American Style - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία χρόνια τα μπεργκεράδικα έχουν γίνει must και ανοίγουν με γρήγορους ρυθμούς το ένα μετά το άλλο, υποσχόμενα ως επί το πλείστον γρήγορο φαγητό, με ποιοτικότερα και πιο προσεγμένα ωστόσο υλικά από αυτά που προσφέρονται στα «φαστφουντάδικα» μαζικής κατανάλωσης. Σίγουρα, στο πιο πρόσφατο διάστημα, ο ανταγωνισμός έχει αυξηθεί σε αυτό το είδος εστίασης (βλ. φαλάφελ, ethnic steet food κλπ. ), δεν παύουν ωστόσο να υπάρχουν πολλά μέρη που μπορείς να επισκεφθείς και να απολαύσεις ένα burger.

Το NEW YORK SANDWICHES είχε πρωτανοίξει στην περιοχή των Αμπελοκήπων, στον Πύργο Αθηνών, αλλά δεν είχε τύχει να το επισκεφθώ. Τον τελευταίο καιρό πληροφορήθηκα ότι άνοιξε και νέο κατάστημα στην οδό Νίκης στο κέντρο, οπότε παρασυρόμενος και από τις συνεχείς αναφορές του ονόματός του σε διάφορα αφιερώματα στο internet, είπα να του δώσω μια ευκαιρία ένα απογευματάκι καθημερινής, μετά από ψώνια στο κέντρο της Αθήνας. Δυστυχώς αμέλησα να διαβάσω τις κριτικές των φίλων στο ask4food (η πλειοψηφία των οποίων αξιολογεί το κατάστημα των Αμπελοκήπων, καθώς για αυτό του κέντρου υπάρχουν ελάχιστες κριτικές, με χαμηλή σχετικά βαθμολογία). Για αυτό και μάλλον την πάτησα, καλά να πάθω. Λοιπόν έχουμε και λέμε...

Το NEW YORK SANDWICHES βρίσκεται επί της οδού Νίκης, στο δεξί σου χέρι, όπως κατηφορίζεις για να προσεγγίσεις την Ερμού. Ως προς τον χώρο μέσα, θα συμφωνήσω απόλυτα με τη φίλη PP_TINA, η οποία τον περιέγραψε με κάθε λεπτομέρεια και ακρίβεια. Να προσθέσω και εγώ ότι είναι φτιαγμένος με μεράκι, προσεγμένος και καθαρός, φωτεινός και με την κουζίνα σε άμεση οπτική πρόσβαση, με ωραία τραπεζοκαθίσματα και διακόσμηση, τέλος υπάρχουν ορισμένες λεπτομέρειες που ενισχύουν το τελικό αποτέλεσμα (πιάτα και δισκάκια σερβιρίσματος, τα τραπεζάκια δύο ατόμων που είναι κολλημένα στον επενδυμένο με δερματίνη τοίχο κλπ. ).

Άριστη θα είναι η αξιολόγησή μου ως προς το service από το παιδί που μας εξυπηρέτησε. Πρόσχαρος και ευγενικός, μας υποδέχτηκε εξ αρχής με χαμόγελο, διευκρινίζοντας μας πως γίνεται η παραγγελία, ενώ στο τέλος έσπευσε πρόθυμα να μας ξεπροβοδίσει και να μας ευχαριστήσει. Τέλος πάντων, δεν έκανε κάτι παραπάνω από όσα θα ανέμενε κανείς, είχε όμως το στυλ και το ύφος που προσωπικά συμπαθώ και που πάντα στο τέλος σε κερδίζει.

Πάμε τώρα στο θέμα του φαγητού. Εμείς είχαμε πάει αποφασισμένοι για burgers, οπότε δε δώσαμε ιδιαίτερη σημασία στα υπόλοιπα πιάτα. Να αναφέρω απλώς ότι το NEW YORK SANDWICHES προσφέρει περισσότερες επιλογές οι οποίες είναι ταξινομημένες στον κατάλογο, εάν δεν ξεχνάω κάτι, ως εξής: 12 περίπου burgers, 4 – 5 mini burgers, 7-8 sandwiches, τηγανιτές πατάτες σε διάφορες παραλλαγές και onion rings, sandwiches με παστράμι, κυρίως πιάτα με μπιφτέκι ή κοτόπουλο, bagels, σαλάτες και σούπες. Επίσης, κάθε Κυριακή προσφέρεται και brunch.

Εγώ παρήγγειλα ένα bacon cheeseburger, που περιείχε bacon, τυρί τσένταρ, μαρούλι, κρεμμύδι, ντομάτα, μαγιονέζα, κέτσαπ και μουστάρδα, με συνοδευτικές τηγανιτές πατάτες, ενώ η σύζυγος ένα bbq burger, με τυρί τσένταρ, καραμελωμένα κρεμμύδια, iceberg και bbq sauce, με το ίδιο συνοδευτικό (στα 8,45 € έκαστο). Επιπλέον παραγγείλαμε onion rings, δηλαδή ροδέλες κρεμμυδιού με garlic mayo (1,95 €). Από ποτά επιλέξαμε δύο μπυρίτσες Heineken 330 ml (σε κουτάκι!!! ) στα 1,90 € έκαστη.
Δυστυχώς, το burger δεν με ικανοποίησε ιδιαίτερα, καθώς συνολικά το βρήκα αρκετά μέτριο. Άγευστο το ψωμάκι, αδιάφορο το μπιφτέκι και κυρίως πολύ μικρό, ειδικά για την αρκετά υψηλή τιμή των 8,45 €.

Οι πατατούλες ήταν φρέσκιες, σε αρκετή ποσότητα και νόστιμες (αν και κάποιες είχαν τηγανιστεί παραπάνω και είχαν ψιλοαρπάξει), ωστόσο δεν μπορούσαν να βελτιώσουν σημαντικά την αδιάφορη εικόνα του πιάτου. Τα onion rings και η συνοδευτική σος ήταν επίσης νόστιμα, αλλά σε απελπιστικά μικρή ποσότητα, εδώ τουλάχιστον η τιμή ήταν σχετικά χαμηλή. Αρνητική επίσης μου φάνηκε η εικόνα της μπύρας σε κουτάκι. Έχεις κάνει τόση ωραία προσπάθεια στο χώρο και στη διακόσμηση, προσπαθείς και στο θέμα του φαγητού να προσφέρεις διαφορετικά πράγματα σε ικανοποιητική ποικιλία (έστω και χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία, τουλάχιστον ως προς τις γεύσεις που εγώ δοκίμασα) και μου σερβίρεις μπύρα σε τενεκεδάκι? Πόσο δύσκολο είναι να προμηθευτείς μπύρες σε μπουκάλι ή έστω draft?

Ανακεφαλαιώνοντας, το NEW YORK SANDWICHES δεν με βλέπω να το ξαναεπισκέπτομαι. Ωραίο περιβάλλον, ευγενέστατη εξυπηρέτηση από τη μία, από την άλλη μεριά ωστόσο μέτριο φαγητό και αρκετά υψηλές τιμές. Προτιμήστε κάτι άλλο καλύτερα, εξάλλου οι επιλογές στο κέντρο είναι παρά πολλές.