέλα μου να χάσει το χέρι της... ήταν αποθέωση, ( πραγματικά απορώ πως τα τηγανιτά τους δεν έχουν ίχνος λαδίλας ενώ ετοιμάζονται εκείνη την ώρα για τόσα άτομα).. τεσπά να τα πάρετε οπωσδήποτε αν πάτε (4/4) (3,80€)

Τυροκαυτερή, φανταστική, άφησε εποχή, για μένα ήταν έτσι ακριβώς όπως την ήθελα (4/4) (4,00€)

Κοκορέτσι, ίσως το πιο μέτριο απ όλα τα πιάτα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν κακό, τρωγότανε με μεγάλη άνεση, δεν μύριζε καθόλου, είχε λιγο ψηθει παραπάνω το εξωτερικο του και ήταν χοντρό μέσα, εμένα μου αρέσει να το κανω μουκίτσες. πάντως ήταν καλή συκωταριά που φτιάχτηκε, για κάποιες λεπτομέρειες δεν παίρνει 4 (3/4) (10,90€)

Μισό κιλό παΐδάκια αρνήσια, γλειφιτζουράκια θα τα έλεγα καλύτερα, πεντανόστημα ήταν τα άτιμα, θέλω να δώσω και τα συγχαρητήρια μου στον ψήστη. (32€ το κιλό, το μισό 16€) (4/4)

Μισό κιλό παΐδάκια κοτόπουλο, νταα νταν ντα νταααααν... τι κοτοπουλάρα ήταν αυτή ? τι κοτοπουλαρά ήταν αυτή? τι να πώ ότι έλιωνε στο στόμα, ότι από γεύση δεν παιζότανε, τι σώς μαγίκη ήταν αυτη που το περιχήνουνε θεε μουυυυ? (4/4) (8,00€)

Ήπιαμε μισό λίτρο κρασάκι κόκκινο, που δεν θυμάμαι πόσο έχει, άλλα ήταν πολύ καλό και αυτό, γλυκόπιοτο.

Στο τέλος μας κεράσανε γιαούρτι με 2 γλυκά του κουταλιού, το ένα κεράσι και το άλλο κυδώνι.

Η έξοδος μας στεύθηκε με απιτυχία, φάγαμε σαν κτήνοι, πληρώσαμε αν θυμαμαι καλά κάπου 17€ το άτομο. λίγο ταλαιπωρηθήκαμε να κάτσουμε στην αρχή, αλλά από δω και πέρα θα το ξέρω να μην πηγαίνω τόσο μεσημέρι ή να κλείνω τραπέζι εξαρχής.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα, ορμάτεεεεε...