Οινομαγειρεία - Πετράλωνα, Αθήνα

Η πρώτη μου επίσκεψη στο μαγειρείο Οικονόμου ήτανε με τον παππού μου ο οποίος πηγαίνει εκεί τακτικά, εδώ και πολλά χρόνια. Από τότε, έχω γίνει και εγώ τακτικός επισκέπτης καθώς το μαγειρευτό ελληνικό φαγητό είναι ανεκτίμητο και ο Οικονόμου ειδήμων στο είδος!

Η ατμόσφαιρα του μαγαζιού δεν είναι κάτι το ξεχωριστό, θα το χαρακτήριζα ως η κλασική ταβέρνα του χωριού, λιτό στη διακόσμηση του με ξύλινες καρέκλες και τραπέζια. Προσωπικά μου αρέσει διότι ταιριάζει με την εμπειρία που αναζητώ από τέτοιου είδους μαγειρεία. Έχει δύο ξεχωριστούς χώρους με λίγα τραπέζια στον καθένα. Ο ένας, είναι αρκετά πιο ευχάριστος κατά τη διάρκεια της ημέρας από τον άλλον, καθώς έχει πολύ περισσότερο φως λόγο των πολλών παραθύρων.

Αυτό που με τραβάει στο μαγαζί είναι ξεκάθαρα το φαγητό. Τα αγαπημένα μου πιάτα χωρίς να τα έχω δοκιμάσει όλα (ακόμα) είναι τα ακόλουθα:
- Χόρτα (με μπόλικο λαδάκι, γλυκά στην γεύση και σερβιρισμένα ζεστά)
- Τυροκαυτερή (άξια του ονόματος της - ίσως και η πιο πικάντικη & νόστιμη που έχω φάει)
- Μπάμιες. ΝΑΙ ΜΠΑΜΙΕΣ, κάποιοι τις εκτιμούν, κάποιοι τις απεχθάνονται. Δεν τις έτρωγα μικρός, δεν τρελαίνομαι γενικά, αλλά ο Οικόνομου τις κάνει Θεικές! Αν την πολτοποιούσε, την τάιζε ΑΝΕΤΑ σε βρέφη και παιδιά!
- Αρνάκι με πατάτες στο φούρνο - δεν έτυχε, πέτυχε. Μαλακό το κρέας και η πατάτα κάθε φορά!

Δύο πράγματα που αξίζει να αναφέρω γιατί ο κάθε μερακλής θα τα τιμήσει δεόντως. Πρώτον, όλα τα φαγητά έχουν άριστης ποιότητας ελαιόλαδο (νομίζω αγουρέλαιο). Εάν αναφέρεται ότι είναι καλό, όπως ο καθένας που αγαπάει τη δουλειά του με περηφάνια θα σας φέρει το δοχείο με το λάδι για να δείτε το χρώμα του και να μυρίσετε το άρωμα του.
Δεύτερον, το ψωμί του δεν παίζεται, μην εκπλαγείτε εάν φάτε τη διπλάσια ή και τριπλάσια ποσότητα από το συνηθισμένο ή πιάσετε τον εαυτό σας να τυλίγει ότι περισσέψει σε μία χαρτοπετσέτα για το σπίτι. Πάντως το μαγειρευτό φαγητό και τα λαδερά χρειάζονται τα δύο στοιχεία που προανέφερα.

Κάτι που επιβεβαιώνει την κριτική μου είναι πιστεύω το γεγονός ότι τις μέρες της νηστείας θα δυσκολευτείτε ιδιαιτέρως να βρείτε τραπέζι και ας μην είναι ψαροταβέρνα!
Κλείνοντας γιατί μου άνοιξε η όρεξη, ο Οικονόμου είναι μία διαχρονική σταθερή αξία όσον αφορά το Ελληνικό σπιτικό φαγητό. Προτείνω στον καθένα να το δοκιμάσει!