Ψαροταβέρνες - Καλλιθέα, Αθήνα

Παρέα 15 ατόμων προσκληθήκαμε λόγω γενεθλίων την Παρασκευή 15/4/2016 από την ξαδέλφη μου, θαμώνα της εν λόγω ταβέρνας, να φάμε εκεί. Κατάλογο επομένως δεν είδα, ούτε γνωρίζω με βεβαιότητα όλα τα πιάτα που δοκίμασα, περιορίζομαι να γράψω κριτική για όσα μου άρεσαν πολύ, ρίχνοντας και κλεφτή ματίτσα σε άλλες κριτικές, για να εντοπίσω ποια άλλα μας έφεραν.

Η συνεννόηση είχε γίνει μεταξύ εκείνης και του ιδιοκτήτη, καθώς άρχισαν να καταφτάνουν κατά ρυπάς πιατέλες. Σαλάτες 2 ειδών, συγχωρήστε με που δεν ξέρω ποιες ήταν, ήταν όμως ελαφρές και πεντανόστιμες. Η ταραμοσαλάτα χιτ του μαγαζιού ήταν ασφαλώς πολύ νόστιμη, αρχικώς νόμιζα ότι είχε μαγιονέζα, τόσο κρεμώδης ήταν, συνοδεία νάτσος (πρωτότυπη ιδέα). Όσα δοκιμάσαμε μας κέρδισαν και λόγω του ότι ήταν ψαρικά ήταν και ελαφριά, δεδομένου ότι τίποτα δεν τηγανίζεται. Στα πραγματικά αξιομνημόνευτα (πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη) κατατάσσω τα: κριθαράκι με πετροσωλήνες, τόσο νόστιμο και ισορροπημένο, ένα όνειρο, τις ψητές καραβίδες αριστοτεχνικά ψημένες μόνον με αλάτι, και μεγέθους σημαντικές, εκεί που πραγματικά έδωσα ρέστα, και σημειωτέον ΔΕΝ είμαι λάτρης των ψαρικών-έχω τις ώρες μου που θέλω να τα τρώω-ήταν η πιατέλα με το καρπάτσιο ψαριών, σε μας έτυχε λαυράκι και σαργός με περγαμόντο, για τον οποίο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΓΙΑ.

Συνοδεύονταν από βρώσιμα λουλούδια, τα οποία και πρωτοδοκίμασα, αλλά τι να σας πω, νομίζω η γεύση των ψαριών τα κάλυπτε. Θα συμφωνήσω με την επισήμανση άλλου χρήστη ότι μάλλον ο όρος καρπάτσιο είναι αδόκιμος, αφού από το μαρινάρισμα τα ψάρια ήταν λευκά, επομένως ψημένα, τόσο ζουμερά όμως, ένα όνειρο. Ενδιαφέροντα και δροσερά τα κολοκυθάκια (ωμά νομίζω) σε ροδέλες με φύκια και μουστάρδα (τα φύκια δε με ξετρέλαναν, τα κολοκυθάκια τα λατρεύω σε όλες τις μορφές). Αρχικώς κατέφθασαν χρωματιστά και διαφορετικά φλυτζάνια καφέ με ψαρόσουπα, πολύ νόστιμη. Αυτά τα οποία δε με ξετρέλαναν ήταν η λιόκαφτη τσιπούρα με σουπιές, ίσως επειδή μου τυχε μέρος της που ήταν πιο στεγνό κ επίσης δεν έχω άποψη για τις σουπιές αφού δεν τις δοκίμασα, καθώς δεν τις συμπαθώ.

Επίσης, πρώτη φορά έφαγα στη ζωή μου σκάρο, ο οποίος επίσης δε μου άρεσε, και συνοδευόταν όπως μας είπε ο καθ'όλα επεξηγηματικός, ενημερωμένος και πολύ πρόθυμος σερβιτόρος από ροζ και κίτρινα πατζάρια (δε γνωρίζω εάν υπάρχουν τέτοια, ή ονόμασαν κάτι άλλο έτσι). Αυτά ήταν θεσπέσια και εξαφανίστηκαν σε ελάχιστα λεπτά. Στο τραπέζι προσγειώθηκε επίσης η καπνιστή μελιτζάνα με το χέλι που έχει λάβει διθυραμβικές κριτικές και την οποία επίσης δε δοκίμασα καθώς δε μου αρέσει (δεν πρόλαβα το χέλι). Τέλος εκεί που έδωσα ρέστα μετά το σαργό με περγαμόντο, τον οποίο θα μπορούσα να τρώω εφ'εξής, πρωί, μεσημέρι και βράδυ, ήταν η μπουγάτσα με κολοκύθα, την οποία ομολογώ την αποκοτιά μου, πέρασα για μηλόπιτα ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ και τόσο ισορροπημένη και μυρωδάτη.

Στα πολύ δυνατά χαρτιά το τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο, το οποίο και τίμησα δεόντως (2 καραφάκια μόνη μου! ). Το λευκό κρασί, αξιοπρεπές, όχι κάτι ιδιαίτερο. Το προσωπικό που μας εξυπηρέτησε (2 νέα παιδιά, και τα 2 ευγενέστατα), ο δε ιδιοκτήτης χαμογελαστός και προσηνής, σε αντίθεση με το υφάκι που περιέγραψαν ότι έχει άλλοι χρήστες. Έδειξε δε, να χαίρεται με την καρδιά του όταν φεύγοντας παινέψαμε το φαγητό του. Για το χώρο δεν έχω να προσθέσω κάτι διαφορετικό από τους υπόλοιπους, όχι απαιτήσεων, λίγο απ'όλα, το φαγητό όμως ιδιαίτερο, πολύ προσεγμένο και εξαιρετικά νόστιμο.

Είναι εξώφθαλμος ο σεβασμός του ιδιοκτήτη και μάγειρα στις πρώτες ύλες του. Θα ξαναπήγαινα ευχάριστα για τα πιάτα που έκλεψαν την καρδιά μου, αν και μένω σε εκ διαμέτρου αντίθετη απόσταση. Τιμές δε μπορώ να πω, φθηνό δεν πρέπει να είναι πάντως. Αξίζει τα χρήματά του και το χρόνο σας για μία ή περισσότερες δοκιμές.