Μεζεδοπωλεία - Κηφισιά, Αθήνα

Πρόταση καλής φίλης και λάτρη του καλού φαγητού, μου πρότεινε να ανηφορίσουμε προς Κηφισιά και να επισκεφτούμε το Σπαγγο, επιλέγοντας το degustation menu με 30 ευρω το άτομο. Όντας λάτρης των θαλασσινών γεύσεων και μεζέδων, πειραγμένων ή μη, η πρόταση μου κίνησε το ενδιαφέρον, γιατι είχα διαβάσει το μενού πρωτίστως και εντυπωσιάστηκα. Και ετσι, κινήσαμε τέσσερα άτομα, απο διαφορετικά σημεία των Αθηνων, και συναντηθήκαμε στην Κηφισιά.

Πρόκειται για έναν πολυ μεγάλο χωρο σε καφέ αποχρώσεις, τα τραπέζια και οι καρέκλες ξύλινες, και σε απόσταση ικανοποιητική μεταξύ τους. Ο εξωτερικός χωρος ειναι ακομα ανεκμετάλλευτος, προφανώς βγάζουν τραπέζια εξω όταν ανοίξει ο καιρός, οπως και να χει ομως η πρωτη εντύπωση δεν ειναι ιδιαίτερα θετική. Μπαίνοντας στα ενδοτερα, τα τραπέζια ειναι αρμονικά βαλμένα στο χωρο, ειναι ολα μεγάλα, και ακομα και για τέσσερα άτομα υπαρχει άνεση να τοποθετήσεις πολλα πιάτα ταυτόχρονα χωρις να σφυκτιας.

Ο φωτισμός μερικώς επαρκής, άλλοτε κρυφός, και άλλοτε απο κρεμασμένες λάμπες με σκοινια, και η διακοσμηση συνεχίζει με ξύλινη επένδυση στη μια πλευρα. Γενικά ειναι ένα όμορφο και πολυ καθαρό περιβάλλον, ζεστό απο άποψη θερμοκρασίας και η έλλειψη καπνού, μου άφησε τελικά θετικές εντυπώσεις. Οχι οτι το κάπνισμα δεν επιτρεπόταν... Αθάνατε Έλληνα, αλλα ο εξαερισμός ηταν εξαιρετικός.

Το μενού ηταν συγκεκριμενο, και περιελάμβανε τα κάτωθι

Μαρινάτο μπαρμπούνι, το οποίο ηταν πολυ καλο, ηρθε με τη μορφή φιλέτου, δυο επαρκή κομματια και με ωραια παρουσίαση

Ρεγγοσαλατα με καπνιστή πέστροφα. Η πέστροφα ηταν πολυ καλή, η ρεγγοσαλατα ηταν ιδιαίτερη και λιγο έντονη. Γενικά μου άρεσε, αλλα η αληθεια ειναι οτι με βάρυνε λιγο.

Σαλάτα πράσινη με βινεγκρέτ και παρμεζάνα, ουτε μεγάλη ποσότητα για τέσσερα άτομα, ουτε κατι το φοβερό για να έχω να θυμάμαι.

Πατάτες τηγανητες στη σέσουλα, φαγώθηκαν ευχάριστα, δεν ηταν φρέσκιες, ηταν κλασικές προτηγανισμένες, σαν ´αυτες που γευόμαστε σε γνωστή αλυσίδα φάση φουντ. Για ένα τετοιο μαγαζι με ψιλοπειραγμενες γεύσεις, αυτο θα το έλεγα φάουλ....

Μύδια σαγανάκι, πολυ ωραια, με τυρι και μουστάρδα, με ψωμί για Βούτες κανονικά, με μπόλικο πιπέρι, κάνοντας το πικάντικο. Τα μύδια αρκετα και ψωμομενα!! Προτείνεται.

Γαρίδες σχάρας με λάδι τρούφας. Η μερίδα είχε έξι μετρίου μεγέθους γαρίδες, οι οποίες ηταν πραγματικά υπέροχες. Ψητές και με μια ιδιαίτερη γευση απο το λάδι της τρούφας, μπορω να πω οτι ηταν το καλύτερο πιάτο.

Καλαμαράκι τηγανητό, μαλακό και ωραίο, πολυ καλο.

Σαρδέλες μαριναρισμένες στα κάρβουνα, αρκετή ποςοτητα, αλλα αφήσαμε αρκετα γιατι είχαμε αρχίσει να σκάμε απο το φαΐ. Ωραίες γευστικά, για τα γούστα μου θα ηθελα λιγο περισσότερο αλάτι.

Λαυράκι στη λαδόκολλα, ένα αρκετα μεγάλο φιλέτο λαυράκι με πιπεριά, ελιές και μυρωδικά, το οποίο ηταν πολυ μαλακό και ζουμερο, τιμήθηκε δεόντως απο όλη την παρέα

Γαριδομακαρονάδα με αρκετή ποςοτητα σε γαρίδες, ωραια προετοιμασμένη και αρκετα καλή. Δεν ανήκει στις πιο ωραίες που έχω δοκιμάσει, αλλα ηταν αξιοπρεπέστατη.

Λευκο κρασι πολυ καλο, πανερακι με ψωμί στην αρχή και ένα ντιπ με όσπρια για καλωσόρισμα πολυ καλο, και ποικιλια γλυκών για το τελος, αν θυμάμαι τσιζκεικ με φράουλα και κορμός και παγωτό. Πολυ καλα και τα δυο, και εξαιρετικό κλείσιμο.

Κέρασμα στο τελος δεν υπήρχε, προφανώς λόγω του οτι είχαμε συγκεκριμενο μενού; Ποιος ξέρει άραγε...

Η εξυπηρετηση έγινε απο νέα παιδια, τα οποια ηταν λιγο αργά ως προς το να φέρουν την παραγγελία, λιγο γρήγορα ως προς το σερβίρισμα των πιάτων. Τι εννοω;;; Σε κάποιες περιπτώσεις μας άδειαζαν στα πιάτα μας και έπαιρναν το αδειο πιάτο αρον αρον. Με χάλασε λιγο... Γενικά υπήρχε μια αργή εκτέλεση της παραγγελίας, ενω ηταν συγκεκριμένα πράγματα και το γνώριζαν απο πριν. Στη προκειμένη ομως αυτο θα το χαρακτήριζα σαν φαουλ απο την πλευρα της διεύθυνσης και οχι του σέρβις απαραίτητα. Παρόλα αυτα, ίσως το 2.5/4 να ειναι πιο αντιπροσωπευτικό. Τελος, να επισημάνω, κατι που εμένα προςωπικα μου αρέσει πολυ, σε ανάλογου βεληνεκούς μέρη εστίασης: οι σερβιτόροι ηταν ολοι ομοιόμορφα ντυμένοι και με μαύρη ποδιά.

Τελος, κλείνοντας τη μακροσκελή κριτική μου, θα ηθελα να πω οτι εγώ προςωπικα πέρασα καλα, οι γεύσεις ειναι αρκετα καλες, το μενού ηταν πολυ καλο value for money, 30 ευρω το άτομο με κρασι, και με ποικιλια, αξιζει πραγματικά μια δοκιμή.

Αν βρεθείτε προς τα εκει, μπορει να ρίξετε και κανενα χορό ξεκινώντας με νησιώτικα και μετα να συνεχίσετε με ντίσκο, γιατι όταν πήγαμε εμείς, ο ντιτζει είχε κέφια και έβαλε μουσική αρκετα δυνατά, με εναλλαγές και οι περισσότεροι αποφάσισαν να σηκωθούν να χορέψουν γύρω απο τα τραπέζια τους!!! Εμένα προςωπικα με ενθουσίασε και πέρασα καλα, αν θέλετε κατι πιο ήσυχο, σκεφτείτε το, γιατι μπορει να πέσετε σε βραδιά πάρτυ!!!!!