Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

O "Μαρουβάς" είναι το καινούργιο κρητικό εστιατόριο της πόλης, στη Νέα Σμύρνη, με Σεφ τη Μυρσίνη Λαμπράκη, η οποία παρουσιάζει την κρητική κουζίνα στην πιο δημιουργική, και λίγο "πειραγμένη", εκδοχή της. Οι παραδοσιακές συνταγές της Μεγαλονήσου στα χέρια της - εξ Ηρακλείου, Κρήτης- Σεφ αποδίδονται πρωτότυπα, με μια σύγχρονη γκουρμέ προσέγγιση!
Αν σ' αυτή την αξιόλογη γαστρονομική προσπάθεια συνηγορούσε και ο χώρος του εστιατορίου, τον οποίο βρήκα πολύ ψυχρό διακοσμητικά, θα ήταν το ιδανικό μέρος για περισσότερες επισκέψεις....

Την ημέρα που επισκέφθηκα τον " Μαρουβά ", βράδυ Σαββάτου 09.03, ενθουσιάστηκα από το γεγονός ότι θα υπήρχε και ζωντανή ορχήστρα η οποία, όπως αποδείχθηκε, ήταν εξαιρετική και σίγουρα οι πιο μεγάλες παρέες θα την καταευχαριστήθηκαν. Όπως πληροφορήθηκα, κατά καιρούς, φιλοξενούνται διάφορα lives. Το ταίριασμα νόστιμου παραδοσιακού φαγητού συνοδεία ωραίων μουσικών θεωρώ ότι είναι κάτι που λείπει στις μέρες μας.

Στον μεγάλο εσωτερικό χώρο, κυριαρχεί το λευκό χρώμα και ένα εντελώς ψυχρό δάπεδο σε ανοιχτό επίσης χρώμα. Ακόμα, το ένα μέρος της οροφής του εστιατορίου είναι πρόχειρης κατασκευής και άχαρο και μάλλον όχι καλά σφραγισμένο ( μερικά άκακα ζουζουνάκια περνούσαν που και που από μπροστά μας ). Μάλλον το έχουν φτιάξει έτσι για να ανοίγει το καλοκαίρι, αλλά θα μπορούσε να είναι πιο ευπρεπές. Ιδιαίτερα, όταν μέσα σε αυτό τον χώρο διαπρέπει μια καταξιωμένη Σεφ με την ομάδα της, οι απαιτήσεις μας μεγαλώνουν!!!

Άχαρο αισθητικά βρήκα και το γεγονός του ότι όταν σήκωνα ψηλά τη ματιά μου αντίκριζα κάποιες πολύ κοινότυπες και άχαρες ροτόντες στον επάνω όροφο...

Όμορφα σχεδιασμένη βρήκα την μισάνοιχτη κουζίνα στον χώρο με τον πίνακα που έγραφε διάφορα αποφθέγματα σχετικά με την εστίαση γενικότερα. Η ομάδα των μαγείρων και ο τρόπος ετοιμασίας των φαγητών δεν φαίνονται, παρά μόνο η σκιά τους, λόγω του σχετικά αδιαφανούς τζαμιού που υπάρχει περιμετρικά.

Η κουζίνα απασχολεί αρκετό προσωπικό και κάποια στιγμή ήρθε στο εστιατόριο και η ίδια η Σεφ (Μυρσίνη Λαμπράκη) την οποία διακρίναμε να επεμβαίνει στη προετοιμασία των πιάτων ποικιλοτρόπως. Μου έκανε πολύ θετική εντύπωση η παρουσία της γνωστής Σεφ (τηλεπερσόνας και συγγραφέως μαγειρικών βιβλίων ) στη θέση της, στη κουζίνα!! Μάλιστα, επάνω στα τραπέζια υπήρχε και σελιδοδείκτης με κάποια συνταγή της Σεφ και την μάρκα των ζυμαρικών που διαφημίζει και προτιμά.

Το μενού περιλαμβάνει τοπικές κρητικές συνταγές απ΄όλη τη Κρήτη όπου προετοιμάζονται με αυθεντικά κρητικά υλικά (βλ. Σταμναγκάθι με αφράλατο Γαύδου στα ΕΥΡΩ 8,00 ή Κρητική καρμπονάρα με σύγκλινο από τ' Ασκύφου,9,00)!

Μου έκανε εντύπωση η πρωτότυπη ονομασία των πιάτων, και η ποικιλία των συνταγών, π. χ Φουκάκι Ρεθυμνιώτικο (κρασομεζές) στα 7,00, Ασκολίσμπροι με κουκιά (8,00), Τυρί της Τρύπας από τις Μαδάρες (7,00) ή Λουκάνικα Σφακιανά με πιτούλες (8,00) και πολλά ακόμα...

Αλλά εκεί που δίνει ρέστα το εστιατόριο είναι στην παρουσίαση του ζουμερότατου πιάτου: " Οφτό αντικρυστό αρνί ", για δύο άτομα (18,00). Tο κρέας έρχεται στο τραπέζι κρεμασμένο σε τσιγκέλι, περί τα τρία κομμάτια αρνιού. Κάτω από το αρνί υπάρχει ένα πήλινο πιατάκι με φασκόμηλο, πάνω σε κομμάτι ξύλου, απ΄ όπου αναδύεται σαν καπνός η μυρωδιά αυτού του βοτάνου και αγκαλιάζει όλο το κρέας. Το όλο "πιάτο" έρχεται στο τραπέζι καλυμμένο με χαρτί, κλειστό με μανταλάκια.... Σίγουρα να το προτιμήσετε.....

Πιάτα που δοκιμάσαμε και, επίσης, προτείνω είναι τα παρακάτω:

Τούρτα από κρέας. Η παραδοσιακή χανιώτικη κρεατόπιτα, στην πιο πλούσια εκδοχή της, με αρνί, μυζήθρα και ανθότυρο. Σερβίρεται σε σχήμα μεγάλης και αφράτης στρογγυλής πίτας και η γεύση της είναι αποθεωτική!!!! ΕΥΡΩ 11,00

Μαραθόπιτα Σφακίων με λίγη ποσότητα γιαουρτιού στραγγιστού επάνω, περισσότερο ως ντεκόρ αλλά και ως "καταπραϋντικό".....
Πρόκειται για λεπτή στρογγυλή πίτα (περί τα τέσσερα μεγάλα κομμάτια), ευωδιαστή και φρεσκότατη. ΕΥΡΩ 6,00

Στάκα με 2 αυγά μάτια. Σερβίρεται σε όμορφο τσίγκινο στρογγυλό σκεύος και είνια εκπληκτική. Μόνο που είχε φτιαχτεί πολύ "βαριά"ή με πολύ λιπαρά υλικά και μας χάλασε κάπως "στομαχικά"! ΕΥΡΩ 6,50

Aπό τα γλυκά, δοκιμάσαμε Μυζηθρομπούρεκο, δύο κομμάτια γλυκού που μοιάζει με γαλακτομπούρεκο μόνο που φτιάχνεται με μυζήθρα. Το πολύ σιρόπι του γλυκού επισκιάζει την νοστιμάδα και την γεύση της μυζήθρας, που είναι και το ζητούμενο! Όμως, το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό. Συνοδεύεται από κομματάκια περγαμόντο! ΕΥΡΩ 7,00

Στην αρχή μας έφεραν μπόλικη ποσότητα φρέσκου ψωμιού (2,00)?

Ήπιαμε ένα τεταρτάκι κρασί Μαρουβά (2,00) ( 8,00/ λίτρο ) ?

Μάλλον, κάποιο από τα παραπάνω δεν πρέπει να χρεώθηκε, γιατί η απόδειξη, όπως είδαμε εκ των υστέρων, πέρα των φαγητών, έγραφε, " διάφορα 2,00 " χωρίς να ξέρουμε που πηγαίνει αυτό.....

Το μενού του εστιατορίου υπάρχει αναλυτικά και στο διαδίκτυο.

Δεν θα έβλαπτε να υπήρχε και κάποιο, έστω μικρό, παραδοσιακό έδεσμα ως κέρασμα στο τέλος, όταν μάλιστα το εστιατόριο θα έπρεπε πέρα των παραδοσιακών κρητικών γεύσεων να αναδεικνύει και την παραδοσιακή κρητική φιλοξενία!!

Όλα τα πιάτα που πηγαινοέρχονταν στα τραπέζια ήταν τέλεια παρουσιασμένα!!

Το σέρβις είναι πρόσχαρο και αεικίνητο..... για τον χαμό δε που γινόταν, ανταποκρινόταν μια χαρά.
Μόνο που θα μου άρεσε, και θα ήταν και χρηστικό, οι άνθρωποι του σέρβις να είναι περισσότερο ενημερωμένοι όσον αφορά τα υλικά και την προετοιμασία των διάφορων πιάτων ( έστω τα στοιχειώδη), χωρίς να χρειάζεται, προκειμένου να λύσουν κάποιες απορίες μας, να πηγαινοέρχονται στην κουζίνα!
Αυτό βέβαια δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση γιατί, δυστυχώς, το συναντάμε στα 9 από τα 10 εστιατόρια στη χώρα μας....!!!!

Οι τιμές του καταλόγου πρέπει να μειωθούν και να προσαρμοστούν σε εκείνες της τοπικής κουζίνας και της κρητικής φιλοξενίας... ( για την ακρίβεια, η τιμή κατ΄άτομο είναι ακριβώς στο μεταίχμιο μεταξύ των δύο κατηγοριών ΕΥΡΩ 10-16 & 17-27)!!

Ευτυχώs, εμείς, πέσαμε στα μαλακά (! ) γιατί πήραμε ειδική έκπτωση 20% (η κανονική έκπτωση είναι 10%, μόνο ορισμένες καθημερινές... ), μέσω e-table κράτησης, λόγω της εβδομάδας που ήταν αφιερωμένη στην κρητική κουζίνα.

Ό, τι δοκιμάσαμε ήταν σωστά μαγειρεμένο και σίγουρα, εάν ήθελα να γνωρίσω την κρητική κουζίνα σε φίλους και γνωστούς, θα τους πήγαινα και στον "Μαρουβά".

Φροντίστε όταν πάτε να έχει ζωντανή μουσική για περισσότερο κέφι!