Ψαροταβέρνες - Καλλιθέα, Αθήνα

Έχω αρκετές φορές, και σε προηγούμενες κριτικές, γράψει ότι πλέον κάθε φορά που μου προτείνουν να πάω σε ένα εστιατόριο, διαβάζω τις κριτικές των φίλων χρηστών του ask4food και είμαι προετοιμασμένος για το τι θα αντιμετωπίσω...

Σάββατο βράδυ λοιπόν, συναντήθηκα με έναν καλό φίλο που οι υποχρεώσεις μας είχαν οδηγήσει στο να έχουμε να βρεθούμε εδώ και πέντε-έξι μήνες. Ως κάτοικος της περιοχής των Τζιτζιφιών μου πρότεινε να πάμε για θαλασσινά στον "Πεζούλα". Δεν πρόλαβα να φέρω αντίρρηση, πρόλαβα όμως να δω τις όχι και τόσο ενθαρρυντικές κριτικές στο ask4food... Τουλάχιστον ήξερα τι να περιμένω...

Κατ' αρχήν πλησιάζοντας στην ψαροταβέρνα, που βρίσκεται σε έναν στενό, παράλληλο στην παλιά παραλιακή, δρόμο και κοντά στο εργοτάξιο της νέας Εθνικής Βιβλιοθήκης και της νέας Λυρικής Σκηνής (παρεμπιπτόντως, τεράστιο έργο που θ' αλλάξει επί τα βελτίω την εικόνα της ευρύτερης περιοχής! ) δεν ήταν εύκολο να την εντοπίσουμε. Στην είσοδο του μαγαζιού, στο ισόγειο μιας πολυκατοικίας, υπάρχει μόνο μια επιγραφή "Ψαροταβέρνα" και πουθενά το όνομα "Πεζούλας", το οποίο αναγράφεται σε μια μικρή επιγραφή αναρτημένη στον εσωτερικό χώρο... Ρε παιδιά, το πρώτο πράγμα που χρειάζεται για ένα κατάστημα είναι να δηλώνει στους πελάτες την παρουσία του...

Υπάρχουν δύο χώροι, ο εσωτερικός, κάπως στενάχωρος, μπορώ να τον φανταστώ γεμάτο, με καμιά 15αριά τραπέζια και τους πελάτες στριμωγμένους και ο εξωτερικός, μια συμπαθητική αυλή, όπου. λόγω της καλοκαιρίας, είχαν αναπτυχθεί καμιά 10αριά από τα τραπέζια του καταστήματος. Προτιμήσαμε τον εξωτερικό χώρο, που σιγά-σιγά γέμισε, ενώ δυο-τρεις παρέες που ήρθαν αργότερα, κάθισαν στον εσωτερικό χώρο.

Πέρασαν πέντε-έξι λεπτά μέχρι να εμφανιστεί ο ευγενικός υπεύθυνος και να μας φέρει καταλόγους. Μας ρώτησε αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή από τη βρύση, προτιμήσαμε το δεύτερο και λίγο μετά, μας έφερε μια κανάτα νερό βρύσης και τέσσερις-πέντε φέτες χωριάτικο ψωμάκι.

Εν τω μεταξύ είχαμε περιεργαστεί τον κατάλογο και είμαστε έτοιμοι να παραγγείλουμε, όταν όμως το είπαμε στον έναν από τους δύο σερβιτόρους, μας παρέπεμψε ευγενικά στον άλλον, από τον οποίο, μόλις τον ενημερώσαμε για την πρόθεσή μας να παραγγείλουμε, εισπράξαμε μια ευγενική παράκληση να περιμένουμε λίγο. Πράγματι, αφού βόλεψε δυο-τρις νεοεισελθούσες παρέες στα τραπέζια τους, ήρθε να πάρει παραγγελία.

Παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:
- Σαλάτα "του Παναγιώτη": Με ντομάτα, ρόκα, λιαστή ντομάτα, κρίθινα παξιμαδάκια, ελαιόλαδο και μια μπάλα εύγευστου λευκού κρεμώδους και αλμυρού τυριού. Ο γευστικός συνδυασμός ήταν πολύ καλός και η μερίδα ικανοποιητική.

- Πατάτες τηγανιτές: Κομμένες στο χέρι, φρεσκοτηγανισμένες, δεν άφηναν την αίσθηση της λαδίλας. Μας άρεσαν πολύ, τις τιμήσαμε δεόντως!

- Χταποδάκι βραστό με μαυρομάτικα φασόλια: Ενδιαφέρων γευστικός συνδυασμός. Το χταποδάκι μαλακό, ήταν πολύ νόστιμο, τα μαυρομάτικα (για τα γούστα μου τουλάχιστον! ) ήθελαν λίγο βράσιμο ακόμα...

- Μπαρμπούνια τηγανιτά (Μισό κιλό): Έφτασαν στο τραπέζι μας με μεγάλη καθυστέρηση και χωρίς καμιά απολογία ή εξήγηση από τους σερβιτόρους... Ωστόσο ήταν σωστά τηγανισμένα, είχαν εξαιρετική γεύση και φυσικά, δεν αφήσαμε τίποτα!

Ως προς την εξυπηρέτηση, παρατήρησα μια γενικότερη αμηχανία και καθυστέρηση ανταπόκρισης στα αιτήματα των πελατών. Να αναφέρω ενδεικτικά ότι κάποια στιγμή ζητήσαμε να μας φέρουν ένα-δυο λεμονάκια και λίγο ψωμί. Πέρασαν δυο-τρία λεπτά, βλέπαμε στο βάθος τον σερβιτόρο που τα παραγγείλαμε να ασχολείται με την ταμειακή μηχανή και τα ζητήσαμε και από τον δεύτερο σερβιτόρο. Απάντησε με ευγένεια και προθυμία τόση, που θεωρήσαμε ότι θα τα έφερνε αμέσως! Φευ! Πέρασαν άλλα πέντε λεπτά, έφερε μια παραγγελία στο διπλανό τραπέζι, του το υπενθυμίσαμε, απάντησε με την ίδια προθυμία και ευγένεια, σαν να το άκουγε για πρώτη φορά, αλλά και πάλι δεν τα έφερε... Χρειάστηκε τρίτη υπενθύμιση, για να έρθουν στο τραπέζι μας δυο λεμονάκια και τέσσερις φέτες ψωμί, ένα τέταρτο περίπου μετά το αρχικό μας αίτημα...

Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό, μας κέρασαν δυο κομμάτια εξαιρετικά εύγευστου σιμιγδαλένιου χαλβά με ξύσμα πορτοκάλι που έδινε μια έντονα αρωματική γεύση. καθώς και ένα κομμάτι επίσης εύγευστου γλυκού που αποτελείτο από λεπτή βάση από ταχίνι και είχε από πάνω μους σοκολάτας.

Το κόστος ανήλθε στα 24-25 ευρώ το άτομο, τιμή αρκετά λογική για όσα πήραμε, εκτιμώ ότι το value for money ήταν αρκετά ικανοποιητικό, ωστόσο κάποιες τιμές, ειδικά στα θαλασσινά, από τη ματιά που έριξα στον κατάλογο, θα μπορούσαν να είναι καλύτερες.

Συμπερασματικά: Δεν ενθουσιάστηκα από τον "Πεζούλα", δύσκολα θα ξαναπήγαινα! Οφείλω να πω ότι το φαγητό ήταν μια χαρά και το value for money ικανοποιητικό. Δεν αρκούν όμως... Και, άντε, τον χώρο τον παραβλέπεις... Τις αδυναμίες στην εξυπηρέτηση όμως, δύσκολα τις αγνοείς... Οι άνθρωποι ήταν πρόθυμοι και ευγενικοί, δε λέω, αλλά δεν αρκεί... Χρειάζεται στα καταστήματα εστίασης να υπάρχει ενδιαφέρον, αλληλεπίδραση με τους πελάτες και άμεση ανταπόκριση στα αιτήματά τους! Εξάλλου στην ευρύτερη περιοχή υπάρχουν πολλές ψαροταβέρνες και ουζερί με εξίσου καλό φαγητό και λογικές τιμές, με καλύτερη και ταχύτερη όμως, εξυπηρέτηση...

Φεύγοντας, μύησα τον φίλο μου στη χρήση του ask4food. Παραδέχτηκε ότι οι προηγούμενες κριτικές απηχούσαν και τη δική μας εμπειρία και δεσμεύτηκε να ενημερώνεται κι αυτός από την πλατφόρμα και τις κριτικές των χρηστών, προτού να επισκεφτεί κάποιο εστιατόριο!