Μεζεδοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Το περασμένο Σαββατόβραδο πήγα με μια φίλη στο ΓΕΛΑΣΤΟ ΚΡΕΜΜΥΔΙ που λειτουργεί στο Π. Φάληρο εδώ και 4 χρόνια, Τρίτη με Παρασκευή μετά τις 5 μ. μ., ενώ τα Σ/Κ από τις 12 το μεσημέρι. Βρίσκεται στην οδό Κ. Παλαιολόγου, κοντά στη διασταύρωση με την Αμφιθέας, στο ύψος της εκκλησίας της Αγίας Κυριακής, και το πάρκιν είναι αρκετά εύκολο.

Παρακινήθηκα για να το επισκεφθώ από τις πάμπολλες κριτικές στο σάιτ και μάλιστα όλων σχεδόν των γνωστών και έμπιστων καλοφαγάδων μας. Αν τις μέτρησα σωστά, ξεπερνούν τις 120 (!! ), ενώ ο μέσος όρος της βαθμολογίας όλων αυτών, δίνει στο μαγαζί Βεβαιότητα και Αξιολόγηση κοντά στο υψηλό 80%! Φαίνεται λοιπόν πως τίποτα δεν είναι τυχαίο…

Σεφ και ιδιοκτήτης του χώρου είναι ο κ. Θάνος Κωνσταντινόπουλος, με ρίζες από την Πόλη, ο οποίος το λειτουργεί με τη βοήθεια της ευγενέστατης και ωραίας συζύγου του. Το όνομα που του έδωσαν, ΓΕΛΑΣΤΟ ΚΡΕΜΜΥΔΙ, είναι ευφυές και ανατρεπτικό: ενώ με το κρεμμύδι συνήθως δακρύζουμε, εδώ, με τα φαγητά τους που αρκετά βασίζονται και σ’ αυτό, οι θαμώνες μένουν ευχαριστημένοι και χαμογελούν!! Ο κ. Θάνος λοιπόν, άξιος σεφ αλλά και νονός, μας προσφέρει νόστιμους μεζέδες και εδέσματα της ελληνικής, μεσογειακής αλλά και πολίτικης γαστρονομίας!

Ο χώρος που έχει ήδη περιγραφεί επαρκέστατα, έχει ανακαινισθεί προ καιρού, και δίνει την εντύπωση φροντισμένου εστιατορίου με μεγάλες περιμετρικές τζαμαρίες, ζαρντινιέρες με φυτά, ανοιγόμενη οροφή για το καλοκαίρι, ανοιχτή κουζίνα, ένα κοινό αλλά καθαρό WC, και για τον χειμώνα επαρκέστατη θέρμανση από 3 κλιματιστικά και 2 σόμπες υγραερίου. Υπάρχει ακόμα στοιχειώδης διακόσμηση από κάποια τελάρα στους τοίχους, με μπουκάλια κ. λπ. είδη, ενώ σε τραπέζια, καθίσματα, ξύλινα δάπεδα και τοίχους, συνδυάζονται αρμονικά αποχρώσεις κυρίως γκρι, μπλε, κόκκινου και καφέ. Ο χώρος αυτός, όχι ιδιαίτερα μεγάλος, έχει αξιοποιηθεί με τη σωστή διάταξη των 12 περίπου τραπεζιών και των καθισμάτων, ενώ σε 2 ακριανούς τοίχους έχουν τοποθετηθεί πάγκοι και αναπαυτικοί καναπέδες με μαξιλάρια. Είναι σαφές ότι οι σχετικές κριτικές προηγούμενων χρηστών έχουν ληφθεί σοβαρά υπόψη. Έτσι κι η μουσική τους δεν είναι πια βαριά λαϊκορεμπέτικη, αλλά, συνήθως, ελληνική έντεχνη και ελαφρολαίκή, με ακούσματα των πιο δημοφιλών ερμηνευτών μας. Εξάλλου το σέρβις από τις 2 ευγενικές κυρίες ήταν όντως άριστο (4 στα 4! ).

Ο κατάλογος, με έξυπνους και κάποτε χιουμοριστικούς προσδιορισμούς των μεζέδων, είναι πλήρης από σαλάτες, ορεκτικά, πιάτα κύρια και της ώρας, καθώς και γλυκά. Υπάρχουν ακόμη τα συνήθη ποτά, όπως αναψυκτικά γύρω στα 2 €, μπύρες, στα 3-5 €, αλλά και κρασί χύμα ή αποστάγματα, στις τρέχουσες τιμές. Οι μερίδες είναι στα κύρια πιάτα χορταστικές και γενικά ό, τι πήραμε ήτανε νόστιμο και καλομαγειρεμένο.

Μετά από το νερό κανάτας και τα ωραία ψωμάκια-πιτούλες, ήρθαν στο τραπέζι μας κατά σειρά: πρασοπιτάκια, έξοχα μανιτάρια πλευρώτους στα κάρβουνα, χωριάτικο λουκάνικο με πράσο, και για κυρίως, μια ζουμερά μπιφτέκια γεμιστά με τυριά και ένα φιλέτο κοτόπουλου με μανιτάρια. Ήπιαμε 2 μπύρες, και ο λογαριασμός μας έφτασε συνολικά το ποσό των 48 €, ενώ εμείς πραγματικά ευχαριστηθήκαμε νόστιμο, σπιτικό φαγητό. Κατηγορία τιμής φαγητού, κατ’ άτομο, 17-25 €. Θεωρώ τις τιμές φυσιολογικές, για την ποιότητα και ποσότητα αυτών που δοκιμάσαμε.

Στο τέλος, μας κέρασαν ένα γλυκό τους, μους σοκολάτα με παγωτό και βύσσινο, μια άψογη χειρονομία και μια καταπληκτική και γλυκιά τελική επίγευση, μετά από όσα είχαν προηγηθεί.

Σαν συμπέρασμα, το ΓΕΛΑΣΤΟ ΚΡΕΜΜΥΔΙ ήταν ό, τι έπρεπε για την πετυχημένη Σαββατιάτικη έξοδό μας. Ήμασταν τυχεροί γιατί πηγαίνοντας νωρίς, γύρω στις 7.30 μ. μ., αποφύγαμε τη βαβούρα των ωρών αιχμής, ενώ επακολούθησε ποτάκι και διασκέδαση με alternative, indie, & pop-rock μουσική στο MOSAIKO, το κλασικό μας πλέον Γλυφαδιώτικο στέκι! Φυσικά και σας τα προτείνω!