Wine Restaurants - Μετς - Καλλιμάρμαρο, Αθήνα

Η ΟΙΝΑΠΟΘΗΚΗ αποτελεί μια ιδιαίτερη περίπτωση μαγαζιού, που όμοιο του προσωπικά δεν έχω ξανασυναντήσει. Μολονότι το κρασί αποτελεί τον «πρωταγωνιστή» του στησίματος του μαγαζιού, η ΟΙΝΑΠΟΘΗΚΗ δεν έχει πολλά κοινά με την πλειοψηφία των wine bars, που τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει ιδιαιτέρως δημοφιλή και τα συναντάς σχεδόν παντού στην πρωτεύουσα.

Η αλήθεια είναι ότι εδώ και πολύ καιρό μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον να την επισκεφθώ, οπότε με το που άρχισαν να έρχονται και οι μαζεμένες θετικές κριτικές, οι όποιοι ενδοιασμοί μου κάμφθηκαν. Ένα σαββατόβραδο του Φεβρουαρίου, λοιπόν, ύστερα από κράτηση μέσω της πλατφόρμας του ask4food (η οποία μάλιστα προσφέρει και έκπτωση 10% επί της αξίας του φαγητού), έφθασα με τη γυναίκα μου στην ΟΙΝΑΠΟΘΗΚΗ.

ΧΩΡΟΣ (3):
Η ΟΙΝΑΠΟΘΗΚΗ βρίσκεται σε ένα στενάκι χαμηλά στην Ερατοσθένους, σε πολύ κοντινή απόσταση από το Καλλιμάρμαρο, οπότε όσοι επιλέξετε Ι. Χ. οπλιστείτε με αρκετή υπομονή μέχρι κάπου να βολευτείτε.

Φθάνοντας στον χώρο, η αλήθεια είναι ότι προβληματίστηκα, καθώς ο εσωτερικός χώρος που βρισκόταν πάνω σε έναν πεζόδρομο ήταν κλειστός. Κινούμενοι στον κάθετο του πεζοδρόμου, πετύχαμε μια πόρτα που οδηγούσε σε έναν υπόγειο χώρο. Τέλος πάντων εάν έχω καταλάβει καλά, διαβάζοντας και τις κριτικές του site, ο υπόγειος χώρος προφανώς λειτουργεί μόνο τους χειμερινούς μήνες, ενώ ο υπόλοιπος χώρος (που τώρα ήταν κλειστός) το καλοκαίρι, κατά τη διάρκεια του οποίου θεωρώ ότι θα τοποθετούνται και κάποια τραπεζάκια στον πεζόδρομο.

Τέλος πάντων, ως προς τον υπόγειο χώρο και τη συνολική ατμόσφαιρά του, οι εντυπώσεις είναι, πλην κάποιων μικρών παρατηρήσεων, θετικότατες. Ζεστός, χαμηλός σχετικά φωτισμός, με λίγα τραπεζάκια σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους, με την εικόνα του τζακιού να κυριαρχεί και να αναδεικνύει τη ζεστασιά του χώρου. Στη λοιπή διακόσμηση του χώρου, κυριαρχούν τα μπουκάλια κρασιού που είναι τοποθετημένα σε διάφορα σημεία. Η κοινή και πολύ μικρή τουαλέτα ίσως ξενίσει κάποιους, να τονιστεί ωστόσο ότι είναι πεντακάθαρη και εξοπλισμένη με διάφορα προϊόντα περιποίησης και φαρμακείου. Μοναδικό φάουλ, που στερεί και το «4» στο χώρο/ατμόσφαιρα, το επιτρεπόμενο κάπνισμα εντός, δίχως ωστόσο να επιβαρύνεται η ατμόσφαιρα.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ (4):
Για την εξυπηρέτηση έχω να πω μόνο τα καλύτερα, εξάλλου δεν είναι τυχαίο ότι στο site για τη συγκεκριμένη κατηγορία, η αξιολόγηση των χρηστών φθάνει στο 100%, δεν θα αποτελέσω και εγώ λοιπόν εξαίρεση από τον κανόνα.
Τα δύο άτομα που μας εξυπηρέτησαν φιλικότατοι και χαμογελαστοί, με διάθεση να μας βοηθήσουν στην παραγγελία, ιδίως του κρασιού. Νεράκι σε κανάτα, απόδειξη κανονικά κομμένη (στην οποία είχε συμπεριληφθεί και η έκπτωση του ask4food ως προς το φαγητό). Τα κεράσματα επίσης πλούσια, στην αρχή ήρθαν κριτσινάκια με ντιπ από μελιτζάνα και κόκκινη πιπεριά συν ένα ποτηράκι βιοδυναμική ρετσίνα Σπάτων, κατά τη διάρκεια της παραμονής μας ένα πιάτο με πίτσα και στο τέλος δύο ποτηράκια γλυκού κρασιού.

ΦΑΓΗΤΟ (4):
Στο θέμα του φαγητού, επίσης η βαθμολογία μου θα είναι η υψηλότερη δυνατή. Μπορεί το κρασί να αποτελεί τον αναμφισβήτητο πρωταγωνιστή, το φαγητό ωστόσο δεν έρχεται σε δεύτερη μοίρα, καθώς είναι πολύ νόστιμο, προσεγμένο και ιδιαίτερο. Οι προσφερόμενες επιλογές είναι σίγουρα περιορισμένες, ξεφεύγουν ωστόσο, από τη λογική του μεζέ και του απλού συνοδευτικού για το κρασί Λοιπόν έχουμε και λέμε:
- Η ρετσίνα που ήρθε για κέρασμα στην αρχή ήταν πολύ ιδιαίτερη, προσωπικά είμαι και από τους φίλους του συγκεκριμένου ποτού, οπότε την απόλαυσα πραγματικά. Τα συνοδευτικά κριτσινάκια με τα ντιπ επίσης νοστιμότατα.
- Το ζυμωτό ψωμάκι (2,00 € για τα δύο άτομα) νοστιμότατο με έντονο το άρωμα του γλυκάνισου.
- Το σπετσοφάι, με λουκάνικο, τυρί και κόκκινες πιπεριές (7,00 €) πολύ νόστιμο με ωραία αρώματα και χρώματα, μας ικανοποίησε απόλυτα.
- Το σουφλέ με πράσο, πράσο και μπέικον, κάτω από μπεσαμέλ & κρούστα τυριών (7,00 €) ψηφίστηκε ως το πιάτο της βραδιάς (από κοντά ακολουθούσε η πίτσα για μένα). Νοστιμότατο, με το πράσο που, ούτως ή άλλως σε τέτοιες συνταγές λατρεύω, να ταιριάζει απόλυτα με τα υπόλοιπα υλικά, καθόλου βαρύ, όπως εύκολα διαπιστώνετε, ενθουσίασε τόσο εμένα όσο και τη γυναίκα μου.

- Το ρολό κοτόπουλο, με τυρί και πιπεριές, συνοδεία από πουρέ γλυκοπατάτας (8,00 €), επίσης νόστιμο και προσεγμένο πιάτο, φυσικά χειροποίητο. Μας άρεσε σε γενικές γραμμές, θα το προτιμούσα ίσως λίγο πιο πολύ ψημένο και στεγνό. Ο πουρές γλυκοπατάτας μια χαρά.
- Η πίτσα που ήρθε για κέρασμα και προσφερόταν ως πιάτο ημέρας, εάν θυμάμαι καλά, μου άρεσε πάρα πολύ. Χοντρή αλλά καλοψημένη ζύμη, με πλούσια υλικά. Η γυναίκα μου δεν συμμερίστηκε τον ενθουσιασμό μου, τουλάχιστον σε αυτόν τον βαθμό, εγώ πάντως, εάν την ξαναπετύχετε, θα την συνιστούσα χωρίς δεύτερη σκέψη.
Στο θέμα κρασιού τώρα, οι επιλογές είναι πάρα πολλές (περίπου 90 ποικιλίες και ετικέτες), το προσωπικό ωστόσο του μαγαζιού πρόθυμο να σου εξηγήσει και να σε βοηθήσει στην παραγγελία σου. Όπως έχει αναφερθεί από τους περισσότερους χρήστες του site, στην ΟΙΝΑΠΟΘΗΚΗ δεν θα συναντήσεις ποικιλίες όπως merlot, syrah, chardonnay κλπ. αλλά αποκλειστικά ελληνικές ποικιλίες, κάποιες από αυτές γνωστές (π. χ. αγιωργίτικο, ξινόμαυρο, ασύρτικο, μαλαγουζιά), οι περισσότερες ωστόσο άγνωστες για τους περισσότερους (αλιάνικο, ασπρόυδι, αυγουστιάτης, βηλάνα, νεγκόσκα κλπ. ). Στα θετικά να αναφερθεί ότι οι επιλογές είναι ταξινομημένες γεωγραφικά ανά περιφέρειες (Κρήτη, Πελοπόννησος, Ήπειρος κλπ. ).
Εμείς, με την απαραίτητη βοήθεια, καταλήξαμε σε ένα κόκκινο κρασί, ποικιλία Λημνιώνας, από το Μεσσενικόλα Καρδίτσας (19.00 €), το οποίο μας άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

VALUE FOR MONEY (3):
Εμείς για τα παραπάνω, δηλαδή ένα μπουκάλι κρασί και τρία πιάτα (καθώς το ένα ήταν κερασμένο) πληρώσαμε 43,00 € (στην τιμή αυτή δεν συμπεριλαμβάνεται η έκπτωση του ask4food). Αναμφισβήτητα τα πιάτα ήταν πεντανόστιμα, τα κεράσματα (από ότι έχω καταλάβει και από τις υπόλοιπες κριτικές) δεδομένα, η ποσότητά τους ωστόσο είναι κάπως μικρή, οπότε μια οριακή, έστω, μείωση στις τιμές του φαγητού θα μπορούσε να γίνει. Στα μπουκάλια κρασί, η τιμολόγηση είναι αρκετά λογική, με τιμές που ξεκινούν από τα 15 € και την πλειοψηφία να κυμαίνεται κοντά στα 20 €.

Ανακεφαλαιώνοντας, η επίσκεψη στην ΟΙΝΑΠΟΘΗΚΗ προτείνεται ανεπιφύλακτα, τι καλύτερο εξάλλου από το να περάσεις ένα όμορφο βράδυ με κρασί, ωραίες γεύσεις, σε ένα όμορφο και ζεστό περιβάλλον.

2016-04-14 15:59:28

Ευχαριστούμε πολύ για την επίσκεψη σας
και για την λεπτομερέστατη κριτική σας,
θα χαρούμε να σας ξαναδούμε και στην κυρίως σάλα του εστιατορίου μας,
μετά το Πάσχα!