Πολίτικη κουζίνα - Καισαριανή, Αθήνα

Κατά τη γνώμη μου στο χώρο της εστίασης κατά περιόδους γνωρίζουν άνθιση διαφόρων ειδών καταστήματα, δημιουργώντας τη μόδα της εποχής. Τα τελευταία χρόνια τέτοιου είδους άνθιση γνωρίζουν τα κεμπαπτζίδικα (είναι και δύσκολη να την προφέρει κάποιος λέξη... ) Κυρ-Αρίστος, Σάββας, Μπαρμπαδήμος, Πρόεδρος, Γνήσιον και πολλά άλλα ονόματα είτε σε αλυσίδες εστίασης είτε μεμονωμένα, αλλά πολύ γνωστά, επιβεβαιώνουν τη σημερινή αυτή τάση.

Μέχρι τώρα είχε τύχει να πάω μια-δυο φορές σε κεμπαπτζίδικο, αλλά για πολύ σύντομη διάρκεια και για περιστασιακές παραγγελίες, οπότε απέφυγα να γράψω κριτική, θεωρώντας ότι δεν είχα πλήρη εικόνα για τα εστιατόρια που επισκέφτηκα. Ωστόσο, πριν από λίγους μήνες άνοιξε σχετικά κοντά στη γειτονιά μου ένα υποκατάστημα της αλυσίδας "Κεμπαπτζίδικο το Γνήσιον" και πρόσφατα, Κυριακή μεσημέρι, πήγαμε με έναν φίλο, για να δοκιμάσουμε τα εδέσματα που προσφέρει.

Το "Κεμπαπτζίδικο το Γνήσιον" της Καισαριανής βρίσκεται επί της οδού Υμηττού, στην πλατεία της εκκλησίας του Αγ. Νικολάου Καισαριανής. Το κατάστημα, στο οποίο στεγάζεται έχει κατά καιρούς φιλοξενήσει καφετέριες, ρακάδικο και άλλα καταστήματα εστίασης, τα οποία όμως δεν μακροημέρευσαν...

Στον εσωτερικό χώρο η διακόσμηση είναι απλή και η συνηθισμένη για εστιατόρια τέτοιου είδους. Υπάρχουν 5-6 τραπέζια των 6 ατόμων, κάπως στριμωγμένα. Στον ημιυπαίθριο χώρο που αυτόν τον καιρό είναι περίκλειστος από τέντες (υποθέτω ότι, μόλις καλοκαιρέψει, οι τέντες θα μαζευτούν και θα υπάρχει περισσότερη άνεση) υπάρχουν καμιά εικοσαριά τραπέζια, αρκετά στριμωγμένα, με αποτέλεσμα και οι πελάτες να μην κάθονται άνετα και οι σερβιτόροι να δυσκολεύονται στη δουλειά τους. Τα τραπέζια είναι κλασικά, στρωμένα με μια λαδόκολλα με τη φίρμα της επιχείρησης και φτάνοντας, βρίσκεις πάνω, μέσα σε μια κονσέρβα από τοματοπελτέ, τα μαχαιροπήρουνα και χαρτοπετσέτες.

Φτάσαμε αρκετά νωρίς, ελάχιστα τραπέζια ήταν κατειλημμένα, και με το που καθίσαμε μια ευγενέστατη κοπέλα μας έφερε τους καταλόγους. Είναι απλοί, τυπωμένοι σε μια πλαστικοποιημένη μεγάλου μεγέθους σελίδα. Στο "Γνήσιον" έχει κάποιος τη δυνατότητα να παραγγείλει διαφόρων ειδών κεμπάπ, σις, σουβλάκια, τυλιχτά, σαλάτες, ορεκτικά και φυσικά τα συνήθη ποτά και αναψυκτικά.

Μετά από ολιγόλεπτη σκέψη παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε τα εξής:
- Χωριάτικη σαλάτα: Ήρθε σε ικανοποιητική μερίδα, με καλής ποιότητας ντομάτες, αγγουράκι και αρκετά νόστιμη φέτα. μόνο αρνητικό της, το κάπως βαρύ (για τα γούστα μου τουλάχιστον! ) ελαιόλαδο.

- Κρητικό ντάκο: Κριθαροκουλούρα με ψιλοκομμένη ντομάτα, κάπαρη και τριμμένη φέτα. Ο ντάκος τρωγόταν ευχάριστα με μοναδικό μειονέκτημα και πάλι, το κάπως βαρύ στη γεύση του (και ελάχιστο σε ποσότητα) ελαιόλαδο.

- Μία μερίδα κεμπάπ γιαουρτλού με σάλτσα γιαουρτιού και γλυκιά σάλτσα ντομάτας (την προτιμήσαμε από την αντίστοιχη καυτερή, όταν ρωτηθήκαμε κατά την παραγγελία). Το κεμπάπ μας άφησε πραγματικά άριστες εντυπώσεις. Φτιαγμένο κατά βάση από μοσχαρίσιο κιμά, με προσθήκη λίγου αρνίσιου, είχε ψηθεί πολύ σωστά, ήταν ζουμερό και εύγευστο. Σερβιρίστηκε μέσα σε μπακιρένιο σκεύος, με πλούσια σάλτσα γιαουρτλού, μαζί με τη σάλτσα ντομάτας και πίτα από κάτω. Η ανάμιξη των γεύσεων έδινε εξαιρετικά καλό γευστικό αποτέλεσμα, είναι ένα πιάτο που ανεπιφύλακτα θα πρότεινα στους μελλοντικούς πελάτες.

- Μία μερίδα σις κοτόπουλο. Ήταν μεγάλα κομμάτια κοτόπουλο στήθος, ψημένα σε σούβλα και σερβιρισμένα με πίτες. Κατά την εκτίμησή μου χρειάζονταν λίγο ψήσιμο ακόμα (εξάλλου πάντα χρειάζεται το κοτόπουλο να είναι καλά ψημένο! ), εύγευστα πάντως και σε ικανοποιητική ποσότητα.

Να σημειώσω ότι υπάρχει η δυνατότητα να παραγγείλει κάποιος και μισές μερίδες, κάτι πολύ θετικό, γιατί έτσι δίνεται η ευκαιρία να δοκιμάσεις περισσότερες γεύσεις, καθώς και ότι μας προσφέρθηκε νερό βρύσης σε μπουκάλι, αντίθετα στη μόδα του εμφιαλωμένου. Γενικά, η εξυπηρέτηση από τους σερβιτόρους ήταν πολύ ευγενική και γρήγορη. Μόνη εξαίρεση η μικρή καθυστέρηση να φέρουν τον λογαριασμό, που δικαιολογείται όμως από το γεγονός ότι τα τραπέζια είχαν σχεδόν γεμίσει, οι πελάτες ήταν πολλοί και η διάταξη των τραπεζοκαθισμάτων δεν ευνοούσε την κίνηση των σερβιτόρων, ειδικά, όταν είχαν στα χέρια τους τα πιάτα από τις παραγγελίες.

Πριν μας φέρουν τον λογαριασμό, ρώτησαν τι κέρασμα προτιμάμε: Γρανίτα ή λουκούμι. Προτιμήσαμε το πρώτο και μας έφεραν δύο σφηνάκια γρανίτα λεμόνι που βοήθησαν ν' αλλάξουμε τη γεύση μας.

Το κόστος, μαζί με δύο αναψυκτικά, ανήλθε στα 14-15 ευρώ το άτομο, τιμή που θεωρώ λογική και αναμενόμενη για καταστήματα αυτού του είδους. Στη βελτίωση του value for money συμβάλλει και η δυνατότητα να παραγγείλει κάποιος μισή μερίδα, όπως προανέφερα.

Γενικά, η συνολική εικόνα ήταν μάλλον θετική. Η ποιότητα του φαγητού καλή (και ειδικά το κεμπάπ πολύ καλό), η εξυπηρέτηση ευγενική, το value for money ικανοποιητικό. Μόνο η στενότητα του χώρου (κάτι που μπορεί να διορθωθεί στον εξωτερικό χώρο με άλλη, πιο άνετη διαρρύθμιση) μας προβλημάτισε. Προσωπικά δεν θα ξεκινούσα επί τούτου για να πάω, αλλά, αν βρεθώ στην περιοχή και θέλω να δοκιμάσω κεμπάπ, θα επισκεφτώ ξανά το "Κεμπαπτζίδικο το Γνήσιον" της Καισαριανής.