Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Όπως πάνε τα πράγματα, με βλέπω να ανακηρύσσομαι επίτιμος δημότης Βορείων Προαστίων. Σάββατο βράδυ βρέθηκα στο ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΗΠΟ στο Χαλάνδρι, ούτε διακόσια μέτρα απόσταση από το ΠΑΛΙΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ, το οποίο είχα επισκεφθεί πριν δύο ακριβώς εβδομάδες. Είχα σημειώσει τότε ότι το Χαλάνδρι είναι TO hot spot της διασκέδασης στα Β. Π., τώρα ήρθε απλά η επιβεβαίωση.

Εννοείται πως ακολούθησα την ίδια διαδρομή, κατευθείαν στο πάρκινγκ και μετά λίγος ποδαρόδρομος που σου ανοίγει και την όρεξη, χαλάλι τα 5 ευρώ. Ο ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ βρίσκεται στην οδό Καραολή – Δημητρίου, λίγα μέτρα από τη διασταύρωση με τον τρελό πεζόδρομο της Θουκυδίδου (όποιος τον έχει περπατήσει ξέρει! ). Προθάλαμος δεν υπάρχει, μπαίνεις αμέσως στο χώρο που προορίζεται για τους μη καπνιστές (ο νόμος φαίνεται να τηρείται, καλό αυτό).

Ακολουθεί ο χώρος με την ανοικτή κουζίνα και τις επίσης σχεδόν μυστικές τουαλέτες (εκεί που είναι κρυμμένες ο συνειρμός προκύπτει αβίαστα, είναι πάντως μικρές αλλά καθαρές), που τον προσπερνάτε και βγαίνετε στο «μυστικό» κήπο. Πώς έγραφαν παλιά οι πινακίδες στην πόρτα της εισόδου «Στο βάθος κήπος»; Αυτό ακριβώς έχουμε και εδώ, έναν αρκετά μεγάλο και αρκετά πράσινο κήπο με άσπρο «νησιώτικο» τοίχο γύρω γύρω, στη διάθεση των καπνιστών βεβαίως βεβαίως. Η παρέα μας προτίμησε να καθίσει στον κλειστό χώρο, είμασταν τέσσερις και είχαμε ένα ωραιότατο τραπέζι στη διάθεσή μας που χαλαρά θα επαρκούσε για έξι. Κάνοντας θέλοντας και μη τη σύγκριση με το ΠΑΛΙΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ, όπου υπέστημεν το στρίμωγμα της σαρδέλας, θα έδινα γι’ αυτό και μόνο το λόγο ένα καθαρό 4. Συντρέχουν όμως και άλλοι λόγοι:

Γενικά ξεκούραστα για το μάτι παλ χρώματα σε τοίχους και επίπλωση, βολικότατα τραπεζοκαθίσματα, ένας πολύ φωτεινός ζωγραφικός πίνακας στα αριστερά, απέναντι ένας μεγάλος καθρέφτης με πλαίσιο από κλαδιά δέντρου, μια πολύ πρωτότυπα μασκαρεμένη σαν δέντρο κολώνα στο κέντρο, ο αναπόφευκτος μαυροπίνακας στον πίσω τοίχο (παιδιά, έτσι είναι άχρηστος, βάλτε του χρώμα! ), και βέβαια το γειτόνεμα με την open kitchen που δεν ενοχλεί καθόλου με μυρουδιές ή τσίκνα, αντίθετα εντυπωσιάζει κάθε τόσο με τις φωτιές που πετάγονται από τα τηγάνια.

Άριστα θα βάλω και στο σέρβις. Τρία άτομα στον τομέα μας, ο καθένας με συγκεκριμένα καθήκοντα αλλά και πνεύμα συνεργασίας, έτσι ώστε ο πελάτης να μη χρειάζεται να προβεί σε αναζήτηση του σερβιτόρου μέσω του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού. Τα πάντα ήρθαν στο τραπέζι μας όπως τα έβγαζε η κουζίνα, στοιχείο θετικό, γιατί στο ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΗΠΟ δεν λέει να πάρεις ατομική μερίδα, όλα στη μέση κι όποιος αντέξει. Επανειλημμένες ερωτήσεις με πραγματικό ενδιαφέρον για το αν μας άρεσε το φαγητό, με αποκορύφωμα προς το τέλος της βραδιάς που έσκασε μύτη ο ένας εκ των τριών σεφ της κουζίνας και έπιασε κανονική κουβέντας μαζί μας, το εκτίμησα ιδιαίτερα ως κίνηση.
Η κουζίνα αρίστευσε. Μολονότι περιοριστήκαμε, τρόπος του λέγειν, σε κρεατικά και συναφείς μεζέδες, είχα τη δυνατότητα να δοκιμάσω ποικιλία εδεσμάτων, σχεδόν όλα πολύ κοντά στο άριστα. Κυριολεκτικά αφρός τα κανταϊφάκια με κρέμα και ολίγη από παστουρμά, λίαν πρωτότυποι οι τηγανιτοί σε κουρκούτι γίγαντες πάνω σε light σκορδαλιά με χρώμα και επίγευση ντομάτας, άριστα δέκα οι σκορδάτες πατάτες σε μικρά κυβάκια με σκόνη πάπρικας από πάνω. Οφείλω επίσης να επαινέσω τη λεγόμενη «βλαχομπριζόλα», η οποία έφθασε πάνω σε μαύρη πέτρα κομμένη σε λεπτές φέτες. εξαιρετική ιδέα που δείχνει ότι ο σεφ σκέφτεται την άνεση του πελάτη. Εμένα προσωπικά μου άρεσαν ιδιαίτερα και οι βώλοι από τυρί γκερεμέζι με τις δύο σάλτσες που τους συνόδευαν, η μία γλυκιά και η άλλη turbo, περιείχε προφανώς wasabi. Ξέρετε ότι κατά κανόνα περιορίζομαι στην αναφορά των highlights, αν κράτησα σημείωση για την επόμενη φορά είναι η γαβάθα με τον ντάκο και το πιάτο με τον καβουρμά, σε αντικατάσταση της κάπως άνευρης πράσινης σαλάτας και της καπαροσαλάτας (ή μάλλον στιφαδοσαλάτας με πολύ κρεμμύδι και ολίγη κάπαρη).

Το νέο σε σχέση με προηγούμενες κριτικές: Υπάρχουν πλέον γλυκά στον κατάλογο! Μοιραστήκαμε μια καλή μους με γεύση πραλίνας, και μας προσέφεραν λίγο χαλβά, ο οποίος στη διάρκεια της Σαρακοστής θεωρείται πια παντού must, είμαι βέβαιος ότι και στη ΣΠΟΝΔΗ χαλβά πειραγμένο θα έχει στο τέλος του μενού. Τέλος πάντων, ήταν πραγματικά νόστιμος και … δωρεάν. Νερό κρύο μάρκας Βρυσούλεν, που ανανεωνόταν διαρκώς, ψωμί φρυγανισμένο, που δεν έλειψε επίσης. Για το δείπνο μας προτιμήσαμε ένα ροζέ Αβαντίς (Εύβοια, 17 €), ταίριαξε όντως πολύ καλά με το φαγητό.
Χωρίς ποτά ο λογαριασμός δεν θα ξεπερνούσε τα 60 ευρώ, θεωρώ συνεπώς σωστό να βάλω και εδώ 4. Ο ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ μπορεί λοιπόν να πάρει με το σπαθί του θέση στη wish list σας.