Μοντέρνες ταβέρνες - Καλλιθέα, Αθήνα

Ενα πολυδιαφημισμενο εστιατοριου ενος γνωστου σεφ, σε εναν χωρο που ειναι συνδεδεμενος με το καλο φαγητο.

Το εχω επισκεφτει δυο φορες, θα σας μιλησω για τη δευτερη. Οικογενειακη εξοδος και ποιος αλλος θα εβρισκε το μερος?Ειχα δυσκολο ομως εργο, εψαχνα ενα ησυχο περιβαλλον, με ποιοτικο φαγητο, νηστίσιμες επιλογες και σχετικα κοντα μας. Η πολυ ενεργη σελιδα του ανθου στο φβ με "επεισε" σε συνδυασμο με την προηγουμενη καλη εμπειρια.

Κλεισαμε τραπεζι για 3 ατομα, η "γραφουσα" ομως καθυστερησε, οποτε οι γονεις ανελαβαν την παραγγελια. Οταν εφτασα λοιπον, με περιμεναν μια φαβα με κρεμμυδακι(ψημενο)και καπαρη, νοστιμη βελουδινη, οπως πρεπει. Μια μελιτζανοσαλατα, ανευρη μπορω να τη χαρακτηρισω καμια ενταση στη γευση(παροτι ειναι απο τα αγαπημενα μου πιατα, ηταν το μοναδικο που εμεινε). Φλογερες με φετα και μαρμελαδα συκο (το πιο νοστιμο πιατο, ισορροπια γευσεων εξαιρετικο). Σουτζουκακια μανιταριων με ρυζι (νοστιμα τα σουτζουκακια, εαν καποιος αγαπαει τα μανιταρια να το επιλεξει σιγουρα) και δευτερο κυριως μπριζολα χοιρινη με πατατουλες και σως μουσταρδας (γευστικη επιλογη, ιδιαιτερως ενδιαφερουσες οι πατατες). Εν ολιγοις η πλειονοτητα των πιατων μας αρεσε. Το μονο αρνητικο ηταν το ψωμακι που μας ηρθε, 2 φετες στον καθενα με (μια κανονικη μια ολικης)σιγουρα προηγουμενης ημερας, χωρις κανενα συνοδευτικο ντιπακι χρεωθηκε 1 ευρω το ατομο.

Ο χωρος ειναι μικρος με ανοικτη κουζινα (αυτη η μοδα δεν ξερω αν μου πολυ αρεσει προσωπικα) εχει γυρω γυρω παραθυρα, βρισκεται σε ησυχο σημειο οποτε, δημιουργειται μια ομορφη ατμοσφαιρα, ιδιαιτερα αυτη την εποχη που φυσουσε ενα ωραιο αερακι. Ισως θα ηθελα περισσοτερη ανεση μεταξυ των τραπεζιων, αλλα ειναι κατανοητο οτι ειναι μικρος ο χωρος και κανουν το καλυτερο δυνατον. Εχετε υποψιν οτι σε φασεις πληροτητας δημιουργειται μια σχετικη βαβουρα.

Η εξυπηρετηση καλη απο μια κοπελιτσα, οτι ζητησαμε ηρθε σχετικα γρηγορα και με χαμογελο, η εμπειρια οντως της λειπει, αλλα δεν μας ενοχλησε. Ενα μικρο κερασμα απο το μαγαζι δεν υπηρξε, οχι οτι επιβαλλεται, αλλα ειναι μια ωραια κινηση.
Ακριβως τις τιμες δεν τις θυμαμαι, δεν κοιταξα αναλυτικα και τον καταλογο. Για τα παραπανω δωσαμε 45 ευρω περιπου βεβαια θα μπορουσαμε να παρουμε ενα κυριως ακομη και ισως ενα ορεκτικο λιγοτερο, παρολα αυτα φαγαμε αρκετα καλα.
Eμεις περασαμε αρκετα καλα και θα το προτεινα. Επιδεχεται βεβαιως καποιες βελτιωσεις.

Υ. γ. το παρκιγκ στην περιοχη ειναι αρκετα ευκολο ακομη και Σαββατο βραδυ.