Μουσικά Μεζεδ/λεία - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Τωρα τελευταια εχει γινει κυριαρχη προϋποθεση κάθε εξοδου της παρεας μου για φαγητο, αυτό να συνδυαζεται με ζωντανη μουσικη, και καπως ετσι εχουμε πιλαλησει ρουγες και ανηφοριες και δεν εχουμε αφησει πιστα ή μουσικο μεζεδοπωλειο να μας ξεφυγει. Live δεν ξεκινα, παιδι μου, αν δε δωσουμε εμεις το αγωνιστικο παρον.

Η μαυρη αληθεια είναι ότι εμενα αυτό το ειδος διασκεδασης ουδολως με συγκινει, καθοτι από τα γεννοφασκια ροκου, και δυσκολα κατατασσεις τον Αντωνακη το Ρεμο στην ιδια κατηγορια με τους AC/DC. Εντουτοις, εχοντας δουλεψει χρονια σε όλα τα μπαρ της Ν. Ερυθραιας εχω πλεον εξοικειωθει με το συνολο του λαικου ρεπερτοριου, μη σου πω ότι μετα το δευτερο ποτηρακι κρασι παυει να με ενοχλει και το διασκεδαζω κιολας.

Για το Οινοσχολειο λιγα πραγματα ηξερα, και οσες κριτικες ειχα διαβασει δεν ηταν ουτε ιδιαιτερα κατατοπιστικες, ουτε και εντελως αξιοπιστες στα δικα μου ματια. Οποτε όταν μου ανακοινωθηκε –γιατι ετσι γινονται τα πραγματα σε αυτή την παρεα, πρωτα γινεται κρατηση, μετα μαθαινεις ότι σε περιλαμβανει- ότι σε μερικες ωρες πρεπει να βρισκομαι εκει, ειχα μια εντονη φυσικη περιεργεια να δω αν επαληθευονται τα τοσα καλα λογια.

Εφτασα στο καταστημα 40 λεπτα μετα την ωρα κρατησης, στις 11.10μμ, αλλα οι ανθρωποι ευγενεστατα δεχτηκαν να μη δωσουν το τραπεζι αλλου μετα από τηλεφωνικη επικοινωνια. Βεβαια, από ότι προσεξα, δεν γεμισαν όλα τα τραπεζια καθολη τη διαρκεια της βραδιας, αλλα η προθυμια και η καλη αντιμετωπιση λιγο επηρεαζονται από τα γεγονοτα.

Το πρωτο που μου εκανε εντυπωση ηταν το ιδιο το μαγαζι, πολύ λιγοτερο μουσικο μεζεδοπωλειο και πολύ περισσοτερο μπουζουκια με τραπεζια φαγητου. Τη αισθηση αυτή επιτεινουν τα φωτορυθμικα, η φοβερα δυνατη ενταση της μουσικης, αλλα, κατά κυριο λογο, οι λουλουδουδες. Ωωωω ναι, κι όμως, περιφερονται πανερακια με γαρυφαλλο στο χωρο, και νιωθω και γω ότι τα σπαω στον Μαζωνακη μεσοβδομαδα. Τρεις οι εναλλασσομενοι αοιδοι, με ρεπερτοριο από ελαφρολαϊκο ως βαρεως τσιφτετελιζον, πραγματικα κεφατοι και χαβαλετζηδες, ξεσηκωσαν τον κοσμο σχεδον αμεσως.

Όμως, το βαρυ μουσικο προγραμμα προυποθετει και το αναλογο outfit, οποτε εβλεπες παρελαση από ημιγυμνες νεαρες να λικνιζουν τα καλλη τους. Ολες γυρω ντυμενες λατερνα, φτωχεια και φιλοτιμο, και γω να κανω γκεστ εμφανιση σα το λετσο, κατευθειαν απ τη δουλεια. Ενιωθα λιγο σαν παικτης του ραγκμπι σε γηπεδο τενις. Δε βαριεσαι, πρωτη φορα είναι?

Μια που ανεφερα το χωρο, το μαγαζι είναι αχανες. Παιζεις ανετα 5x5 στη σαλα του, η οποια φιλοξενει περι τους 250-260 θαμωνες σε μεγαλα κεφια, ζωη να χει. Μια θαλασσα βαρια ξυλινα τραπεζια, με απλη διακριτικη στρωση ενός λευκου χαρτιου, και οι πολυφορεμενες ψαθοξυλινες καρεκλες που μου φερνουν παντα στο μυαλο κατι από εκκλησια. Ιδιαιτερα στοιχεια διακοσμησης δεν μπορω να πω ότι εχει, οι τοιχοι είναι καλυμμενοι με σομον πετρα και μεγαλα τυφλα παραθυρα, δαδες φωτισμου και ενας τεραστιος μοναστηριακος πολυελαιος στο ταβανι (η εκκλησια που λεγαμε).

Γενικα είναι ευχαριστος χωρος με καλη ακουστικη, αρκει να αντεχετε τα ανεβασμενα ντεσιμπελ. Οι τουαλετες σε ολη τη διαρκεια της βραδιας σε επιπεδα από ανεκτα ως καλα από αποψη καθαριοτητας, αξιοσημειωτο με τετοια κοσμοσυρροη. Ο μονος λογος που αφαιρω ένα βαθμο είναι ο εξαερισμος. Ένα ατελειωτο ντουμανι επνιγε την ατμοσφαιρα, και ενιωθα μονιμως ότι χρειαζομαι μασκα οξυγονου. Σε καποια φαση πηγα ως την τουαλετα, μονο και μονο επειδη ο διαδρομος ως εκει ηταν οαση για τους πνευμονες.

Όταν εφτασα η υπολοιπη παρεα βρισκοταν ηδη εκει, αλλα δεν ειχαν παραγγειλει περιμενοντας με. Το μονο που βρηκα στο τραπεζι ηταν τα σερβιτσια και το αναμενομενο εμφιαλωμενο νερο, που ο σερβιτορος αλλαξε με υπεροχη παγωμενη κανατα χωρις καμια δυσθυμια και, καλα να ναι το παιδι, την ανανεωσε τουλαχιστον δεκα φορες χωρις καν να του ζητηθει.

Και μια που το θιξα, η εξυπηρετηση γινοταν από 5 σερβιτορους (για 200 ατομα), οι οποιοι ηταν, κυριολεκτικα, παντα, ένα βημα μπροστα από τις καταστασεις. Αδειαζαν τασακια, εφερναν κρασια, πιατα, σκευη, ολη νυχτα τους εβλεπα να περιφερονται ασταματητα, χωρις να δειχνουν ενοχληση ή κουραση. Δεν ηταν ολοι το ιδιο κεφατοι, προφανως, καποιοι ηταν καπως πιο αχρωμοι και διεκπεραιωτικοι, αλλα εμεις ειχαμε την τυχη να ταλαιπωρουμε τον Παναγιωτη, που ηταν αψογος στη δουλεια του. Με χαμογελο διαφημιση της Colgate, ηταν ευγενικος, εξυπηρετικος και φιλικος, παραπονο δεν εχουμε κανενα, αφου και οι χρονοι εξυπηρετησης ηταν απροσμενα καλοι. Ευκολο και αξιο τεσσαρι.

Γενικα, παρατηρησα ένα γενικευμενο ενδιαφερον από ολο το προσωπικο, που δεν είναι χαρακτηριστικο τετοιων μαγαζιων. Ο υπευθυνος γυρισε όλα τα τραπεζια τουλαχιστον 3 φορες και ρωτησε αν ολοι είναι ικανοποιημενοι, όχι τυπικα, εδειχνε οντως να τον νοιαζει. Μονο θετικα μπορω να δω μια τετοια αντιμετωπιση.

Οσον αφορα στο φαγητο, εκμεταλλευτηκαμε μια προσφορα, οπου με 12€/ατομο αντιστοιχει ανα 4 ατομα μια μεγαλη ποικιλια κρεατικων και απεριοριστη καταναλωση χυμα κρασιου. Ημαστε παρεα των 8, οποτε πηραμε 2 τετοιες ποικιλιες και πολλα, πολλα λιτρα κοκκινου και λευκου κρασιου, ενώ στην αρχη προσγειωθηκαν στο τραπεζι φετουλες λευκο σφουγγαρενιο ψωμι, με χρεωση που δεν προσεξα.

Η κάθε ποικιλια σερβιριστηκε επιβλητικα σε μεγαλο ξυλο κοπης και περιλαμβανε αναλυτικα:

- 4 κολοκυθοκεφτεδες, μεγαλους και αφρατους, με προσθηκη τριμμενου καροτου στο μιγμα, που ενώ ηταν σωστα και αλαδα τηγανισμενοι, ηταν σχετικα αγευστοι.

- 4 τριγωνακια γεμιστης πιτας από σουβλακι, με γεμιση κοτοπουλο, δυοσμο και καρι. Εχω την αισθηση ότι ανιχνευσα ξινομηλο, αλλα ορκο δεν παιρνω. Ειχε λιγο παλαβη γευση, στην αρχη σε ξενιζε, μετα όμως κερδιζε εδαφος.

- 3 πουγκια με ζαμπον και τυρι σα χωνια, ενδιαφερουσα γευση, καλο τηγανι. Γενικα στο τηγανι, το ειχαν οι ανθρωποι.

- Μερικα μπαστουνακια κιτρινο τυρι, μαλλον γραβιεροειδες, οκ.

- Μια πιτα στα 4.

- 2 λουκανικα κομμενα στη μεση, αναμενομενη τυποποιημενη γευση εμποριου, που όμως σε ξαφνιαζε μαλλον ευχαριστα επειδη ηταν πικαντικα. Οκ.

- Παϊδακια κοτοπουλο, δεν ειχαν στεγνωσει σε βαθμο δυσαρεστο, αλλα δεν ηταν και το πιο εμβληματικο ψησιμο. Φαγωσιμα.

- Μπριζολακια, εδώ δινω τα ρεστα μου. Όχι για το ψησιμο, παλι το στεγνωσαν καπως το πραγμα, αλλα για το κομματι. Πολύ καλο, καθολου λιπος. Δεν το περιμενα, και ξαφνιαστηκα ευχαριστα.

- Μπιφτεκακια, αφρατα και με καλη αναλογια μπαχαρικων και δυοσμου. Δεν είναι συγκλονιστηκα, αλλα τρωγονται ευχαριστα.

Παντως, σαν συνολικη εντυπωση, το τηγανι το εχουν καλυτερα από τη σχαρα. Σε γενικες γραμμες, το φαγητο δεν είναι κατι που δε θα βρεις στο ψητοπωλειο της γειτονιας σου, αλλα σιγουρα και από αποψη ποσοτητας και γευσης δεν κλαις τα λεφτα σου. Δε θα εντυπωσιαστεις από την πρωτοτυπια, αλλα δε θα ξενερωσεις και από την αρπαχτη. Μονο μια παρατηρηση, που δεν ηταν μονο δικη μου: δεν πειραζει που η ποικιλια δεν περιλαμβανει πατατες, προφανως για να αγοραστουν ξεχωριστα, δεν πιανουν και χωρο από το κρεας. Όμως δε χαθηκε ο κοσμος να συνοδευεται από δυο μπολακια με σως, εστω κετσαπ και μουσταρδα. Τοσο στεγνο κρεας, χωρις σαλατικα ή σαλτσες, μετα από καποια στιγμη δυσκολα κατεβαινει

Αν βαθμολογουσα τις γευσεις μονο, θα εβαζα 2.5, αλλα κατεληξα στο 2 λογω του κρασιου. Είναι απολυτως αναμενομενο, όταν το κρασι προσφερεται σε απεριοριστη καταναλωση, η ποιοτητα του να μην είναι ακριβως υψηλη. Αλλα, ενώ το λευκο καπως πινοταν, το κοκκινο μου φανηκε πραγματικα κακο. Οι ποτες φιλοι μου δεν ενοχληθηκαν από τη γευση, την υπερμετρη ξηροτητα και την εντονη ξινη επιγευση, αλλα οι συγκεκριμενοι δεν αποτελουν κριτηριο, δεδομενου ότι θα επιναν και αργο πετρελαιο εν αναγκη.

Το Οινοσχολειο, δεν εχει, προς τιμην του, κατωτατο οριο καταναλωσης (με εξαιρεση τα Σαββατα) που γενικως με διαολιζει. Κουμαντο στην δικη μου τσεπη δεν κανει κανεις, και όπως δεν επιλεγει η κοπελα στα εκδοτηρια του κινηματογραφου τι ταινια θα δω ή ο μπουφετζης τι καφες θα ανοιξει το ματι μου, ετσι και δε θα αποφασισει κανενας μαγαζατορας ποσα και που θα ξοδεψω. Και μην ξεγελιεστε, δεν είναι θεμα χρηματων, μεταξυ μας τρωω σαν πεινασμενη μοναδα λοκατζηδων, ειδικα μετα από προπονηση, και ποτε δε με ενοχλησε να πληρωνω για την καλοπεραση μου. Με τσιγκλιζει, όμως, αυτή η απαραδεκτη πρακτικη να στο κανουν θεμα αν θα δωσεις 10 ή 15 ευρω και να νιωθεις και τσιπης αν δεν εχεις επαρκη ορεξη να σπαταλησεις τον ΑΕΠ ενός μικρου κρατιδιου σε μια νυχτερινη εξοδο.

Value for money είναι? Εξαρταται πως το κρινει κανεις. Θεωρω ότι το Οινοσχολειο είναι κατεξοχην διασκεδαστηριο, ενας χωρος να περασεις καλα, να το ριξεις εξω και να πιεις το Βοσπορο. Το φαγητο υπαρχει απλα συνοδευτικα, να μην κατεβει ο Βοσπορος το λαρυγγι σου ξεροσφυρι. Αν, λοιπον, κριθει σαν εστιατοριο, δεν είναι κατι παραπανω από μια ελαφρως τσιμπημενη, συμβατικη κρεατοταβερνα. Πιστευω, όμως, ότι δεν είναι εστιατοριο. Είναι πιστα με φαγητο και αφθονο ποτο, και μαλιστα, πολύ πετυχημενη στο ειδος της. Είναι ο ορισμος του τζερτζελου, και σε αυτό συμβαλλουν και οι σταθερες προσφορες για οικονομικη οινοποσια που προσφερει το καταστημα.

Θα σε ξαναδουνε, αυτή τη φορα, ευελπιστω, ντυμενη καλυτερα? Ναι, γιατι ξερουν από κεφι, και εχουν και συμπαθεστατο σερβις. Δεν μου παει η καρδια να το προτεινω απόκλειστικα για φαγητο, οποιαδηποτε ταβερνα στην περιοχη σας κανει την ιδια δουλεια, αλλα αν αυτό το στυλ διασκεδασης σας συγκινει, το Οινοσχολειο πρεπει να σκαρφαλωσει στο τοπ της λιστας σας.

Ηθικο διδαγμα της βραδιας: Η απογοητευση μου από το κρασι, που με εκανε να πιω μολις δυο γουλιες ολη νυχτα, μαλλον μου βγηκε σε καλο, αφου, το αλκοτεστ στις 3 το πρωι, ημουν το μονο αμαξι που το περασε αλωβητο

ΥΓ. Συμπαθεστατε George G. και πραγματικα αξιολατρευτο Pontiki, μη νομιζετε ότι μου ξεφυγαν οι γλυκύτατες αναφορες στο ονομα μου. Με συγκινησατε, τσογλανια.