American Style - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Το πόσο το απολαμβάνω που στο κέντρο της Αθήνας υπάρχει διαθέσιμη πληθώρα προτάσεων για γρήγορο και μη φαγητό, Ελληνικής και μη κουζίνας. Γιατί όπως και να το κάνουμε, η Αθήνα είναι πλέον πολυπολιτισμική. Μπορεί να μην είναι Νέα Υόρκη ή Λονδίνο, αλλά όσον αφορά το μητροπολιτικό κομμάτι, θα μπορούσε να θεωρηθεί μια μικρογραφία τους. Αυτό γιατί μία μητρόπολη δεν την καθορίζουν τα ψηλά κτίρια και ο πληθυσμός της. Την καθορίζει κυρίως η μίξη διαφορετικών εθνικοτήτων και πολιτισμών. Κι όποιος πει ότι στην Αθήνα δεν παρατηρείται μία συνεχόμενη αναμόχλευση των παραπάνω, μάλλον θα την αδικήσει. Δεν θα σταθώ στα θετικά και τα αρνητικά του φαινομένου, απλά θα το εκλάβω ως γεγονός.

Ζυμαρικά είχαμε, Κινέζικα/Γιαπωνέζικα είχαμε, Σουβλάκια είχαμε, Burgers/κρέπες είχαμε, Ινδικά/Αραβικά είχαμε. Τι μας έλειπε? Ο βολβός που αν και ήταν γνωστός αρκετές χιλιάδες χρόνια πριν, την εισαγωγή της επεδίωξε ο Ιωάννης Καποδίστριας. Η πατάτα! Γιατί ποιος ανάμεσά μας μπορεί να φανταστεί την ζωή του χωρίς αυτές. Που για όλους μας ήταν αναπόσπαστο μέρος των παιδικών μας χρόνων και ο έρωτάς μας συνεχίζει με αμείωτο πάθος μέχρι και σήμερα. Ποιος δεν θυμάται Κυριακάτικα μεσημέρια με κεφτέδες και τηγανητές πατάτες? Απογεύματα με πατάτες και αβγά? Το κόβω εδώ γιατί είμαι σε δίαιτα (λέμε τώρα…) κι έχω πάθει σιελόρροια!!

Όμως γενικά πατάτα μπορούσαμε να βρούμε. Το δύσκολο ήταν να βρούμε ψητή πατάτα. Εγώ προσωπικά είχα να δω ψητή πατάτα στο κέντρο της Αθήνας από όταν πήγαινα- νεαρούλης τότε- στα Wendy’s Συντάγματος (που λάτρευα και που ποτέ δεν κατάλαβα γιατί απεχώρησαν από την Ελλάδα). Θυμάμαι ότι όταν πήγαινα με την παρέα μου, όλοι πλακώνονταν στα burgers ενώ εγώ ήμουν κολλημένος με την ψητή πατάτα την οποία συνόδευα ή με λιωμένο τυρί & μπέικον ή με καυτερό chili con carne.

Από τότε, οι μοναδικές φορές που μου δόθηκε η δυνατότητα να απολαύσω ψητή πατάτα ήταν όταν μαζευόμασταν παρέα σε σπίτι με τζάκι. Δεν ήθελα πολλά πολλά, την πατάτα μου ανοιχτή και αχνιστή κι από επάνω αγελαδινό, μοσχομυριστό βούτυρο (με όλα τα λιπαρά του) και τριμμένο καπνιστό τυρί Μετσοβόνε. Στο τσακίρ κέφι και λίγο μπέικον.
Όταν διάβασα από τον έμπιστο χρήστη και φίλο Mavtasos για την ύπαρξη της Καυτής Πατάτας δεν έβλεπα την ώρα να την επισκεφτώ!! Γιατί, δεν μου έχει περάσει απαρατήρητο το ότι έχει το ταλέντο να ξετρυπώνει οτιδήποτε «καυτό» κυκλοφορεί στο αγαπημένο μας site… .

Η ευκαιρία μου δόθηκε ένα Σάββατο, νωρίς το βράδυ, που με παρέα άλλων 2 ατόμων θέλαμε να φάμε κάτι πρόχειρο, χορταστικό αλλά φθηνό. Τους είπα ότι ξέρω ένα στέκι για ψητές πατάτες και το βρήκαν το ίδιο ενδιαφέρων όπως κι εγώ. Έτσι, λίγα λεπτά μετά, μας βρήκε να κατηφορίζουμε την Κολοκοτρώνη. Όπως ο Οδυσσέας αντιμετώπισε πρόβλημα με τις σειρήνες που τον καλούσαν από τα δεξιά κι αριστερά του αλλά αυτός έπρεπε να μείνει προσηλωμένος στον σκοπό και κατεύθυνση του, έτσι κι εμείς τα βρήκαμε σκούρα αφού μας τράβαγαν από την μύτη μυρωδιές από τα φαγάδικα που έχουν ανοίξει και στις δύο όχθες αυτού του δρόμου.

Πολύ σύντομα φτάσαμε μπροστά του. Ο χώρος είναι στην ουσία μία εσοχή στο πεζοδρόμιο της Κολοκοτρώνη. Εκεί έχουν φτιάξει μια γλυκιά γωνίτσα με ψηλούς πάγκους και σκαμπό, τα οποία έχουν τοποθετηθεί εκεί για να φιλοξενήσουν τους επισκέπτες τους. Για όσους σκέφτονται ότι θα είναι καλύτερα να πάρουν την πατάτα για μαζί τους και να την φάνε όρθιοι περπατώντας, καλύτερα να το ξανασκεφτούν γιατί μάλλον θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα. Σίγουρα χρειάζεται ένα αποκούμπι για να χαρείς την πατάτα σου με την ησυχία σου. Η μερίδα είναι τέτοιου μεγέθους που δε θα βόλευε να την απολαύσεις περπατώντας. Εκτός αυτού… πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να φάτε και την ψημένη φλοίδα της πατάτας, οπότε μάλλον θα χρειαστείτε να χρησιμοποιήσετε μαχαιροπίρουνο. Και μην ακούσω υποχόνδρια του στυλ «εγώ δεν την τρώω την φλοίδα γιατί σιχαίνομαι», «θα είναι πλυμένες» & «μα ποιος τρώει την φλοίδα από τις πατάτες, αυτή είναι για τα σκουπίδια».

Οι περισσότερες θρεπτικές ουσίες της πατάτας αλλά και η γεύση της, βρίσκεται ακριβώς κάτω από την φλοίδα της (το ίδιο συμβαίνει και με τα περισσότερα φρούτα και λαχανικά), οπότε είναι μεγάλο κρίμα να την αφήσετε να πάει χαμένη. Βάλτε στην άκρη τα κολλήματά σας και δώστε της μια ευκαιρία. Αντιμετωπίστε την μπουκιά σας ανοιχτόμυαλα και πιστεύω ότι θα γίνεται μεγάλοι φαν της!
Επανέρχομαι στον χώρο. Όπως είπα, απλός και διεκπεραιωτικός και δυστυχώς όχι όσο μακριά θα ήθελα από τις εξατμίσεις των περαστικών αυτοκινήτων. Αν το πετύχετε στο πικ της κίνησής τους, ίσως να δυσκολευτείτε να βρείτε σημείο να κάτσετε και κυρίως να ακουμπήσετε το πιάτο σας. Το καλό είναι ότι οι πελάτες τους εναλλάσσονται πολύ γρήγορα κι έτσι –και με την βοήθεια της θεάς Τύχης- κάπου θα βολευτείτε.

Ένα ακόμα συν, είναι το ότι συνήθως κάθεσαι και με άτομα από άλλες παρέες και αυτό ευνοεί την κοινωνικότητα μας αφού όλο και κάποια ψιλοκουβεντούλα θα πιάσουμε με τους άγνωστους διπλανούς μας. Και για να το πάω και λίγο παραπέρα, μπορεί να έκανε καλή δουλειά η θεία από το Σικάγο αλλά ποιος πετάει την σήμερον ημέρα στάμνες από τα μπαλκόνια? Δεν είναι πιο εύκολο και άμεσο να πετάξετε μια ατάκα λίγο παραδίπλα σας και να αφήσετε την γοητεία σας και την μητέρα φύση να κάνει τα υπόλοιπα?

Μπροστά σας θα δείτε έναν μεγάλο πάγκο, που από πίσω του βρίσκεται ένας ευγενέστατος γενειοφόρος νεαρός –με αρκετά tattoo- που παρά την εξαντλητική ζέστη από τους φούρνους και την συνεχόμενη πίεση της δουλειάς, παραμένει πρόσχαρος και άμεσος. Το ίδιο γλυκιά και φιλική ήταν και η κοπέλα στο ταμείο. Δεν μπορώ να φανταστώ να τους πήγαιναν πιο κατάλληλα άτομα στον τομέα της εξυπηρέτησης. Επίσης, πρόσεξα και μία αγγελία σύμφωνα με την οποία ζητούσαν προς εργασία 3 ή 4 άτομα. Μακάρι να είναι πάντα γεμάτοι και να δίνουν δουλειά σε όσους το έχουν ανάγκη.

Όταν τους είπα ότι τον τελευταίο καιρό ακούγεται όλο και περισσότερο η Καυτή πατάτα, μου απάντησαν με ένα γλυκό «ευχαριστούμε». Το ίδιο «ευχαριστούμε» το κράτησα κάβα και τους το ανταπέδωσα όταν λίγη ώρα αργότερα αποχωρούσαμε άκρως ικανοποιημένοι.
Όταν φτάσαμε στο σημείο της παραγγελίας μας, μας ενημέρωσε ευγενικά ότι υπάρχει μία αναμονή της τάξεως των 15’, διευκρινίζοντας ότι αυτό δεν οφείλεται σε πελάτες που προηγούνται από εμάς αλλά στο ότι έχουν βάλει κι άλλες πατάτες για ψήσιμο κι αυτό θέλει τον χρόνο του.

Αυτή η αναμονή δεν μας πτόησε καθόλου κι έτσι δώσαμε την παραγγελία μας (που τελικά νομίζω ότι έκανε λιγότερο από 15’ για να ετοιμαστεί). Στον πάγκο τους με την ανοιχτή, γυάλινη βιτρίνα μπορείς να δεις τα υλικά που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Ευτυχώς ξεφεύγει αρκετά από τα κλασικά υλικά που μπορείς να βρεις σε κάποιο σαντουτσάδικο κάνοντας πιο ενδιαφέρουσα την τελική επιλογή σας. Έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις μεμονωμένα τα υλικά που επιθυμείς ή να διαλέξεις κάποια από τις έτοιμες προτάσεις τους.

Για 1-4 υλικά η τιμή είναι στα 3,5€, για 5-7 στα 4,5€ και 8-12 στα 5,5€. Οι έτοιμες προτάσεις τους κοστίζουν από 3-5 €, ενώ υπάρχει αναλυτική λίστα με τα συστατικά τους.
Πριν ξεκινήσουν να σου τις ετοιμάζουν σε ρωτάνε αν θέλεις βούτυρο. Μην ακούσω κανέναν να τον πιάνουν οι τύψεις για τις θερμίδες, εννοείται ότι θα βάλετε βούτυρο!!! Δίνει στην ψημένη πατάτα μια άλλη υφή και γεύση!
Εμείς παραγγείλαμε:
• Την κλασική, γνωστή σε όλους μας version με λιωμένο τυρί cheddar και μπέικον, που κόστισε στα 3 €. Δεν δοκίμασα από αυτό το πιάτο γιατί δεν έκρυβε κάποια έκπληξη για εμένα. Εξάλλου ήταν τόσο μεγάλη η δική μου μερίδα που θα υπερκάλυπτε την πείνα μου. Αυτός που το παράγγειλε, έδειξε να το απολαμβάνει.
• Από τη δεύτερη δεν θυμάμαι πολλά από τα υλικά γιατί επιλέχθηκαν μεμονωμένα. Θυμάμαι σίγουρα ότι είχε κοτοσαλάτα που ήταν πολύ νόστιμη. Νομίζω και μανιτάρια. Από αυτή έκλεψα μερικές πιρουνιές και δεν αποκλείεται την επόμενη φορά που θα τους επισκεφτώ να προσανατολιστώ στα ίδια περίπου υλικά. Στα 3,5€.
• Η δική μου ήταν η ANATOLIAN. Κατά την παραγγελία ενημερώθηκα ότι είναι αρκετά πικάντικη κι αυτό γιατί έχει μέσα μία κόκκινη πικάντικη σάλτσα (esme) και μια Ανατολίτικη σαλάτα με βάση το πλιγούρι (kisir). Ήταν όντως αρκετά πικάντικη αλλά ευτυχώς την δρόσιζαν κάποια από τα υπόλοιπα υλικά όπως η ρώσικη σαλάτα και μία άλλη σαλάτα με λευκό λάχανο. Το σύνολο συμπλήρωνε χωριάτικο λουκάνικο, πιπεριά και τα κόκκινα φασόλια. Με μία λέξη, ήταν ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΗ! Η μερίδα ήταν πάρα πολύ χορταστική και αν και λάτρεψα την κάθε μπουκιά της, δεν κατάφερα να τη φάω όλη. Φυσικά τίμησα δεόντως και την φλοίδα της που είχε καλοψηθεί και ήταν ιδιαίτερα νόστιμή. Το κόστος της στα 4,2€ και πιστεύω ότι άξιζε και το τελευταίο cent της!

Αναψυκτικά, μπύρες, νερά κτλ κτλ επίσης σε πολύ προσιτές τιμές.
Απόδειξη χωρίς παρακάλια.

Για να κλείσω και αυτήν την κριτική μου, σίγουρα προτείνω ανεπιφύλαχτα την Καυτή Πατάτα!