Ελληνική κουζίνα - Πατήσια, Αθήνα

Στις αρχές της εβδομάδας πήγα με τη φίλη μου στο ιστορικό μαγέρικο ΜΑΡΤΙΝΗΣ, που βρίσκεται επί της Πατησίων, δίπλα ακριβώς στον Άγιο Λουκά. Οι γονείς μου, που πήγαιναν συχνά στα νιάτα τους, μου είπαν ότι είχε ανοίξει το 1969, αρχικά ως ψητοπωλείο παραπλεύρως, δίπλα ακριβώς στον επίσης ιστορικό κινηματογράφο SELECT. Λίγα χρόνια αργότερα, μεταφέρθηκε στον σημερινό του χώρο, που είναι κι αυτός επίσης ιστορικός, αφού στέγαζε κάποιο παραδοσιακό καφενείο, από τα τέλη κιόλας του 19ου αιώνα!!

Το εστιατόριο αυτό περιλαμβάνει τον ανακαινισμένο εσωτερικό χώρο, που αποτελείται από 2 κλιματιζόμενες αίθουσες, όπου κυριαρχούν αποχρώσεις λευκού, γκρι και μαύρου, ενώ εντυπωσιάζει η τεράστια βιτρίνα με τα φαγητά ημέρας, και σε μια γωνιά το ζεστό τζάκι για τον χειμώνα.

Εξωτερικά υπάρχει ο όμορφος κήπος, κατάλληλος για τις καλοκαιρινές μέρες από δω και μπρος, γεμάτος ευωδιαστές λεμονιές, ελιές, βότανα και μυρωδικά, που θυμίζει τις καταπράσινες αυλές του παλιού καλού καιρού…

Ο ΜΑΡΤΙΝΗΣ λειτουργεί κάθε μέρα, από τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 1.30 μετά τα μεσάνυχτα, και μάλιστα διαθέτει πρωτοποριακή υπηρεσία delivery, κατά τη διάρκεια όλου αυτού του ωραρίου, που εξυπηρετεί μια μεγάλη ζώνη, από τα Άνω Πατήσια και τη Νέα Χαλκηδόνα μέχρι την Κυψέλη, κι από την Αχαρνών μέχρι το Γαλάτσι!

Η πολυετής γαστρονομική τους εμπειρία καλύπτει το σύνολο σχεδόν της ελληνικής παραδοσιακής κουζίνας, και τα νόστιμα φαγητά τους σερβίρονται από δύο ευγενέστατους κυρίους. Εμείς πήγαμε γύρω στις 23.00, μετά από κινηματογραφική προβολή στον κινηματογράφο Αελλώ, και υπήρχαν ακόμη πολλά φαγητά, παρά τη σχετική κίνηση. Εκτός από τη σούβλα, με τυλιχτά, γύρο, κοντοσούβλι και κοκορέτσι, υπάρχουν καμιά 30αριά ορεκτικά και σαλάτες (4-8 €), σούπες, όσπρια, λαδερά και ζυμαρικά (5-9 €), μαγειρευτά και της ώρας, σχεδόν τα πάντα (7-15 €), και ψάρια, καθώς και κάποια θαλασσινά (7-12 €). Υπάρχουν ακόμη τα διάφορα αναψυκτικά, οι γνωστές εγχώριες μπύρες και κρασί ηπειρώτικο από τη Ζίτσα, σε χαμηλές τιμές, από 1.50 έως 5 € περίπου.

Εμείς, μετά από προσεκτική ανάγνωση του αναλυτικού μενού, διαλέξαμε μια ηπειρώτικη πίτα ταψιού, ένα κόκορα κρασάτο και ένα κατσικάκι φούρνου με λαχανικά. Ήπιαμε μισό λίτρο από το εκλεκτό κοκκινέλι της Ζίτσας. Αρχικά, μας φέρανε ψωμάκι και κανάτα με νερό, ενώ στο τέλος μας κέρασαν ένα γιαούρτι με σπιτικό γλυκό κουταλιού μήλο φιρίκι, καθώς και μια ωραία και χορταστική καρυδόπιτα. Τα φαγητά και τα γλυκά ήταν όλα αντάξια της πολύχρονης πείρας τους.

Ο λογαριασμός έφτασε το ποσό των 26 €, δηλαδή ευρώ 13 η καθεμιά μας, ποσό απόλυτα λογικό για όλα αυτά τα χορταστικά και νόστιμα φαγητά τους.

Ο ΜΑΡΤΙΝΗΣ σωστά αξιολογήθηκε από τους περισσότερους χρήστες του ask4food, κι εμείς τουλάχιστον περάσαμε ένα ωραίο βράδυ στην πολύβουη Λεωφόρο Πατησίων.

Προτείνεται, για τους λόγους αυτούς, σαν μια αξιοπρεπής και τίμια, παραδοσιακή γωνιά της εστίασής μας.