Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Η πρώτη μας φορά στη Φυσαρμόνικα ήταν λίγο αφότου είχε ανοίξει κι ενώ ήδη είχε κάνει το ομολογουμένως τρανταχτό της γκελ στην κοινότητα του ask4food. Είχαμε λοιπόν τότε κινήσει κατά κει με εξαιρετικά ανεβασμένες προσδοκίες, οι οποίες όμως δεν είχαν επαληθευτεί κι είχαμε αποχωρήσει μ’ ένα μούδιασμα, μια απογοήτευση, μια σαστιμάρα. Ακολούθως όμως οι καλές κριτικές συνεχίζονταν αμείωτες και κάποιες κατ’ ιδίαν συζητήσεις με μέλη της εδώ κοινότητας, μας είχαν πείσει τις δύο αδερφές ότι άξιζε να δώσουμε μία ακόμα ευκαιρία, καθώς είχαμε μάλλον βρεθεί σε μία κακή στιγμή του μαγαζιού.

Η στιγμή της δεύτερης πολυαναμενόμενης ευκαιρίας κατέφθασε το βράδυ της περασμένης Πέμπτης, οπότε και η τριμελής μας, αμιγώς ask4food-ική παρέα, βρέθηκε στη Φυσαρμόνικα με σκοπό να διαλευκανθούν οι λόγοι που έχουν αναγάγει το μεζεδοπωλείο αυτό επί του άκομψου παράδρομου της Μεσογείων σε δημοφιλή γαστρονομικό προορισμό! Ομολογουμένως, αυτή τη φορά οι απορίες μας λύθηκαν και η Φυσαρμόνικα κατόρθωσε να κερδίσει σε γενικές γραμμές τις εντυπώσεις, όπως θα σας εξηγήσω ευθύς αμέσως!

Ο χώρος δεν θεωρώ ότι είναι το ατού της Φυσαρμόνικας, αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν είναι περιποιημένος και αρκούντως φροντισμένος. Παρά λοιπόν τα άνετα σχετικά τραπεζάκια, παρά τις αρκετά καλές αποστάσεις που τα χωρίζουν, παρά το πράσινο περιβάλλον που με κάποιον μαγικό τρόπο έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν, προσωπικά κάτι μου λείπει και δεν μπορεί να με κερδίσει. Αυτά είναι βέβαια ζητήματα υποκειμενικά, οφείλω όμως να το διευκρινίσω.

Σε κάθε περίπτωση, στα πολύ θετικά στοιχεία θα πρέπει να επισημάνω την καθαρή ατμόσφαιρα, καθώς μόλις φύγαμε δεν μας ακολούθησαν ούτε μυρωδιές καπνίλας ούτε και κουζίνας, αλλά και την έλλειψη οχλαγωγίας – αυτό το τελευταίο ειδικά με εντυπωσίασε, καθώς την πρώτη εκείνη φορά είχαμε χαλαστεί πολύ απ’ το θόρυβο που μού ‘χε φανεί σαν να σκέπαζε τα πάντα. Προχθές όμως καμία σχέση, ίσα ίσα που ακουγόταν και η πολύ ευχάριστη μουσική που στα σωστά ντεσιμπέλ συνόδευσε εξαιρετικά τη φαγοποσία μας.

Για την εξυπηρέτηση δεν έχω λόγια, αν και θα πρέπει να πω ότι ο τρίτος της παρέας μας τό ‘χει σχεδόν χτίσει πια το μαγαζί, οπότε ενδεχομένως να επεδείχθη μια πιο ιδιαίτερη φροντίδα στο τραπέζι μας, λέω εγώ τώρα. Όπως και νά ‘χει, οι σερβιτόροι ήταν άψογοι, ευγενέστατοι, ταχύτατοι και σωστοί επαγγελματίες, με τέλεια γνώση του μενού και οι χρόνοι εξυπηρέτησης ήταν πολύ καλοί. Κατά τη διάρκεια της βραδιάς έκαναν το πέρασμά τους από το τραπέζι μας και οι δύο ιδιοκτήτες και η αλήθεια είναι ότι κάναν τέτοια περάσματα κι αλλού, οπότε επιφυλάσσομαι στο κατά πόσο ήταν η φροντίδα περίσσια σε μας.

Πάντως εκεί που εμένα με σκλάβωσαν και με κέρδισαν ολοκληρωτικά είναι στο ότι παρατήρησαν ότι ένα από τα πιάτα της παραγγελίας μας δεν είχε μεγάλο σουξέ και δεν πολυφαγωνόταν και δύο φορές ήρθαν να το επισημάνουν και να προτείνουν να μας το αλλάξουν. Εμείς επειδή ήμασταν πια στα τελειώματα ευγενικά αρνηθήκαμε και οι εξαιρετικοί επαγγελματίες στο τέλος μας το αφαίρεσαν απ’ το λογαριασμό. Συμπεριφορά πραγματικά άψογη. Αφήστε που στο τέλος μας κέρασαν και γλυκό, αν κι επίσης δεν ξέρω κατά πόσο αυτό αποτελεί πρακτική του μαγαζιού, θα ξαναπάω και χωρίς επιφανές μέλος στην παρέα και θα το τσεκάρω!

Όπως και να’ χει το βασικό είναι ότι φάγαμε πολύ καλά και το ευχαριστηθήκαμε. Οι επιλογές μας το βράδυ της πεμπτιάτικης εξόδου μας κινήθηκαν ως εξής: Ψωμάκι ζεστό και όμορφο στην όψη, για το οποίο ερωτηθήκαμε, καθώς χρεώνεται. Προσωπικά δε δοκίμασα, καθώς δεν ήμουν σε ψωμοφάση, αλλά η αδερφή μου φάνηκε το ευχαριστιέται πολύ.

Υπέροχη, μπομπάτη, ροζοκόκκινη, πραγματικά καυτερή και πραγματικά τυρένια τυροκαυτερή. Μ’ αρέσουν πολύ τα μαγαζιά που δεν αρέσκονται σε ημίμετρα σε ό, τι αφορά την τυροκαυτερή. Αν δεν είναι να καίει, πες την τυροσαλάτα και μην αποπροσανατολίζεις τον κόσμο, εστιάτορά μου! Η τυροκαυτερή της Φυσαρμόνικας είναι όμως αυτή που πρέπει να είναι.

Εξαιρετικό σαγανάκι φορμαέλα σε κρούστα από δημητριακά και χαρουπάλευρο και κάποιο γλυκό του κουταλιού να συνοδεύει. Πλούσια γεύση και πεντανόστιμη η φορμαέλα σε μία εκδοχή πρωτότυπη και καλοεκτελεσμένη, μας κέρδισε.

Η αδερφή μου φαντασιωνόταν τα παστουρμαδοπιτάκια, οπότε τα πήραμε κι αυτά. Τέσσερα τριγωνικά πιτάκια, μικρού σχετικά μεγέθους, αλλά πλούσιας γεύσης. Εγώ που δεν είμαι φαν μεγάλη του παστουρμά, το ευχαριστήθηκα, οπότε αυτό θα πρέπει να σημαίνει ότι ο παστουρμάς δεν ήταν συγκλονιστικά δυνατός, να τα ισοπεδώνει όλα γευστικά.

Τα μπιφτεκάκια κοτόπουλου με σάλτσα πιπεριάς θα τα χαρακτήριζα απλά συμπαθητικά. Τέσσερα μικρά μπιφτεκάκια, εύγευστα μεν, χωρίς όμως να είναι κάτι το ιδιαίτερο ή κάτι που τέλος πάντων θα επεδίωκα να ξαναγευτώ.

Πολύ καλό λουκάνικο γεμιστό με τραχανά και φέτα. Με το που το υπέδειξε ο συνδαιτυμόνας μας μου έτρεξαν λίγο τα σάλια καθώς μού ρθε στη θύμηση μια αντίστοιχη υπέροχη λουκανικάρα που είχα πάρει από ένα εξαιρετικό κρεοπωλείο στο Καρπενήσι προ διετίας και πολύ το είχα ευχαριστηθεί, οπότε αμέσως συμφώνησα να το παραγγείλουμε. Ήταν πολύ καλό, αν και σαν εκείνο το καρπενησιώτικο δεν ήταν!

Το highlight της βραδιάς ήταν πάντως η φωλιά πατάτας με αυγά, γραβιέρα και ψιλοκομμένο απάκι σε τετραγωνάκια, το ευχαριστηθήκαμε ιδιαιτέρως, καθώς οι γεύσεις έδεναν τόσο αρμονικά και νόστιμα και το αποτέλεσμα ήταν κόλαση.

Τέλος, φάγαμε τη χοιρινή τηγανιά με γραβιέρα και λιαστή ντομάτα, η οποία αποτέλεσε και το λιγότερο πετυχημένο πιάτο. Άγευστη, το κρέας νιανιά, κολυμπούσε σε άφθονο ζουμί, η λιαστή εξαφανισμένη και γενικά οι γεύσεις άδετες, συντέλεσαν σ’ ένα πιάτο που έφτανε στα όρια του κακού. Ήταν βεβαίως το πιάτο που προσφέρθηκαν ν’ αντικαταστήσουν και που κατέληξαν να μη χρεώσουν (respect).

Τα παραπάνω συνοδεύσαμε με θεσπέσια και γλυκόπιοτη χύμα ρακή και με δροσερό νερό που ήρθε εξαρχής σε κανάτα. Συνολικά οι τρεις μας κατεβάσαμε 500 ml ρακής κι ήταν εξαιρετική, φιλική τόσο με το στομάχι όσο και με το κεφαλάκι μου, καθώς πέρασε το τέστ της επόμενης (και δη εργάσιμης) μέρας, οπότε και ήμουν σε εξαιρετική κατάσταση.

Και πάνω στην ώρα που διαβουλευόμασταν τι γλυκά να διαλέξουμε, προσγειώθηκε ως κέρασμα στο τραπέζι μας το περίφημο μηλόφι τους, το οποίο αξίζει όλες τις εύφημες μνείες που έχει συγκεντρώσει. Πολύ καλό τελείωμα σ’ ένα εν γένει πολύ ωραίο φαγοπότι.

Συνολικά πληρώσαμε γύρω στα 48 ευρώ, αν δε δεν είχε αφαιρεθεί η τηγανιά, υπολογίστε +6,5 περίπου ευρώ ακόμα. Αξιοπρεπέστατο το VfM. Και κάπως έτσι άρθηκε το άδικο καταπώς απεδείχθη άτυπο μπανάρισμα που είχαμε ρίξει η αδερφή μου κι εγώ στη Φυσαρμόνικα και χαίρομαι πολύ που η αδικία αποκατεστάθη και το εξαιρετικά βολικό από πλευράς τοποθεσίας μεζεδοπωλείο μπήκε δυναμικά στις επιλογές μας για φαγοποσίες στα πέριξ. Όσοι έχετε απομείνει που δεν έχετε πάει ακόμα, πηγαίνετε ντε!