Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Σάββατο απογευματάκι, με όρεξη για ρώσικη κουζίνα. Μετά το δίλημμα "Τραπεζούντας"(που έχω πάει αρκετές φορές και ας μην έχω γράψει κριτική) και Βαλεντίνας, επιλέξαμε Βαλεντίνα απλά για την δοκιμή, γιατί σε γενικές γραμμές ήμασταν ικανοποιημένοι απο την "Τραπεζούντα". Η "Πρεμιέρα" δεν έπαιζε καν σαν πιθανότητα, λόγω του ότι την μία και μοναδική φορά που είχα πάει πριν απο 1 χρόνο, ναι μεν η εξυπηρέτηση και το ντεκόρ ήταν σχεδόν άριστη, αλλά κάποια πιάτα ήταν κάπως ελληνοποιημένα και οι τιμές πιο υψηλές απο τα δύο προηγούμενα μαγαζιά.

Επανέρχομαι λοιπόν στην Βαλεντίνα.

Ο χώρος ήταν τύπου ταβέρνας, χωρισμένος στα 2, καλυμμένος με ναύλον ο εξωτερικός, ως προσπάθεια επέκτασης του εσωτερικού. Τραπέζια με χάρτινα τραπεζομάντηλα, μια ελάχιστη προσπάθεια διακόσμησης στο εσωτερικό, με μία μπάμπουσκα να μου τραβάει την προσοχή, αλλά κατά τα άλλα ο χώρος ήταν καθαρός και για αυτό 2/4.

Η κοπέλα και το αγόρι που ήταν στο σέρβις, εξυπηρετικότατοι, με το χαμόγελο και οι δυό, και σβέλτοι. Παρ ότι φαίνονταν μη επαγγελματίες, το 4/4 το αξίζουν γιατί σε ένα τέτοιο ειδικά χώρο, ο όποιος τυπικός επαγγελματισμός δεν ήταν απαραίτητος. Σημασία είχε για μένα οτι τα πιάτα ήρθαν γρήγορα, οτι μας είχαν στο νου τους ως υπάρξεις στον χώρο χωρίς όμως να γίνονταν ενοχλητικοί και οτι υπήρχε διάθεση.

Παραγγείλαμε:

- 2 ψωμάκια λιπιόσκα σε στρογγυλό σχήμα, ζεστά, φρέσκα και νόστιμα

- Ένα πιροσκί με κιμά, επίσης ζεστό, νόστιμο για μένα, πολύ νόστιμο για τον φίλο μου, σε μερίδα ικανή ώστε να θεωρείται ορεκτικό, αλλά τα μόνο 2 ευρώ που είναι το κόστος του, δεν σε αφήνουν σίγουρα να απογοητευτείς.

- Ρώσικη σαλάτα. Πήραμε 2 μερίδες. χωρίς τελικά να χρειάζεται. Σπιτική, πλούσια σαν ποσότητα και πολύ νόστιμη, αν και η αρκετά παραπάνω σως με τον κρόκο του αυγού, και το ξερό κρεμμύδι που (παραδόξως νομίζω) είχε, την έκανε λίγο βαριά. Επίσης περιείχε ελάχιστο παριζάκι. Αλλά νόστιμη.

- Λαχανοντολμάδες. 3 τεμάχια. Στην ρωσοποντιακή κουζίνα τους έχω συνηθίσει με κόκκινη σάλτσα στον κιμά και μαύρο λάχανο, και εδω ήρθαν με το κλασσικό άσπρο λάχανο, αλλά δεν με χάλασε καθόλου καθώς ήταν πολύ καλοί.

- Σούπα Μπορς. Ήρθε καυτή, σε ένα μεγάλο πιάτο, με πατάτα βραστή, λάχανο, παντζάρι, άνηθο, μαϊντανο, ντομάτα αλλά και πράσινη πιπεριά και ελαιόλαδο, που ναί, ξέρω οτι η σούπα μπορεί να παρασκευαστεί με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, αλλά η πιπεριά με την πολύ ντομάτα και το ελαιόλαδο σε συνδιασμό με τον μαϊντανο, με έκαναν να νιώθω οτι τρώω γεμιστά, όχι μπόρς.
Όπως έχει ήδη επισημανθεί και απο τον χρήστη mavtaso, το κομμάτι κρέατος θα μπορούσε να είναι λίγο μεγαλύτερο, αν και καλής ποιότητας.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 23 ευρώ.
Έξτρα μπόνους στο νερό βρύσης που κατέφθασε άμεσα και στον κορμό σοκολάτας που κεράστηκε στο τέλος(πρέπει να τον έφτιαχναν με πτι μπερ ολικής άλεσης με σοκολάτα μαύρη, πρωτότυπος).

Εν ολίγοις, όταν ξαναπάω και δοκιμάσω το αρνίσιο σασλίκ, αν αυτό με καλύψει γευστικά (που με βάση τις προηγούμενες κριτικές θα με καλύψει), νομίζω οτι το αρχικό μου δίλλημα θα εξαφανιστεί και στην θέση του θα μπεί μια ακόμη σίγουρη επιλογή για ρώσικο, με το όνομα "Βαλεντίνα".