Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα

Μεσημέρι Σαββάτου 9/4, και μετά από κράτηση μέσω e-table φθάνουμε στο Σουρωτήρι, 3 άτομα, στο ενδιάμεσο μεταξύ διαφόρων επισκέψεων και υποχρεώσεων του Σαββάτου

Για να πω την αλήθεια, η σκέψη και η απόφαση έγινε μέσα σε 5 λεπτά και μετά από αναζήτηση στο κινητό στην ευρύτερη περιοχή.
Είχαμε περάσει αρκετές φορές, αλλά δεν είχαμε αποτολμήσει τη.... δοκιμή, ούτε καθήμενοι ούτε μέσω delivery

Η ώρα όμως ήρθε ώστε να βγάλουμε τα συμπεράσματά μας.
Το εστιατόριο μπορεί να χαρακτηριστεί περισσότερο σαν μαγειρείο, συνοικιακού τύπου, απευθυνόμενο κυρίως μέσα delivery στην ευρύτερη περιοχή της Αργυρούπολης, αν και βρίσκεται πάνω σε πολύ κεντρικό άξονα, την οδό Αλεξιουπόλεως, που συνδέει τη Λεωφόρο Αλίμου με τη Λεωφόρο Κύπρου στην Αργυρούπολη.
Απέχει περί τα 200 μέτρα από την κεντρική πλατεία της Αργυρούπολης, απόσταση όμως ικανή ώστε να μην απολαμβάνει τον κύριο όγκο του πελατολογίου που επισκέπτεται τα μαγαζιά του κέντρου της Αργυρούπολης και ιδιαίτερα αυτά του υγειονομικού ενδιαφέροντος.

Αυτό ήταν προφανές όταν μπήκαμε στο κατάστημα γύρω στις 14:00, όπου δεν υπήρχε ουδείς πελάτης, σε σημείο που αρχίσαμε να ανησυχούμε
Η περιέργεια όμως να δοκιμάσουμε τις γεύσεις μας έδωσε το κουράγιο να... τολμήσουμε, παρά το γεγονός ότι αποφεύγω όσο τίποτα άλλο να κάτσω σε εστιατόριο που είμαι ο μοναδικός πελάτης.

Επιλέξαμε να κάτσουμε στον εξωτερικό χώρο λόγω ζέστης και καλού καιρού (27 βαθμοί). Ο χώρος αυτός κλείνει με τα κλασσικά "νάυλον παραπέτια", τα οποία λόγω καιρού ήταν σηκωμένα, οπότε το αισθητικό αποτέλεσμα ήταν φανερά αναβαθμισμένο.
Ο χώρος αυτό, μπορεί να φιλοξενήσει μέχρι και 40 άτομα απ ότι είδα, σε μεγάλα τραπέζια των 4-6 ατόμων, σε πολύ καλές αποστάσεις μεταξύ τους.
Ο εσωτερικός χώρος είναι λίγο πιο μουντός, άνετος όμως και αυτός, με ανάλογα τραπέζια. Στον ίδιο χώρο, βρίσκεται και η κουζίνα που είναι ανοιχτού τύπου και χωρίζεται με το χώρο των τραπεζοκαθισμάτων με μια βιτρίνα όπου μπορεί κάποιος να δεί και να επιλέξει από τα φαγητά, τα οποία ως επί το πλείστον είναι μαγειρευτά. Ύπάρχουν φυσικά και επιλογές στη σχάρα για όσους το θελήσουν.

Γενικά ο χώρος μέσα είναι κατά τη γνώμη μου αδιάφορος, χωρίς κάποιο ιδιάιτερο χρώμα, γεγονός που κατατάσσει το μαγειρείο περισσότερο στα μέρη που θα προτιμήσει κάποιος να το δοκιμάσει είτε ως delivery είτε ως takaway. (όση ώρα μείναμε - γύρω στη μια ώρα - είδαμε άλλες δύο παρέες να μπαίνουν και να φεύγουν με φαγητό σε πακέτο. Οδείς άλλος τίμησε το κατάστημα με το να κάτσει στα τραπεζοκαθίσματα)
Μουσική δεν υπάρχει, οπότε εάν κάτσεις έξω, παρέα σου κάνει μόνο ο... θόρυβος της οδού Αλεξιουπόλεως, που για να είμαι ειλικρινής σε λίγες περιπτώσεις γίνεται ενοχλητικός, στο μεγαλύτερο μέρος είναι ανεκτός.

Με το που κάτσαμε μας ήρθε το πανεράκι με ψωμί, κανάτα με νερό και μετά από λίγο ο σερβιτόρος εκ νέου για να πάρει την παραγγελία μας. Κατάλογοι δεν κυκλοφορούν, οι πελάτες υποτίθεται ότι έχουν δει στη βιτρίνα live τα φαγητά οπότε έχουν άποψη. Βέβαια, ένα κατάστημα που σέβεται τον ευατό του και πάνω απ όλα τους πελάτες του, οφείλει να έχει και καταλόγους αλλά ίσως αυτό να είναι λεπτομέρεια....
Ο σερβιτόρος που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενικός και ανταποκριτικός

Επιλέξαμε:
Μια χωριάτικη σαλάτα (5 ευρώ), κλασσική γεύση, με όλα της τα υλικά σε σωστή αναλογία, τίποτα που να μην αναμένεις, ούτε όμως και να σε ξετρελαίνει
Μια τσιπούρα σχάρας στα 7 ευρώ, σερβιρισμένη με ρύζι. Απλό πιάτο, καλή η γεύση της τσιπούρας, χωρίς πάλι να τρελαίνει, ίσως ελάχιστα τσιμπημένη ως τιμή σε σχέση με το μέγεθος της τσιπούρας σε σχέση με ανταγωνιστικά "μαγειρεία"(βλ ΔΙΟΝΥΣΗΣ στο Ελληνικό)
Μια μερίδα μπιφτέκια (6,5 ευρώ) ομολογουμένως πολύ καλά, ζουμερά όσο πρέπει και καλοψημένα.
Μια μερίδα ντομάτες γεμιστές (4,5 ευρώ), καλές γενικά ή πιο σωστά οριακά επαρκές πιάτο. Σίγουρα έχουμε γευτεί καλύτερες μερίδες αλλού, η δε τιμή του πιάτου είναι και αυτή οριακά υψηλότερη από αντίστοιχα μαγειρεία

Η συνολική μας αποτίμηση είναι ότι φυσικά και δεν φύγαμε νηστικοί και ότι ικανοποιήθηκε το... αίσθημα της πείνας μας, απλά το σύνολο της εμπειρίας μας έδειξε ότι παρά τι φιλότιμες προσπάθειες που ενδεχόμενα κάνουν οι άνθρωποι που τρέχουν το μαγαζί, θέλουν αρκετό δρόμο ακόμα στον τομέα της εξυπηρέτησης
Μάλον το γεγονός ότι εξυπηρετούν ως επί το πλείστον delivery ή takaway, τους έχει κάνει λίγο νωθρούς και νωχελικούς στον τομέα της εξυπηρέτησης των καθημένων, παρά την ευγένειά τους.

Γενικά όλη η εξυπηρέτηση αποπνέει το αίσθημα ότι εάν το μαγειρείο είχε πληρότητα πάνω από 50%, μάλον θα είχαν χάσει τη... μπάλα.
Προβληματίστηκα πολύ για την εξυπηρέτηση, μάλον το 2,5 ήταν το πιο σωστό, αλλά επικράτησε τελικά το 2, γιατί ο λογαριασμός καθυστέρησε να έρθει πάρα πολύ ώρα, όπως επίσης αποδείχθηκε ότι το εστιατόριο δεν δέχεται συναλλαγές με πλαστικό χρήμα, πράγμα που στερεί από την κριτική μου πάντα πόντους στον τομέα αυτό, σε συνάρτηση με τους περιορισμούς στην κίνηση κεφαλαίων, πράγμα που πρέπει κατά τη γνώμη μου να καταλάβουν πολλοί επιχειρηματίες του χώρου της εστίασης, γιατί πιστεύω ότι σε λίγους μήνες θα δούν το τζίρο τους να πέφτει πολύ.

Ο χώρος παίρνει δίκαια τις δύο ντοματούλες γιατί εάν και άπλετος, δεν έχει καμία προσωπικότητα και αποπνέει ένα αίσθημα "προχειρότητας", και μου θυμίζει περισσότερο χώρο ταχυφαγείου περασμένων δεκαετιών.
Στη γεύση το 2,5 θα ήταν το σωστότερο, αλλά το επιδότησα στο 3 για να εξισορροπήσω τον προβληματισμό μου για την εξυπηρέτηση
Συνολικό vfm στις 3 ντοματούλες, εάν κρίνω από το σύνολο της εμπειρίας μου
Συνολικό κόστος στα 22,96 ευρώ που μετά την έκπτωση 10% λόγω e-table, έπεσε στα 20,66 ευρώ, συμπεριλαμβανομένου και κεράσματος ραβανί από το κατάστημα. Σημειωτέον ότι το ψωμάκι που μας ήρθε δεν μας χρεώθηκε.

Αν θα το συνιστούσα ;
Εάν βρίσκεστε στην περιοχή και θέλετε πιο πολύ delivery ή takeaway, τολμήστε το.
Εάν κατοικείτε σε ακτίνα μεγαλύτερη των 2 χιλιομέτρων, έχετε σίγουρα καλύτερες επιλογές για dine in, σίγουρα δεν θα το πρότεινα σε κάποιον που θα επιδίωκε να το επισκεφθεί για να κάτσει, γιατί δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να του προσφέρει ως χώρος, ιδιαίτερα στην περίπτωση που θα τύχει να γευματίσει..... μόνος του