Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Τωρα, εμενα να με συγχωρεσετε αγαπητοι εμπιστοι, αλλα θα ειμαι λιγο πιο αυστηρος με το "Τσιπουριτο". Οι περισσοτερες κριτικες ειναι σχεδον αποθεωτικες, ομως εγω δε θα μπορεσω να ακολουθησω. Και εξηγουμαι: Καταρχην ο χωρος. Καθεσαι σε ενα περιβαλλον που παρα το γεγονος οτι περιβαλλεται απο τζαμαριες, ειναι σχεδον αποπνικτικος.

Δε βλεπεις απ'εξω, τα τραπεζακια πολυ μικρα, δεν παιρνεις αερα, η καπνα απο τον κοσμο που καπνιζει ειναι εντονη και σα να μη φτανει αυτο, εκεινη η απιστευτη φασαρια. Δεν ειμαι σιγουρος που οφειλεται ολος αυτος ο χαμος, γιατι το μαγαζι χθες βραδυ(Τεταρτη06/04)δεν ηταν καν γεματο. Σκεφτομαι οτι φταιει η μουσικη που ακουγεται απο τα ηχεια. Οταν ειναι ψηλη η ενταση, ανεβαινουν και οι φωνες. Απο διακοσμηση, οπως εχουν γραψει και αλλοι, δε το πολυεχουμε. Μας μενει το φαγητο, η εξυπηρετηση και η τιμη λοιπον. Αφου διαβασαμε καλα τον καταλογο παραγγειλαμε:

-Μια χορτα εποχης, τα οποια ονομαζονται "ζοχοι" οπως μας ειπαν. Εκτος απο μικρη μεριδα, ηταν σουπερ πικρα και δε νομιζω πως αξιζει να πω κατι παραπανω.

-Ντοματοπιτακια με φετα. Δεν μπορω να πω, νοστιμο το πιτακι. Μουτρωσα ομως γιατι η μεριδα ηταν πραγματικα πολυ μικρη. 5 μικρα τεμαχια μαζι με ενα μπολακι απο καποια σος που τονιζε θετικα το συνολο.

-Πατατες τηγανιτες. Αυτο παιζει να ειναι και το καλυτερο που φαγαμε. Πραγματικα νοστιμες και σωστα τηγανισμενες και επιπλεον, ποσοτηκα πολυ καλες.

-Κεφτεδες "της πεθερας μου" οπως ελεγε ο καταλογος. Νοστιμοι κι'αυτοι αλλα η πεθερα εικαζω πως πρεπει να ηταν και υποτασικη, γιατι ηρθαν εντελως αναλατοι. Επισης στενοχωρηθηκα και παλι με την ποσοτητα. 5 τεμαχια μικρα ολα κι'ολα!

-Ενα σπιτικο ζυμαρικο ποντιακης καταγωγης και με ενα ονομα τοσο παραξενο, που αδυνατω να το θυμηθω για να το γραψω. Ηταν καπως σαν ενα φρεσκο τορτελινι φαντασου, γεμιστο ομως με κιμα αρνισιο. Και παλι μικρη ποσοτητα αλλα εδω ειχαμε και το προβλημα μιας μετροτατης γευσης. Αυτο το ζυμαρικο δεν ειχε απολυτως τιποτα το ενδιαφερον!

-100 ml τσιπουρακι και 150ml ουζο χυμα. Αξιοπρεπεστατα και τα δυο.

Παραγγειλαμε καποια στιγμη κρασακι λευκο χυμα. Ηταν οριακοτατο θερμοσρασιακα. Το λευκο κρασι πρεπει να ειναι παγωμενο, τελος παντως αρκετα κρυο. Αυτο ηταν σα να το ειχες βαλει στο ψυγειο μολις μιση ωρα πριν. Ζητησαμε παγωμενο. Μετα απο λιγο ηρθε η κοπελα του σερβις και μας ειπε επι λεξη: "Το εχω στο ψυγειο απο προχθες. Δεν ειναι αρκετα κρυο αλλα ουτε και ζεστο". Μα κοπελα μου, αυτο που λες Δε γινεται. Αν το εχεις 2 μερες στο ψυγειο και δεν εχει παγωσει, παει να πει οτι πρεπει να φωναξεις τεχνικο για το ψυγειο σου και να πεταξεις και ολα τα τροφιμα που αυτο περιεχει! Τελικα το επιστρεψαμε και προς τιμην τους δεν το χρεωσαν. Ολο αυτα το επεισοδιο μας εκανε να χαλαστουμε αρκετα.

Για τα παραπανω πληρωσαμε 32,60. Το ποσον θα το χαρακτηριζα σχετικα καλο αν ειχα φαει καλυτερα. Ετσι οπως εφαγα τωρα, δε νομιζω πως αξιζει τα λεφτα του.

Γι'αυτο σου αγαπητε αναγνωστη. Για μενα δεν αξιζει για δευτερη επισκεψη. Αλλωστε ο Χολαργος, δοξα τω θεω, πλεον εχει αλλες λυσεις, πολυ καλυτερες και εκει να θα προτιμησω να ξαναπαω!