Τοπική ελλ. κουζίνα - Πλάκα, Αθήνα

Και να που ξαναβρέθηκα στην Πλάκα και μάλιστα επισκέφθηκα ένα μαγαζί που ούτε είχα καταφέρει να το εντοπίσω στις βόλτες μου στην περιοχή αλλά ούτε το είχα ξαναακούσει... Μέχρι που μια μέρα ένας φίλος μας ανέφερε ότι υπάρχει αυτό το μαγαζί, στο οποίο έχει δουλέψει, και είναι καλό, καμία σχέση με τα τουριστικά της Πλάκας.

Το μαγαζί βρίσκεται πραγματικά στην σκιά της Ακρόπολης, στα δυτικά του βράχου, και έχει μοναδική θέα προς αυτόν αλλά το σημείο της δεν είναι μέσα στην περατζάδα της υπόλοιπης Πλάκας. Πάντως, είναι ιδιαίτερα εύκολο να το βρεις αν πάρεις το ανηφορικό στενό, την Θρασύλλου, που ξεκινά από την έξοδο του Μετρό της Ακροπόλεως στη Διονυσίου Αεροπαγίτου.

Ο χώρος του, εσωτερικά, είναι ιδιαίτερα προσεγμένος με ωραίες τοιχογραφίες μιας άλλης εποχής που τον κάνουν ιδιαίτερα ζεστό για τους χειμωνιάτικους μήνες. Ο εξωτερικός είναι μια φροντισμένη αυλή μακριά από την φασαρία της Πλάκας με μοναδική θέα όπως σας προείπα και από ότι κατάλαβα με δροσιά και το καλοκαίρι.

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική και όχι πιεστική να γεμίσουμε το τραπέζι μας πιάτα, μιας και όταν πήγαμε ήταν λίγο άκυρη ώρα (5 το απόγευμα) και είχαμε τσιμπήσει οπότε δεν πινούσαμε ιδιαίτερα. Ο κατάλογος περιέχει τα περισσότερα πιάτα της ελληνικής κουζίνας, τα οποία έρχονται προσεκτικά παρουσιασμένα και σε καλές ποσότητες. Οι δικές μας επιλογές ήταν: Μια αγγουροντομάτα από σαλάτες (νόστιμη και η ντομάτα και το αγγούρι με αρκετό κρεμμύδι και ελιές), ένα σαγανάκι τυρί (πολύ νόστιμο, είχαν βάλει και πάπρικα που του ταίριαζε), μια πατάτες τηγανιτές που ήταν νόστιμες και σε μεγάλη ποσότητα, ένα πιάτο με χοιρινό, κοτόπουλο, μοσχάρι και σάλτσα μελιού (πολύ νόστιμο) και μια μερίδα παϊδάκια (από τα πιο ακριβά πιάτα του καταλόγου αλλά αρκετή ποσότητα, νοστιμότατα με γαρνιτούρα πατάτες και ρύζι) ενώ είπιαμε 1/2 κιλό κρασί Mostra και μία coca cola. Στο ξεκίνημα μας μαζί με το ψωμί ήρθε και ένα ντιπ τυριού με μερικές ελιές (δεν ξέρω αν χρεώθηκε).

Αν και δεν πλήρωσα εγώ πρέπει να πω ότι ρίχνοντας μια ματιά στον κατάλογο, οι τιμές του στα κυρίως πιάτα και τις σαλάτες είναι νορμάλ ενώ στα ορεκτικά είναι ένα κλικ παραπάνω από τον μέσο όρο αλλά μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για Πλάκα. Υπολογίζω ότι αν πάτε ζευγάρι θα χρειαστείτε γύρω στα 20 με 25 ευρώ το άτομο αλλά αν η παρέα μεγαλώσει σίγουρα πέφτει και η αναλογία τιμής.

Μην ξεχάσω να πω ότι έχει και ζωντανή μουσική από ένα τρίο (δύο άνδρες, μια γυναίκα) που την ώρα που φεύγαμε είχαν μόλις ξεκινήσει αλλά μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον το όλο concept ώστε να επιστρέψω δριμύτερη για να τους ακούσω ένα βραδάκι με κρασί και μεζέ κάτω από την φωτισμένη Ακρόπολη.

Γενικά, αν και δεν δοκίμασα πολλά πιάτα από τον κατάλογο τους αυτό που διαπίστωσα σε πρώτη φάση είναι ότι διαθέτουν καλή ποιότητα πρώτης ύλης και καλό μαγειρικό χέρι οπότε θα επανέλθω...