American Style - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Η ΚΑΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ μετρά λίγους μήνες ζωής, αλλά ήδη έχει κάνει δυναμική είσοδο στο site, γεγονός που προσωπικά το βρίσκω απολύτως λογικό, καθώς αποτελεί μια πολύ ενδιαφέρουσα εναλλακτική για γρήγορο φαγητό, πέρα από τα συνηθισμένα και προφανή, δηλαδή σουβλάκι, γύρος, burger, πίτσα κλπ.
Προσωπικά δεν είχα ποτέ την τύχη να δοκιμάσω το τούρκικο kumpir, που αναφέρουν πολλοί χρήστες, ωστόσο, ως λάτρης της πατάτας υπό όλες τις εκδοχές της, είχα βάλει την ΚΑΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ στις άμεσες προτεραιότητες μου για επίσκεψη. Όπερ και εγένετο ένα απογευματάκι Παρασκευής, μετά από μια βόλτα στο κέντρο της πόλης. Λοιπόν …

Η ΚΑΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ βρίσκεται επί της πολυσύχναστης οδού Κολοκοτρώνη. Ο χώρος όμορφος και περιποιημένος, με αρκετές εικόνες για να σε διευκολύνουν στην παραγγελία σου. Δυο – τρία ξύλινα και άνετα stands στον εξωτερικό χώρο σου δίνουν τη δυνατότητα να καθίσεις να απολαύσεις το γεύμα σου πιο άνετα. Εμείς μάλιστα σταθήκαμε τυχεροί, καθώς πετύχαμε το μαγαζί μάλλον σε μη ώρα αιχμής, οπότε αμέσως βολευτήκαμε σε ένα stand.
Στο χώρο θα μπορούσα να βάλω και «3», τηρουμένων φυσικά των αναλογιών, καθώς πρόκειται για φαστφουντάδικο, η βαθμολογία ωστόσο θα πέσει στο «2», γιατί δεν μου άρεσε η εικόνα του αρκετά βρώμικου, με υπολείμματα τροφών, stand και του γεμάτου με αποτσίγαρα σταχτοδοχείου, προφανώς από τους προηγούμενους πελάτες. Πιστεύω ότι κάποιος θα μπορούσε να καθαρίζει τα τραπεζάκια και να καθαρίζει τα τασάκια, δεδομένου ότι και το μαγαζί ήταν σχετικά άδειο. Η συγκεκριμένη λοιπόν αστοχία μου χτύπησε άσχημα, για αυτό εξάλλου και την επισημαίνω.

Το service ευγενέστατο και φιλικό, αρκετά γρήγορο επίσης, λαμβανομένου φυσικά υπόψη του γεγονότος ότι, όπως προανέφερα το μαγαζί είχε ελάχιστο κόσμο. Το «4» και εδώ χάνεται λόγω της προαναφερόμενης αστοχίας με τα βρώμικα stands. Ως αρνητικό επίσης να επισημάνω το γεγονός ότι ένας υπάλληλος (ντελιβεράς εάν κατάλαβα καλά) προσφέρθηκε να μας σερβίρει τα πλαστικά πιατάκια με τις πατάτες, κρατώντας στο άλλο χέρι ένα αναμμένο τσιγάρο. Λεπτομέρειες θα μου πείτε, θα συμφωνήσω, εγώ απλώς τις επισημαίνω.

Τέλος πάντων, αρκετά με τη γκρίνια μου, ας ασχοληθούμε λίγο με το βασικό κομμάτι, δηλαδή το φαγητό και συγκεκριμένα την πατάτα. Το concept απλό, έχει αναλυθεί από τους φίλους του site, μια μεγάλη πατάτα, που καλοψήνεται με την φλούδα της, προστίθεται τυρί και βούτυρο και υλικά της επιλογής σου. Τα υλικά πολλά, θα καλύψουν όλα τα γούστα και τις διαθέσεις, ενδεικτικά αναφέρω λάχανο, καλαμπόκι, καροτοσαλάτα, μπέικον, κιμάς, λουκάνικο, ελιές, πίκλες, φασόλια, κοτόπουλο, κόκκινα φασόλια, κισίρ, δηλαδή σαλάτα με βάση το πληγούρι, coleslaw, ρώσικη, παντζαροσαλάτα, που είναι λίγα από τα υλικά που συγκράτησα. Πέρα από την ελεύθερη επιλογή, υπάρχουν και προκαθορισμένοι συνδυασμοί υλικών (κοντά στους 10). Σε αυτούς στραφήκαμε και εμείς, αφού ήταν η πρώτη μας επίσκεψη.

Λοιπόν, anatolia για μένα, που περιείχε τυρί, βούτυρο, λουκανικο χωριάτικο., coleslaw, πικάντικη σάλτσα, πιπεριά, φασόλια κόκκινα, ρώσικη σαλάτα, κισίρ (4,20 €). Η γυναίκα μου επέλεξε ceasar's με τυρί, βούτυρο, μαρούλι, κοτόπουλο, κρουτόν, σος και καλαμπόκι (4,00 €). Η συνολική εντύπωση αρκετά θετική, καθώς το αποτέλεσμα ήταν χορταστικό και νόστιμο. Να επισημάνω επίσης ότι τα υλικά μου φάνηκαν φρέσκα και καλής ποιότητας, εξάλλου παρασκευάζονται από τους ίδιους. Θα προτιμούσα ίσως την πατάτα λιγότερο ψημένη, καθώς είχε μαλακώσει πάρα πολύ για τα γούστα μου. Η πατάτα μου συνοδεύτηκε και από μια μικρή μπυρίτσα draft fix, στο 1,50 € τα 250 ml.

Πάμε τώρα στο κομμάτι της σχέσης ποιότητας/τιμής, όπου δυστυχώς θα υπάρξουν και οι περισσότερες διαφωνίες μου με τους αγαπητούς φίλους του site. Πέρα από τις προκαθορισμένες επιλογές που στοιχίζουν από 4,00 έως 5,00 €, οι λοιπές χρεώσεις έχουν ως εξής, η πατάτα με 1 έως 4 υλικά στα 3,50 €, με 5 έως 7 στα 4,50 € και με 8 έως 12 στα 5,50 €. Όσο, λοιπόν, και εάν τα υλικά είναι φρέσκα και καλής ποιότητας, όσο και εάν το τελικό αποτέλεσμα είναι χορταστικότατο, η φθηνή τιμή της βασικής πρώτης ύλης, δηλαδή της πατάτας, έχει ως αποτέλεσμα για τα δικά μου τουλάχιστον δεδομένα, να θεωρώ τις παραπάνω τιμές αρκετά τσιμπημένες.

Συμπερασματικά, το αποτέλεσμα ίσως απείχε αρκετά από το να μου ενθουσιάσει, ενδεχομένως γιατί είχα πάει με αυξημένες προσδοκίες, ενώ σίγουρα το ρόλο τους έπαιξαν και οι αστοχίες που προανέφερα, σε κάθε περίπτωση ωστόσο η ΚΑΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ αποτελεί μια άκρως ενδιαφέρουσα εναλλακτική για street food, οπότε δεν υπάρχει λόγος να σας αποθαρρύνω από το να την επισκεφθείτε. Αυτά …