Ψαροταβέρνες - Π.Φάληρο, Αθήνα

Την περασμένη εβδομάδα πήγα με τη φίλη μου στην ψαροταβέρνα ΨΙΨΙΝΑ, η οποία βρίσκεται στο Παλαιό Φάληρο, στη Ζησιμοπούλου, δίπλα ακριβώς από το Κεμπάπ του Κυρ Αρίστου και ελάχιστα μέτρα από τον ΑΚΑΚΙΟ! Το μαγαζί αυτό άνοιξε πριν 3 περίπου χρόνια και είναι πολύ δημοφιλές στην ευρύτερη περιοχή των νοτίων προαστίων και όχι μόνο, όπως άλλωστε και τα άλλα κέντρα του ομίλου.

Λειτουργούν καθημερινά, τις καθημερινές από τις 6 το απόγευμα, ενώ τα Σ/Κ ανοίγουν από τις 12 το μεσημέρι, για μεσημεριανό και βραδινό φαγητό.

Ο χώρος, μέσα κι έξω, είναι αρκετά ευρύχωρος και σχεδόν πάντα γεμάτος, οπότε μια τηλεφωνική κράτηση είναι ενδεδειγμένη. Ο εξωτερικός χώρος αποτελείται από τις δύο πλαϊνές αυλές, που είναι εν μέρει στεγασμένες, έχει όμορφες ζαρντινιέρες με λουλούδια και ανοιχτόχρωμο νησιώτικο χρώμα. Από δω και μπρος που καλοκαιριάζει είναι ό, τι πρέπει. Ο μέσα χώρος είναι φυσικά πιο μεγάλος και παντός καιρού. Η χειμερινή ατμόσφαιρα είναι πιο βαριά και κλασική, με κυρίαρχο το καφέ ξύλο των τραπεζοκαθισμάτων και τα πολλά ράφια με μπουκάλια κρασιών κ. λπ. Όταν είναι γεμάτος από κόσμο επικρατεί ένας κάποιος συνωστισμός και μια κάποια βαβούρα, για άλλους ευχάριστη, ενώ για άλλους όχι και τόσο…

Το μενού τους είναι αρκετά μεγάλο και έτσι οι επιλογές, ειδικά των ψαρικών και των μεζέδων είναι ποικίλες, αφού υπάρχει πλήθος από ορεκτικά και σαλάτες, στα 3-8 €. Υπάρχουν ακόμα πολλά παστά και καπνιστά ψάρια, στα 4-12 €, όπως π. χ. γαύρος, τσίρος και χέλι, αλλά και 3-4 όστρακα, στα 8-10 €. Ο κατάλογος περιλαμβάνει επίσης πληθώρα ψαριών για τηγάνι ή σχάρα, από 7 ως 14 €.

Αναφορικά με τα ποτά, περιλαμβάνεται κρασί χύμα (λευκό, ροζέ, κόκκινο) στα 7 € η μποτίλια, ελληνικές μπύρες στα 4 €, τα γνωστά αποστάγματα των 200 ml. σε τιμές 7-10 €, καθώς και ορισμένα εμφιαλωμένα κρασιά, όπως το house-wine του Κυρ-Αρίστου, γύρω στα 10 €.

Εμείς, μετά από ώριμη σκέψη, καταλήξαμε σε μια φάβα, μια μερίδα μύδια με φέτα, ένα πλούσιο και γευστικό κριθαρότο με γαρίδες, ένα χταπόδι στα κάρβουνα, και στο τέλος μια χορταστική σοκολατόπιτα. Όσον αφορά τη δίψα μας, την κορέσαμε με ένα λευκό βιολογικό κρασί του Κυρ-Αρίστου, που ταίριαζε με τα πιάτα που είχαμε επιλέξει. Στην αρχή μας κέρασαν την κλασική πλέον βελουτέ ψαρόσουπά τους, που τη συνόδεψαν ψωμάκια και ολόκληρα λεμόνια. Είναι γεγονός ότι χορτάσαμε και ευχαριστηθήκαμε τους ψαρομεζέδες αυτούς.

Ο λογαριασμός, έφτασε τα 49 €, (17/25 € κατ΄ άτομο), ποσό ούτε αμελητέο αλλά ούτε και υπερβολικό για τα πιο πάνω καλομαγειρεμένα εδέσματα. Εξάλλου, όλοι μας προγραμματίζουμε προσεκτικά τις εξόδους μας, και βέβαια δεν τρώμε ψάρι καθημερινά…

Η ΨΙΨΙΝΑ είναι ένα τίμιο μαγαζί των νοτίων προαστίων και μπορεί προσεχώς να συνδυαστεί με ένα μπάνιο στον Σαρωνικό. Το μαγαζί έχει άλλωστε αξιολογηθεί θετικά από τους περισσότερους φίλους χρήστες και αυτός είναι ένας από τους βασικούς λόγους που το επιλέξαμε.