Τοπική ελλ. κουζίνα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Αρχές Απριλίου, πρόταση απο φίλο να πάμε Ρεβαίζι.

Παλιό στέκι μας (μέσα σε αυτό το μαγαζί στο παρελθόν καταναλώθηκαν πολλές μερίδες γνήσιου κρητικού φαγητού, άπειρες μακαρονάδες με κρητική μυζύθρα -το αγαπημένο της κόρης μας-, και ιδιαίτερα τόνους κοχλιοίμπουμπουριστοί) το οποίο εγκαταλείψαμε όταν άλλαξε η κουζίνα (κοινώς ο μάγειρας) ταυτόχρονα με μία μεγάλη ανατίμηση.
Οταν πήρα τηλέφωνο για να κάνω κράτηση για 4, ενημερώθηκε ότι το βράδυ είχαν ζωντανή μουσική.

Φτάσαμε, παρκάρισμα απέξω χωρίς καμία ταλαιπωρία- ο χώρος μέσα ακριβώς όπως τον είχαμε αφήσει πριν από 5-6 χρόνια -από την τελευταία φορά που το είχαμε επισκεφτεί.
Τραπεζοκαθίσματα σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους ώστε να υπάρχει αυτός ο "αέρας" άνεσης μεταξύ πελατών, άμεση εξυπηρέτηση με το που μπήκαμε -από την υποδοχή για το καλως όρισμα έως και το άμεσο στρώσιμο του τραπεζιού, μας έδωσαν τα μενού και σε πολύ λίγο είχαμε ολοκληρώσει τη διαδικασία κάθομαι, τακτοποιούμαι άνετα και παραγγέλνω.

Οι 3 της παρέας μας πήραν ρακί εγώ λίγο κόκκινο κρασί και τα δύο μία χαρά.
Το πρώτο πιάτο που προσγειώθηκε στο τραπέζι μας ήταν οι πατάτες τηγανητές, τίποτε το ιδιαίτερο, μαζί με το λουκάνικο το οποίο ήταν ψημένο τόσο όσο να κρατάει τους χυμούς του, πολύ νόστιμο.
Μία σταμναγκάθι στο οποίο προσθέσαμε λάδι (εξαιρετικής ποιότητας ομολογώ)-λεμόνι και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.
Μία κρέας τσιγαριαστό κάτω του μετρίου, στερούσε σε αρώματα και μυρωδικά, ίσως φταίει και ότι στο μικρό κομμάτι που δοκίμασα υπήρχε και αρκετό λίπος.... δεν επανέλαβα την προσπάθεια.

Μία αυγά με στάκα, το έφαγαν οι άντρες της παρέας ενώ οι γυναίκες δε δοκιμάσαμε κάν (η αλήθεια είναι ότι η στάκα είναι πολύ ιδιαίτερη και παχιά γεύση και είτε την αποδέχεσαι είτε όχι) οπότε δε θα κρίνω αυτό το πιάτο (στους άντρες άρεσε).
Μία μερίδα γαμοπίλαφο, το οποίο επίσης στερούσε σε γεύση, έλειπε πιπέρι, λεμόνι και δεν ξέρω τι άλλο... έλειπε αυτή η χαρακτηριστική ιδιαίτερη γεύση που έχει το γνήσιο κρητικό γαμοπίλαφο -φυσικά το λεμόνι και το πιπέρι προστέθηκε από εμάς και έδωσε ένα μέτριο αποτέλεσμα.
Οι κοχλιοί μπουμπουριστοί -αγαπημένο πιάτο μου- με απογοήτευσαν, άνευρη γεύση, δεν είχε καταφέρει να περάσει αυτή η ιδιαίτερη γεύση μέσα στον κοχλιό, δεν ένοιωσα στον ουρανίσκο τη γεύση του δενδρολίβανου με το τηγανητό ελαιόλαδο και το αλάτι....

Λογαριασμός στα euro 66,00 δεν το λες πολύ-δεν το λες και λίγο δεδομένου ότι στην πράξη δεν παραγγείλαμε κανένα κυρίως πιάτο, οι μερίδες ήταν μέτριες έως μικρές και τα φαγητά που παραγγείλαμε δεν παραπέμπουν σε ακριβά πιάτα.
Φυσικά κέρασμα ένας υπέροχος κορμός από τον οποίο δεν αφήσαμε τίποτε.