Σουβλάκι & Σχάρα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Μια κρύα καθημερινή του Δεκέμβρη & μετα απο πολύ συζήτηση εγώ & η συμμορία αποφασίσαμε επιτέλους να επισκευθούμε το γνωστό σε όλους Κεμπαπτζίδικον Κυρ Αρίστος στο Π Φάληρο. Φθάνοντας στο σημείο που βρίσκεται το εστιατόριο αμέσως συνειδητοποίησα γίατι ολός αυτός ο ντόρος γύρω απο το συγκεκριμενο μαγαζί. Στην είσοδο μας υποδέχθηκε ένας καλοσυνατος κύριος ο οποίος μας υπέδειξε το τραπέζι που ήταν διαθέσιμο για να καθήσουμε (είμασταν 6 ατομα).

Η διακόσμηση του εστιατορίου θυμίζει παλαιό παντοπωλείο ασπρόμαυρου κινηματογράφου νομίζωντας οτι απο κάπου θα πεταχτεί ο Ζήκος η Γκιωνάκη. Ο χώρος ζεστός, τα τραπέζια κοντά το ένα με το άλλο (ίσως για να μπορέσεις να πιάσεις κουβέντα με το διπλάνο τραπέζι καθώς η ατμόσφαιρα σου φτίαχνει την διάθεση).

Μόλις καθήσαμε ήρθαν αμμέσως κατάλογοι & νερό εμφιαλωμένο (δεν το ζητήσαμε αλλα δεν μας πείραξε γιατι με τις κανάτες εχουν δει πολλά τα ματια μας). Ο κατάλογος λιτός & με μια ματια καταλαβαίνεις πως δεν θα χρειαστεί να περάσεις την μισή ώρα για να βρείς τι να φάς. Διαλέξαμε τι θα φάμε & ο σερβιτόρος μας ήρθε αμέσως να μα εξυπηρετίσει, χαμογελαστός & πολύ ευδιάθετος πήρε την παραγγελία μας.

¨Ωντας όλοι στην παρέα καλοφαγάδες & γερά πιρούνια αποφασίσαμε να τα δοκιμάσουμε σχεδόν ολα οπότε πείραμε για ορεκτικά

2 Πατάτες με αυγά & σουτζούκι

Μερίδα Αρίστος

Μερίδα Γιαουρτλού

Μερίδα μπειτύ

πίτες για την συνοδεία

& εξαιρετικό ροζέ κρασί χύμα

Το φαγητό ήρθε πολύ γρηγορα & με την σείρα που πρέπει, Πρώτα ορεκτικα & πατάτες έπειτα τα κύριως μας. Μέσα σε 15' έιχαν έρθει όλα χρόνος υπέρ αρκετος δεδομένου ότι το καταστημα ήταν ασφυκτικά γεμάτο. Δέν θα μιλήσω για τιμές γιατί εύκολα το μενού υπάρχει στην ιστοσελίδα του εστιατορίου όπως επίσης σε προηγούμενες κριτικές. Αυτο που είναι άξιο αναφορας είναι η ποιότητα του φαγητού που όλοι η παρεα συμφώνησε πως τελικά άξιζε το κόπο & με το παραπάνω. ¨οπως επίσης & το σέρβις το οποίο ήταν αψεγάδιαστο.

Για το τέλος για εμάς που για ένα γλυκό πάντα υπάρχει χώρος για γλυκό υπάρχουν εξαιρετικά επιδόρπια & παγωτά για να κλείσει σωστά ένα υπέρχο γεύμα. Συνιστώ πόλίτικο & καρύδόπιτα με παγωτό καιμάκι.

Αργήσαμε να το επισκευθούμε όμως όσοι μας προέτρεψαν να πάμε διακαιώθηκαν πανυγηρικά απο τότε το έχουμε επισκευθεί άλλες 4 φορές & περιττό να σας πως πως εχει γίνει στέκι. Αξίζει να το επισκευθείτε είτε σας βγάλει ο δρόμος είτε πάτε επι τούτου