Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Σάββατο μεσημέρι, αποφασίσαμε παρέα 5 ατόμων να επισκεφτούμε τον γνωστό "Κίτσουλα" στο Χαλάνδρι. Για εμένα ήταν η δεύτερη φορά που πήγαινα, η υπόλοιπη παρέα όμως το επισκέπτεται συχνά.

Το μαγαζί γεμάτο, οικογένειες με μικρά παιδιά, παρέες όλων των ηλικιών απολάμβαναν το ομολογουμένως πολύ νόστιμο φαγητο του.
Ο χώρος είναι κλασικό μαγειρείο, λίγο παρατημένο και σου δίνει την αίσθηση όχι και τόσο καθαρού περιβάλλοντος αλλά και αυτό το προσπερνάς. Τέλος πάντων καθήσαμε 14:40, ο ιδιοκτήτης γνωρίζοντας την υπόλοιπη παρέα μας καλωσόρισε και μας πρότεινε και ένα μεγαλύτερο τραπέζι. Με 10 λεπτά καθυστέρηση, ήρθαν τα ποτά που ζητήσαμε και μας έστρωσαν τραπέζι. Καθόμασταν ωραία και καλά και περιμέναμε να έρθει ο ιδιοκτήτης να μας πάρει παραγγελία (σ. σ. είναι ο μοναδικός ο οποίος κάνει αυτή τη δουλειά στο μαγαζί).

Το πρόβλημα εδώ είναι το εξής: Όντας μεγάλος άνθρωπος, έχει τον δικό του ρυθμό και είναι σεβαστό. Βέβαια, δεν νοείται να περιμένεις 45' να έρθει να σου πάρει παραγγελία και στο μεταξύ πήγαινε σε όποιο τραπέζι επιθυμούσε (και ας ερχόντουσαν πελάτες μετά από εμάς). Ο ίδιος γνώριζε και πότε ήρθαμε στο μαγαζί και που καθόμασταν και δύο φορές που του κάναμε νόημα μας αγνόησε επιδεικτικά. Στο τέλος λοιπόν, και αφού αποφασίσαμε να φύγουμε χωρίς να πληρώσουμε τα ποτά μας είδε και "έτρεξε" στο μέρος μας, δηλώνοντας με θράσος "Είμαι σίγουρος ότι με βρίσατε, αλλά δεν με αφορά καθόλου. Τέλος πάντων, πείτε μου τώρα τι θέλετε.. " Ειλικρινά σε ό, τι αφορά στην εξυπηρέτηση, αν μπορούσα θα έβαζα 0/4.

Παραγγείλαμε λοιπόν: μοσχαράκι κοκκινιστό με πατάτες τηγανιτές. Αρκετά νόστιμο, αλλά όχι για τα δικά μου γούστα 100%, μιας και είχε και αρκετό σκόρδο και μοσχοκάρυδο. Ήταν μαγειρεμένο με "μαμαδιστικο τρόπο" και η σαλτσούλα του μπόλικη πάνω στις πατάτες και αυτό μου άρεσε.

Αρνάκι φούρνου: Πολύ ωραία μαγειρεμένο, νόστιμο, μελωμένο και δεν μύριζε καθόλου.

Κόκκορας κοκκινιστός με μακαρόνια: Επίσης πολύ ωραίο γευστικά, μαλακό το κρέας του, κλασσική αξία φαγητού.

Κεφτεδάκια με πατάτες: Όχι κάτι ιδιαίτερο, συνηθισμένη συνταγή αλλά γευστικό.

Από σαλάτες, πήραμε κλασσική ντοματοσαλάτα και χόρτα και ορεκτικά πατάτες χειροποίητες (γιαμ γιαμ) και φάβα (εδώ με χάλασε που είδα ολόκληρες ροδέλες κρεμμυδιού πεταμένες πάνω στη φάβα και επίσης δεν θα την ήθελα τόσο σφιχτή αλλά λίγο πιο βελουτέ). Στα συν προσθέτω και το νόστιμο, ζημωτό και ζεστό ψωμι του.

Εν κατακλείδι, φάγαμε ένα αρκετά καλό γεύμα σε πολύ καλή τιμή (13/άτομο, μαζι με 1 λίτρο κρασί, μπύρες και αναψυκτικά). Δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα, χαλάστηκα με την νοοτροπία του ιδιοκτήτη και την προφορική απόδειξη (ούτε λόγος για το αγαπημένο χαρτάκι των εστιατορίων) αλλά σίγουρα η σχέση ποιότητας/τιμής είναι value for money!