21 Απρ 2016

Ειχαμε την ατυχη εμνπνευση να επισκεφτουμε ενα "stockhouse" οικου επιπλων κυριακατικα, για να διαπιστωσουμε πως ο, τι και να θελαμε να αγορασουμε, θα το πληρωναμε στην ιδια ή και καλυτερη τιμη σε κανονικο καταστημα! Τελος παντων.

Ξενερωμενοι, κατευθυνθηκαμε προς νεα Φιλαδελφεια, καφε (επιεικως ανεκτο) στο χερι απο τα υπερεκτιμημεναν Μικελ και βολτα στο αλσος, διοτι φαγητο απο τις 13:30 για μενα ειναι too much.
Λοιπον, αυτο το αλσος πρεπει να ειναι μεγαλο πραμα για την περιοχη, Βγαζει τον κοσμο απο τα σπιτια του ρε παιδι μου, οικογενειες, νεοι, γεροντακια, ολοι βολτουλα.

Καμια ωρα μετα, καθομασταν στον mama goose. Η πρωτη και μονη ασχημη εντυπωση, αρκετες οικογενειες με μικρα παιδια. Στο αλσος δεν με νοιαζει, παω και καθομαι παραμερα, αλλα σε μαγαζι, να εχεις τα πιτσιρικια να κοβουν βολτες γυρω απο το τραπεζι σου, χωρις πολλες φωνες ευτυχως, δεν ειναι και οτι πιο καλο.

Με το που φτασαμε, μας υποδεχτηκε μια σερβιτορα, ευγενεστατη και οσο χρειαζεται φιλικη, αμεσα εφερε κανατα (πολυ ομορφη, ισως θα επρεπε να κανουν κατι αντιστοιχο με τα ποτηρια) νερο στο τραπεζι, ακολουθησε ψωμακια λευκο και σικαλεως.
Κατα την παραγγελια μας, μας απετρεψε απο το να παρουμε αλλα πιατα, και πολυ καλως, και για την μπριζολα μας συμβουλεψε να μην υπερβουμε το medium ψησιμο, επισης ορθως.

Ο χωρος εξω ειναι ευχαριστος, αφηνει μια απλα στο ματι με το αρκετο πρασινο απο πρασσιες και το παρακειμενο παρκο, εσωτερικα με μια φευγαλεα ματια κατα την επισκεψη μου στο μπανιο, μου δημιουργηθηκε η αισθηση οτι θα ηθελα χειμωνα να κατσω εκει. Οι τουαλετες καθαρες.

Στο φαγητο τωρα, πηραμε:

-την σαλατα του μαγαζιου με πρασιναδες, φλοιδες γραβιερα, ντοματινια και κρουτον, και μια οντως ξινουτσικη vinaigrette, η οποια εμενα μου αρεσε πολυ παντως, ειναι του γουστου μου τα αλμυροξινα. Μου αρεσε η επιλογη σε καποια πιατα και ορεκτικα οτι μπορουσες να παρεις μικροτερη μεριδα, η οποια στην περιπτωση της σαλατας ηταν επαρκεστατη για δυο ατομα.

-πατατες τηγανητες με θρουμπι, απλα καλες

-κεφτεδακια με δυοσμο πανω σε σως γιαουρτιου με παπρικα, ισως το πιο αδυναμο πιατο, δυοσμο δεν πολυκαταλαβαμε, και κακως αρκετα ψωμενιοι οι κεφτεδες.

-κρεμμυδοπιτα, σαν φλογερες, ωραιοτατο ξεροψημενο χωριατικο φυλλο, εξαιρετικα γλυκια γεμιση, μας αρεσε παρα πολυ. 6 τεμαχια

-βουβαλισια σπαλομπριζολα, την μοιραστηκαμε, κι αυτη πολυ νοστιμη, το medium ομως νομιζω ειναι ενα μικρο κλικ λιγοτερο ψημενη, παντως ειχε κρατησει τα ζουμια της, μαλακη, την ευχαριστηθηκαμε

Κερασμα στο τελος τυπου cheese cake στο ποτηρι, αν απουσιζε το αρωμα πορτοκαλιου απο την κρεμα, θα ηταν τελειο.

Αλλα 10,50 με τρεις μπυρες, συνολο λογαριασμου 41 ευρω.

Ε, προφανως δεν χρειαζεται να προσθεσω άλλα, φυγαμε χορτασμενοι και μακαριοι, εννοειται πως το συστηνω ανεπιφυλακτα.

21 Απρ 2016

Kostas7