Ψαροταβέρνες - Πέραμα - Σαλαμίνα, Αθήνα

Επίσκεψη Κυριακή μεσημέρι στο ουζερί-ταβέρνα "Κάκιας", πάνω στη θάλασσα, πολύ κοντά στο λιμάνι της Σαλαμίνας με τον ήλιο να δίνει την εντύπωση μιας καλοκαιρινής ημέρας και τις βαρκούλες απέναντί μας να λικνίζονται στα ήρεμα νερά. Πολυδιαφημισμένη ψαροταβέρνα και μετά από τηλεφωνική κράτηση κατέφτασα με άλλα 2 άτομα προδιατεθειμένη για το καλύτερο.

Το μαγαζί, όταν φτάσαμε, ήταν ασφυκτικά γεμάτο και στους 3 χώρους του: στο εσωτερικό, στο πεζοδρόμιο και στο απέναντι πεζοδρόμιο πάνω στη θάλασσα. Το εσωτερικό του μαγαζιού μου άρεσε, γιατί ήταν αρκετά ρετρό και ξέφευγε από τη συνήθη διακόσμηση που έχουν οι ψαροτεβέρνες: το γαλάζιο και λευκό χρώμα με τα θαλασσινά διακοσμητικά. Σε κεντρική θέση ένας παλιός μπουφές ξύλινος, από αυτούς της εποχής του ΄50, όπου φυλάσσονταν τα καλά σερβίτσια του σπιτιού με έναν τεράστιο ρετρό καθρέφτη να συμπληρώνει το ντεκόρ. Ωστόσο σε αυτό σίγουρα δεν ταίριαζε η τεράστια ραφιέρα με τα πάρα πολλά μπουκαλάκια ούζου να συμπληρώνει αυτή τη διακόσμηση.

Με το που φτάνουμε μας δείχνουν το τραπέζι και μετά από κανένα 10λεπτο καλούμε την έχουσα το γενικό πρόσταγμα, για να δώσουμε παραγγελία. Σε αυτή την τολμηρή και γεμάτη θράσος κίνησή μας η απάντηση ήταν αποστομωτική: "δεν ήρθε ακόμη η σειρά σας". Όταν ρωτήσαμε τι εννοεί, μας απάντησε ότι "προηγούνται άλλοι". Στη συνέχεια της ζητήσαμε κατάλογο, για να τον μελετήσουμε τουλάχιστον "μέχρι να έρθει η σειρά μας" ο οποίος δεν ήρθε ποτέ. Όταν τελικά ήρθε η σειρά μας για παραγγελία, η έχουσα το γενικό πρόσταγμα ζήτησε από άλλο σερβιτόρο να μας πάρει παραγγελία λέγοντάς του επιδεικτικά μπροστά μας ότι βιαζόμαστε να σερβιριστούμε. Της επισημάναμε ότι θέλαμε απλώς να παραγγείλουμε και ότι δεν βιαζόμαστε να σερβιριστούμε. Δεν ήταν τόσο η απάντησή της όσο το ύφος, ο τόνος και ο τρόπος. Είχε και συνέχεια αυτό καθώς, όπως διαπιστώσαμε στην πορεία, η τόλμη μας αυτή είχε συνέπειες...

Τελικά παραγγέλνουμε. Στην αρχή κατέφτασε ψημένο ψωμάκι μέσα σε χαροσακούλα με την επωνυμία "Κάκιας" το οποίο ήταν όλα τα λεφτά με τη συνοδεία 2 ντιπ, τυροσαλάτας και ελιάς. Και επειδή η λεπτομέρεια είναι που κάνει τη διαφορά, ακόμη και το "χάρτινο" τραπεζομάντηλο ήταν ιδιαίτερης ποιότητας, όπως επίσης και τα μαχαιροπίρουνα που ήταν σε χάρτινη σακουλίτσα. Επάνω στο τραπέζι ήταν τοποθετημένη γαβάθα με λεμόνια, απαραίτητα συνοδευτικά σε ό, τι κι αν παραγγέλναμε. Το μαγαζί φημίζεται απ΄ ό, τι διαπίστωσα για τη μεγάλη ποικιλία σε ούζα (διαθέτει ακόμη και φίρμες που δεν συναντάς εύκολα) και για την ποικιλία σε όστρακα και ψάρια, ό, τι βγάλει βέβαια η ψαριά. Προσγειώνεται στη συνέχεια το εμφιαλωμένο νερό, ενώ αργότερα έφτασε κανάτα, όταν εμείς το ζητήσαμε.
Ο κατάλογος έχει μεγάλη ποικιλία για όλα τα γούστα. Μου έκαναν εντύπωση οι πολλές και πρωτότυπες παραλλαγές στα πιάτα με γαρίδες και καλαμάρια (για παράδειγμα είδα σε διπλανό τραπέζι πιάτο με γαρίδες και φακές! ), ενώ είχε και αστακομακαρονάδα.

Εμείς γευτήκαμε:

-χωριάτικη σαλάτα η οποία κατέφτασε δροσερή και αρκετά χορταστική και μεγάλη μερίδα με ένα τεράστιο κομμάτι φέτα να στολίζει το πιάτο και κάππαρη, ήταν πραγματικά εξαιρετική

-κολοκυθάκια τηγανητά τα οποία συνοδεύονταν από gourme σκορδαλιά με αμύγδαλο ή καρύδι, πρώτη φορά συνάντησα τέτοιο συνδυασμό. Το κολοκυθάκια ήταν εξαιρετικά και χωρίς λάδι

-πατάτες τηγανητές, οι κλασικές σε μεγάλη μερίδα

-χταπόδι ψητό για το οποίο έχω να πω ότι ήταν πεντανόστιμο και εξαιρετικό, σωστά ψημένο. Από εδώ όμως άρχισαν οι "συνέπειες" της τολμηρής συμπεριφοράς μας στην οποία προαναφέρθηκα: το χταπόδι ήρθε σε πολύ μικρότερη μερίδα από όλα τα διπλανά μας τραπέζια από τα οποία -πριν παραγγείλουμε- είχαμε ζηλέψει το χταπόδι και αποφασίσαμε να το παραγγείλουμε κι εμείς αφού -εκτός των άλλων- πρέπει να είναι από τα highlight του μαγαζιού. Επιπλέον σε όσα τραπέζια κατέφτασε το χταπόδι, το τεμάχιζε προσωπικά ο σερβιτόρος, σε όλους τους άλλους εκτός από εμάς (φάουλ).

-καλαμάρι ψητό πεντανόστιμο και εξαιρετικό με τους χυμούς του και τη φρεσκάδα του

-καλαμάρι ψητό γεμιστό με φέτα, γραβιέρα, πιπεριά και ντομάτα το οποίο ήταν νοστιμότατο αλλά σε εξωφρενικά μικρή μερίδα. Νομίζω ότι μας σέρβιραν ό, τι μικρότερο είχαν (οι "συνέπειες" που λέγαμε).

-καλαμάρι τηγανητό φρέσκο που πραγματικά ήταν αποκάλυψη: πρώτη φορά έφαγα έτσι τηγανητό καλαμάρι με το μελάνι του, νόστιμο και κανονική μερίδα.

-1 καραφάκι ούζο βιολογικής καλλιέργειας και παραγωγής από τη Μυτιλήνη (λεγόταν Λισβόρι), πρώτη φορά το δοκίμασα.

Ζητούμε στο τέλος το λογαριασμό. Να επισημάνω ότι δεν ήρθε ούτε ένα κέρασμα αλλά διαπίστωσα ότι σε κανένα τραπέζι δεν κέρασαν τίποτα εκτός από ένα διπλανό μας (είτε γιατί ήταν πελάτες είτε γιατί έκαναν μεγάλο λογαριασμό). Ο λογαριασμός ανήλθε στα 66 ευρώ. Από την ανάλυσή του διαπίστωσα για πρώτη φορά (αλλά για να είμαι ειλικρινής στο σημείο αυτό είμαι αδιάβαστη) ότι το καλαμάρι το τηγανητό το χρέωναν με το κιλό. Αυτό που γνώριζα μέχρι σήμερα είναι τέτοια χρέωση (με το κιλό) ισχύει για τα φρέσκα ψάρια και όχι για το φρέσκο καλαμάρι.

Συνοψίζοντας: το προσωπικό του μαγαζιού είναι πολυάριθμο, οργανωμένο και συντονισμένο, έτρεχαν όλοι σαν παλαβοί για να εξυπηρετήσουν τον πολύ κόσμο. Σίγουρα δεν είναι ό, τι καλύτερο να πάει κάποιος Κυριακή μεσημέρι και μάλιστα με τέτοια καλοκαιρία που γίνεται της τρελής. Το μαγαζί μου άφησε καλές εντυπώσεις γιατί έχει πρωτότυπες γεύσεις και ξεφεύγει από τα συνηθισμένα του είδους του. Έχει πιάτα ενδιαφέροντα και gourme πέρα από τα κλασικά. Είναι λοιπόν κρίμα και άδικο 1 ή 2 υπάλληλοι να αμαυρώνουν την εικόνα του. Δεν υπάρχει λόγος. Κανείς μας δεν πηγαίνει κάπου για να διαπληκτιστεί. Πηγαίνει για να διασκεδάσει, να ξεφύγει από την καθημερινότητα και να περάσει καλά με την παρέα του.

2016-08-01 02:49:21

Κυρία Έυη σας ευχαριστούμε πάρα πολυ για την επίσκεψη σας στον χώρο μας και για τα καλά σας λόγια. Όπως διαπιστώσατε η μέρα που επισκευθήκατε το κατάστημα μας ήταν απο τις ¨δύσκολες¨ εξαιτείας της τεράστιας έλευσης κόσμου.
Θα μείνω στην εύστοχη παρατήρηση σας όσα αναφορά το ψωμί! Είναι κάτι που διορθώσαμε. και στο γεγονος οτι η ιδιοκτήρια σας είπε να περιμένετε την σειρά σας γιατί πριν απο εσάς είχε έρθει η διπλανή σας παρέα στην οποία ήταν μια ετοιμόγεννη γυναίκα κ στο άκουσμα οτι θέλετε να παρακαμψετε την σείρα ( τελικα οχι κακοπροερετα) αρχίσε μια μουρμούρα για να σταματήσει εκεί το θέμα σας ενημέρωσε η Κυρία Μαρία οτι δεν έχει έρθει η σείρα σας. Στην συνέχεια ενώ ήθελε να σας πάρει παραγγελία η ίδια για να σας περιποιηθεί διαπίστωσε οτι ο χρόνος της προηγούμενης παραγγελιας θα αργούσε ζήτησε απο τον συνάδελφο να σας πάρει παραγγελία γιατί κατάλαβε οτι πεινάτε πολυ. Στη συνέχεια η παραγγελια σας εκτελέστηκε άμεσα κ σώστα.
Όσον αναφορά το κομμάτι του γλυκού σε όλες τις παρέες σερβίρουμε επιδορπιο - γλυκά φτιαγμενο απο την Κυρία Μαρία. Όταν όμως έχουμε μια τόσο δύσκολη μέρα και κόσμο να περιμένει όρθιος καμία φορά δεν σερβίρουμε. Σας το χρωστάμε για την επόμενη φορα διπλό!!!!

Με εκτίμηση Ευάγγελος Δημητριάδης

2016-11-14 09:32:13
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την evi.