Ψαροταβέρνες - Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Μια πρόσφατη, πριν από 4-5 μέρες, επίσκεψή μου στη Θεσσαλονίκη, δίνει την ευκαιρία να γράψω την πρώτη κριτική για εστιατόριο της "Νύμφης του Θερμαϊκού"!

Τετάρτη βράδυ λοιπόν και μετά από μια πολύ κουραστική μέρα, Θεσσαλονικέας φίλος πρότεινε να πάμε, παρέα πέντε ατόμων, για ψιλό ψαράκι και θαλασσινά. Σεβόμενος την άποψη ότι, αν είσαι επισκέπτης σε ένα μέρος, ακολουθείς τους ντόπιους, συμφώνησα με την πρότασή του να πάμε στον "Βούδα", στην περιοχή της Νέας Κρήνης, στην Καλαμαριά.

Φτάνοντας στο Ουζερί-ψαροταβέρνα, όπως οι ιδιοκτήτες του το επονομάζουν, αντικρύσαμε ένα περιποιημένο κατάστημα εστίασης με το λευκό χρώμα να κυριαρχεί σε τραπέζια και καρέκλες. Υπάρχουν δύο σαφώς διαμορφωμένοι χώροι, ο εσωτερικός που είναι μεγαλύτερος και ένας μικρότερος, με λιγότερα τραπέζια, ημιυπαίθριος, περίκλειστος από λυόμενη κατασκευή. Προτιμήσαμε να καθίσουμε στον ημιυπαίθριο, καθώς στην παρέα μας είχαμε και δύο καπνιστές...

Σχεδόν αμέσως μόλις καθίσαμε, ήρθε μια πολύ ευγενική και χαμογελαστή κοπέλα που έφερε καταλόγους και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό. Τα σερβίτσια ήταν ήδη έτοιμα πάνω στο στρωμένο με λευκό τραπεζομάντιλο τραπέζι. Λίγο μετά ήρθε ο υπεύθυνος να πάρει παραγγελία. Γενικά, η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική και γρήγορη, με μόνη καθυστέρηση το σερβίρισμα κάποιων πιάτων με τηγανιτά ψαράκια ή θαλασσινά, γεγονός που οφειλόταν στο ότι σχεδόν ταυτόχρονα με μας ήρθε στο μαγαζί μια 15μελής κεφάτη παρέα ηλικιωμένων κυρίων, που κι αυτοί παράγγειλαν αρκετά πράγματα και μπλοκάρισαν τη ροή των πιάτων.

Ας περάσουμε στα του φαγητού όμως! Δοκιμάσαμε:
- Σαλάτα χωριάτικη: Πλούσια μερίδα, φρεσκοκομμένες ντομάτες και αγγουράκια, καλής ποιότητας φέτα και αρκετά εύγευστο ελαιόλαδο.

- Σαλάτα ρόκα-μαρούλι-λιαστή ντομάτα με τριμμένο κίτρινο τυρί: Απλά συμπαθητική, φρέσκια πάντως και εύγευστη η ρόκα.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά: Κομμένα σε ψιλές φέτες, σαν τσιπς, ήταν σωστά τηγανισμένα, δεν είχαμε την αίσθηση της λαδίλας.

- Καλαμαράκια τηγανιτά: Σωστά τηγανισμένα, χωρίς ίχνος λαδίλας, εξαφανίστηκαν αμέσως και παραγγείλαμε και δεύτερη μερίδα (κι αυτή την ίδια τύχη είχε! )

- Χταποδάκι ψητό: Νόστιμο, αν και κάπως σκληρό. Παρά ταύτα και από αυτό παραγγείλαμε δεύτερη μερίδα.

- Σαρδέλες ψητές: Ήρθαν σωστά ψημένες, "ανοιγμένες", δηλαδή φιλεταρισμένες και σερβιρισμένες με κρεμμυδάκι. Μας άρεσαν πολύ και τις τιμήσαμε δεόντως!

- Γαύρος τηγανιτός: Ήρθε μια πλούσια μερίδα από αρκετά μεγάλα γαυράκια, σωστά τηγανισμένα και, όπως μπορείτε να μαντέψετε, μία μερίδα δεν ήταν αρκετή!

- Ψωμάκι χωριάτικο: Στην αρχή έφεραν 5-6 φετούλες άψητες, μόλις όμως ένας από την παρέα παρατήρησε ότι σε διπλανή παρέα είχε προσφερθεί ψωμάκι ψημένο, έφτασε στο τραπέζι μας ένα πιάτο γεμάτο με ψημένες φέτες ψωμιού που είχαν πάνω μπόλικο λαδάκι και ήταν αρκετά νόστιμες.

Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό, μας κέρασαν μια πιατέλα με γλυκάκια (σιροπιαστά, χαλβά, ραβανί) και δύο μπάλες παγωτό (βανίλια, σοκολάτα), γλυκό κλείσιμο του δείπνου μας, που βοήθησε ν' αλλάξουμε τη γεύση μας από τα θαλασσινά.

Παρέλειψα να αναφέρω ότι ήπιαμε και λευκό χύμα κρασάκι, συμπαθητικό, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.

Το κόστος έφτασε τα 15 ευρώ το άτομο, τιμή αρκετά λογική για όσα πήραμε, θεωρώ το value for money ικανοποιητικό.

Συνολικά, η εικόνα που σχημάτισα για τον "Βούδα" θετική, χωρίς εξάρσεις. Ένα συμπαθητικό ουζερί, με ευγενική εξυπηρέτηση, αρκετά καλής ποιότητας ψαρικά και θαλασσινά, σωστά μαγειρεμένα και λογικές τιμές. Αν ξαναβρισκόμουν στην περιοχή της Νέας Κρήνης, ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα!

ΥΓ. Ελπίζω σύντομα να έχουμε στο ask4food περισσότερες κριτικές για εστιατόρια της Θεσσαλονίκης, γραμμένες από Θεσσαλονικείς φίλους! Ξέρετε άλλη είναι η αίσθηση του επισκέπτη και άλλη, πιο αξιόπιστη του ντόπιου...

Top κριτικές τελευταίων 5 ημερών

Avatar χρήστη Kurakin Kurakin για το SUGARELA 3