Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Κορυδαλλός, Αθήνα

Αφού το μεγάλο αδελφάκι του στην Νίκαια ηταν sold out, Σάββατο βράδυ, γαρ, ο υπεύθυνος πρότεινε να πάμε "στο άλλο μαγαζί μας, στον Αγιο Γιώργη". Όπερ και έγινε. Παρέα 5 μεγάλων και 3 φοιτητών, αρρένων, κοντά στα 20, από αυτούς που τρώνε και πέτρες σε ποσότητα νταμαριού.

Το βρήκαμε εύκολα, παρκάραμε ακόμα πιό εύκολα και βρήκαμε τραπέζι στο πατάρι ανετότατα. Γενικά, το μαγαζί έχει το ίδιο ύφος με το μεγάλο του αδελφάκι (μεγάλο ως προς το μέγεθος), με τα κρεμαστά, μάλλον πλαστικα, λουκάνικα και παστουρμάδες, το ασπροβαμμένο ξύλο και λίγο ψυχρότερο φωτισμο, που δεν είναι και ότι καλύτερο για φαγάδικο. Τουαλέττα, κατά μαρτυρία των κυριών της παρέας, άψογη.

Οι παρέες ήταν νεαρόκοσμος, κυρίως, που απολάμβαναν τυλιχτά, κυρίως, σε αντίθεση με το "άλλο" μαγαζί που κυριαρχούν το Σάββατο οι πιό "σιτεμένοι", σαν του λόγου μας, που λόγω ηλικίας και προϋπηρεσίας τους παίρνει να πάρουν και λίγο ακριβότερα πιάτα.

Δυστυχώς επιτρέπουν και εδώ το κάπνισμα, και αν και δεν μυρισανε τα ρούχα μας κι εμείς σαν ρέγγες, δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να τρώς και να μυρίζεις την πίσσα και την νικοτίνη στον αέρα, ακομα κι αν είσαι καπνιστής.

Ευχάριστη νότα η προσφορά νερού βρύσης σε καλαίσθητο γυάλινο μπουκάλι, χωρις ερωτήσεις για εμφιαλωμένο και τέτοια. Βέβαια φέραν και ψωμί, από μονοι τους, αλλά για το ψωμί, δεν το θεωρώ τόσο φάουλ, ιδιαίτερα όταν είναι νοστιμότατο και δεν παραγγέλνεις "αυτοεξυπηρετούμενα" εδέσματα, όπως το τυλιχτό σουβλάκι,

Η εξυπηρέτηση γρήγορη κι ευγενική, και αν και καθήσαμε στον πάνω όροφο, ούτε μία στιγμή δεν νιώσαμε "ορφανά" μιάς και ο σερβιτόρος ανεβοκατέβαινε σαν ασανσερ. Ακόμα και την τόσο επικίνδυνη στιγμή του λογαριασμού, η συναλλαγή ολοκληρώθηκε σε λογικότατο χρόνο 5 λεπτών (αίτημα λογαριασμού, πληρωμή, ρέστα).

Επειδή είπαμε να δοκιμάσουμε λίγο από όλα, πήραμε δύο "μεγάλες" ποικιλίες κρεατικών, στα €26 έκαστη. Υπάρχει, βέβαια και λίγο μικρότερη, στα €18. Ηρθαν αχνίζουσες σε δύο τεράστιες πιατέλες, από τις οποίες, με την μία βολέυτήκαμε οι 5 σιτεμένοι, ενώ οι 3 φοιτητές φάγαν την άλλη και πήραν κι από την δικιά μας!!! Η ποικιλία υπερεπαρκής, με σουβλάκι μοσχαρίσιο εξαίρετο, μαλακό, καλοψημένο με σωστά μπαχαρικά. Το ίδιο ίσχυε για το χοιρινό σουβλάκι και το σουβλάκι κοτόπουλο το οποίο μάλλον είχε μαριναριστεί με γιαούρτι και μπαχαρικά και ήταν πάρα πολύ καλό, επίσης. Κεμπαπ με ωραία υφή και μπαχαρικά, σε παραλλαγή απλή και γιαουρτλού, καθως και πικάντικο σουτζούκι σε ροδέλλες, αρκετά καυτερό. Περιλαμβανόταν επίσης γύρος, μπριζολάκια χοιρινού λαιμού, καθώς και ελαφρά ψημμένος παστουρμάς που αναπόφευκτα είχε αλμυρίσει λίγο παραπάνω. Πίττες άφθονες, ντομάτες ψητές άφθονες, τζατζίκι και μία άλλη σως, μέσα σε μικρά πήλινα, συμπλήρωναν την ομολογουμένως νόστιμη κι επαρκή ποικιλία.

Πήραμε επίσης παστουρμαλί, σε μορφή πιτακίων, εξαιρετικά, ήπιότερα από το συνηθισμένο για τα γούστα μου, αλλά και πάλι εγώ δεν είμαι αντιπροσωπευτικό δείγμα μέσου όρου. Το πιάτο επαρκές για να δοκιμάσουν όλοι από λίγο. Το τζατζίκι, έφθασε σε μεγάλη μερίδα, αλλά πολύ "θυμωμένο", οπότε το νού σας.

Συμπληρώσαμε με σαλάτα λαχανικών μεγάλη, "κρητική" σαλάτα σε κρίθινο μπώλ και δύο είδη πατάτες, απλές ροδέλλες και μαριναρισμένες με φλούδα. Οι απλές μου άρεσαν περισσότερο, αλλα κι οι άλλες καλές ήταν. Η σαλάτα λαχανικών, σε τιμή €7-8, αλλά σε πιατέλα τεράστια με φρέσκα και τραγανά φρέσκα λαχανικά σαλάτας συνηθισμένα μεν (τοματα, μαρούλι λάχανο κόκκινο και λευκό, πιπεριά), φρεσκοκομένα, δε και με επαρκείς ποσόττηες λαδιού, ξυδιού και λεμονιού στο πλάι, να την φτιάξεις όπως θές. Ας τα βλέπουν κάποιο που χρεώνουν την ίδια τιμή για 5 φύλλα ρόκα και 5 τοματίνια στην μέση!!! Και τέλος πάντων μία απλή σαλάτα είναι, αν είναι φτιαγμένη με φρεσκοκομμένα και εύγευστα λαχανικα, τι άλλο θέλει κανείς;

Η κρητική σαλάτα στην ουσία είναι ένας υπερμεγέθης ντάκος, όπου το κρίθινο μπώλ (ευχάριστος νεωτερισμός κατά την γνώμη μου) μουλιάζει με τα υγρά της ντομάτας και το ελαιόλαδο. Έκπληξη μεγάλη για το είδος και το συνοικιακό του καταστήματος η χρήση πραγματικής ξυνομυζήθρας στην κρητική σαλάτα. Είναι αυτό που λέω, αμα το έχεις, το έχεις. Αμα δεν το έχεις, δεν πα να χρεώνεις ότι θέλεις, πάλι θα την κάνεις την παράκαμψη. Ε εδώ δεν την κάναν.

Το μοίρασμα του κρίθινου μπόλ, στο τέλος, μουλιασμένου με ντοματα, ελαιόλαδο και ξυνομυζήθρα παρομοιάζεται με την μάχη που διεξήχθει γύρω από το νεκρό σώμα του Πατρόκλου στον Τρωικό πόλεμο. Υπήρξαν και απώλειες απο εφορμόντα πηρούνια που βρήκαν σε οπλισμένες (με πηρούνι) παλάμες συναγωνιστών.

Ηπιαμε χύμα κρασί του καταστήματος, λευκό δροσερο, όχι κάτι το ιδιαίτερο, απλά ευχάριστο. Πήραμε και 5 μικρά αναψυκτικά

Ολα τα παραπάνω (υπενθυμίζω, 2 μεγάλες ποικιλίες κρεάτων, παστουρμαλί, σαλάτα λαχανικών, κρητική σαλάτα, 2 είδη πατάτες, τζατζίκι), με 5 αναψυκτικα και 2 λιτρα κρασί, τιμή περί τα €90-100 για 8 άτομα, από τα οποία τα €16-18 περίπου ήταν τα ποτά. Καθόλου άσχημα, αν σκεφτείς ότι χορτάσαμε με τα κρεατικά.

Στο τέλος μας κέρασαν και γλυκάκια σε επαρκή ποσότητα.

Σαν το μεγάλο αδελφάκι του, το κατάστημα δεν διεκδικεί δάφνες περιβάλλοντος υψηλής αισθητικής ή γευστικής μεταρσίωσης. Είναι ένα αναβαθμισμένο ψητοπωλείο, με πολίτικες επιρροές, με τίμιο και εύγευστο φαγητό, σε λογικές νομίζω, τιμές. Μια οικογένεια με μεγάλα παιδιά (λογω τσιγάρου δεν θα πήγαινα με μικρότερα), μια παρέα φίλων, που θα αναλωθεί σε ψιλοκουβέντα και σε δραστηριότητα της συνομοταξίας "τσίμπα-τσούξε", θα το ευχαριστηθεί. Γιά αλλες περιπτώσεις και πιό ιδιαίτερες γευστικές απολαύσεις, θα επιλέξει κανείς άλλο είδος και χώρο καταστήματος.

Γενική παρατήρηση: Δυστυχώς τα αναψυκτικά, για μία ακόμη φορά (στα καταστήματα που έχω πάει) ήρθαν σε μικρό μπουκάλι. Και εδώ την έκαναν την παράκαμψη. Ρε παιδιά, ερχόμαστε για να φάμε, δεν θέλετε να τα χαλάσουμε στο φαγητό τα λεφτά μας; Δηλαδή, πρέπει να μας τα πάρετε με το ζόρι, με τις μικρές μπύρες (εδω δεν ήταν αυτή η περίπτωση) και τα λιλιπούτεια αναψυκτικά; Οι νεαροί ήπιαν από ένα και μετά πηγαν στο περίπτερο και το ευχαριστήθηκαν. Δεν είναι μόνο το κόστος, είναι και ασέβεια, κατά κάποιο τρόπο. Αν δεν βγαίνεις, τσιμπα λίγο την τιμή, θα το γράψουμε το καλό όμως, για το κανονικό αναψυκτικό. Εν ανάγκη βάλτε post mix μηχάνημα.