Τσιπουράδικα - Ουζερί - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Στο Ραχάτι βρεθήκαμε ένα Σαββατόβραδο αρχές Μαρτίου 5 άτομα, μετά από προτροπή έμπιστης φίλης, η οποία όμως μας είχε δηλώσει από την αρχή ότι δεν είχε ξαναπάει, άρα διατηρούσε κι εκείνη τις επιφυλάξεις της.

Τα αποτελέσματα στην αναζήτηση του site δεν έδιναν ιδιαίτερες εγγυήσεις, αλλά επειδή η παρέα μετράει πάνω απ’ όλα, πήραμε το ρίσκο κρατώντας όχι και πολύ μεγάλο καλάθι. Κακώς βέβαια, γιατί το καλάθι μας ξεχείλισε!

Η φιλοσοφία του… μου θύμισε το Αγροτικόν στο Περιστέρι, με ακόμα περισσότερη επιτυχία όμως και στον χώρο αλλά και στο service. Στο φαγητό κονταροχτυπιούνται επάξια, αλλά νομίζω ότι κι εδώ θα έδινα έναν προβάδισμα στην Ηλιούπολη.

Βρίσκεται σε ένα ήσυχο σημείο που από τον δρόμο το χωρίζει ένα φαρδύ πλακόστρωτο με δέντρα. Άρα καταλαβαίνετε ότι είναι σε σημείο που δεν φαίνεται καλά, αν δεν στρέψετε το κεφάλι σας προς τα μέσα. Παρόλα αυτά το μαγαζί ήταν γεμάτο, που σημαίνει ότι το γνωρίζει ο κόσμος.

Ο χώρος λοιπόν, μικρός, καθαρός, και λιτός. Τίποτα το εκπληκτικά ωραίο αλλά και τίποτα που να δημιουργεί δυσάρεστη αίσθηση. Ουπς… εκτός απ’ το τσιγάρο, το οποίο κακώς…αλλά επιτρέπεται! Υπάρχει και προέκταση κλεισμένη με νάυλον που το καλοκαίρι θα ανοίγει για να δίνει αέρα δροσιάς. Κρητικού προσανατολισμού οι μεζέδες αλλά και η διακόσμηση φυσικά, αφού οι ιδιοκτήτες (πατέρας και γιος) είναι από την Ιεράπετρα. Έτσι θα δείτε φωτογραφίες από γνωστούς καλλιτέχνες του νησιού και κάποια έξτρα διακοσμητικά όπως μουσικά όργανα, λύρες κτλ.

Ειδική μνεία θα κάνω στην μουσική που ήταν ακριβώς στα ακούσματα τα δικά μου… από Χαρούλη, Μάλαμα, Θανασάκη Παπακωνσταντίνου, Χαϊνηδες μέχρι Ψαραντώνη κ. α. πράγμα το οποίο έκανε το κλίμα ακόμα πιο ωραίο. Αργότερα ακούστηκαν και μουσικές του νησιού αλλά και Ικαριώτικοι σκοποί.
Οι τουαλέτες σε καλή κατάσταση, με μόνη παρατήρηση ότι στην μια λείπει η σχάρα από το σιφόνι, λεπτομέρεια που όμως θέλει προσοχή γιατί δίνει κακή εικόνα. Με μια πρωτοτυπία στα θετικά… οι νιπτήρες έχουν αντικατασταθεί από παλιές κατσαρόλες!

Στην εξυπηρέτηση, μια κοπελίτσα απροσποίητα χαμογελαστή, πολύ πρόθυμη που η αγνή ευγένειά της αξίζει συγχαρητηρίων. Καθώς και από τον ιδιοκτήτη (πατέρα), που καθ’ όλη την διάρκεια της βραδιάς φρόντιζε να μας ρωτάει πως μας φαίνονται τα φαγητά, να μας εξηγεί τον τρόπο παρασκευής τους και να μας φιλεύει και το κάτι τις παραπάνω! Παράπονο κανένα.

Παραγγείλαμε:

- Πατάτες κυδωνάτες με την φλούδα τους και μυρωδικά… εξαιρετικές! Έχω την εντύπωση ότι πριν περαστούν στο τηγάνι, τις βράζουν αλλά όπως και να’ χει ήταν πεντανόστιμες.

- Πατάτα οφτή, κομμένη στη μέση, επίσης πάρα πολύ νόστιμη… την πήρε εργολαβία το αγόρι της παρέας γιατί εμείς κάποια στιγμή μπουχτίσαμε.

- Ξύγαλο, καλή μερίδα, συμπαθητικό αλλά έχω φάει και ωραιότερο.

- Ταλαγάνι ψημένο στη σχάρα. Πασπαλισμένο με μαυροσούσαμο και μαρμελάδα ντομάτας, πολύ καλό! Και η μαρμελάδα ντομάτας σε ξεχωριστό μεγαλούτσικο μπολάκι…όχι δείγμα όπως συμβαίνει συνήθως.

- Ντολμαδάκια γιαλαντζί, με μπόλικο λεμονάκι όπως μ’ αρέσουν! Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είχαν και λίγο κουκουνάρι μέσα αλλά δεν παίρνω και όρκο. Χειροποίητα και (εμφανώς) χωρίς την βοήθεια ντολμαδοπαρασκευαστή (έλεος μ’ αυτό το μαραφέτι που έχει κατακλίσει την αγορά)! Στο κέντρο του πιάτου υπήρχε και λίγο ξύγαλο με μια ελίτσα επάνω.

- Χοιρινό με σταμναγκάθι… το κρέας έλιωνε στο στόμα, πολύ ωραία μαγειρεμένο αλλά το σταμναγκάθι ήταν λιγότερο κι από δείγμα. Κρίμα γιατί το λατρεύω. Λίγο παραπάνω προσοχή σε αυτό το πιάτο, γιατί αξίζει πραγματικά.

- Ομελέτα του Μανωλιού… τούμπανο! Με απάκι, τυρί και πατάτες ολόκληρες κυδωνάτες όπως οι παραπάνω … πάρα πολύ ωραία! Απαραίτητη σε κάθε παραγγελία.

- Χοχλιοί μπουμπουριστοί σε βαθύ πιάτο με μπόλικο κρασάτο ζουμάκι και δεντρολίβανο… θεσπέσιοι! Το δεντρολίβανο τους απογείωνε γευστικά, αφού ουσιαστικά τα σαλιγκάρια από μόνα τους έχουν ουδέτερη γεύση. Το ζουμάκι για πολλές για πολλές βούτες φυσικά.

- Κεφτεδάκια μυρωδάτα με δυόσμο όπως πρέπει! 5 ευμεγέθη τεμάχια με ντιπ γιαουρτιού για συνοδεία. Άλλη μία καθαρά σπιτική γεύση!

- Λουκάνικο ξυδάτο με πατάτες επίσης αυτές τις κυδωνάτες, πολύ καλό για τα γούστα μου αν και μπορούν να το ψάξουν λίγο περισσότερο. Υπάρχουν και καλύτεροι παραγωγοί στον νησί μας που μπορούν να τους προμηθεύσουν.

- Σκιουφιχτά με στακοβούτυρο και καλυμμένα με γενναιόδωρη ποσότητα ξερής μυζήθρας, πιάτο που δεν πρέπει να λείπει από την παραγγελία σας.

Ήπιαμε 2 μπύρες weiss, κόκα κόλα, ρακόμελο που δοκίμασα και ήταν πολύ καλό και φυσικά ρακή ευκολόπιοτη απ’ ότι είπαν τα παιδιά που την επέλεξαν.

Κέρασμα για το τέλος ζεστές μυζηθρόπιτες, που στην αρχή ξενερώσαμε γιατί ήρθαν χωρίς μέλι αλλά ο τύπος είναι μάστορας, γιατί η γέμιση ήταν γλυκιά και δεν χρειαζόταν. Φανταστείτε ότι γευστικά ήταν όπως τα λυχναράκια. Εύγε.

Επίσης μια πιατέλα με στραγγιστό γιαούρτι και μπόλικο (όταν λέμε μπόλικο εννοούμε τόσο όσο δεν έχω δει αλλού) γλυκό του κουταλιού σταφύλι.

Πληρώσαμε 18€/άτομο χρήματα τα οποία θεωρώ ότι άξιζαν γι’ αυτά που γευτήκαμε και πρωτίστως για την ποιότητά τους, αφού οι περισσότερες -αν όχι όλες- οι πρώτες ύλες, προέρχονται από την μαμά πατρίδα Κρήτη. Και οι εκτελέσεις των συνταγών είναι εντελώς μαμαδίστικες!

Περάσαμε ένα πολύ ωραίο βράδυ και ανυπομονώ να περάσει η περίοδος της νηστείας για να επιστρέψω με το παρεάκι μου.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα, για χαλαρές ρακοκαταστάσεις!