Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Ταβερνάκι που βρίσκεται πολύ κοντά στην πλατεία Κέννεντυ, επί της Αγίας Παρασκευής. Στο σημείο που βρίσκεται θα έλεγα ότι το θέμα του παρκαρίσματος είναι πιο εύκολο σε σχέση με το υπόλοιπο Χαλάνδρι αν και εξαρτάται η ώρα και η μέρα που θα πάει κάποιος.

Η επωνυμία του μαγαζιού ανταποκρίνεται επαρκώς στο περιεχόμενο του καταλόγου του: διαθέτει αρκετά πιάτα και από θαλασσινά, ψαράκια και σχετικούς μεζέδες αλλά και κρεατικά, θα έλεγα σε ισότιμο βαθμό. Ίσως για το λόγο αυτό είναι πιο ακριβής ο όρος μεζεδοπωλείο. Παρότι είμαι σε γενικές γραμμές επιφυλακτική ως προς τα μαγαζιά που έχουν λίγο απ΄ όλα και κινούνται γευστικά σε διάφορες κατευθύνσεις, αποφάσισα στο συγκεκριμένο να δώσω μια ευκαιρία.

Ο χώρος είναι πολύ όμορφος και παραδοσιακός. Πιστεύω ότι το χειμώνα θα είναι ακόμη καλύτερος, γιατί το εσωτερικό του στο οποίο κυριαρχεί η πέτρα και το ξύλο είναι πολύ ζεστό. Νομίζω ότι πήρε το μάτι μου και τζάκι, γιατί κάθισα έξω, αφού τώρα που ο καιρός το επιτρέπει έχει και τραπεζάκια έξω. Επειδή το μαγαζί σχηματίζει γωνία, κάποια από αυτά "βλέπουν" στην Αγίας Παρασκευής (για όσους ξέρουν την περιοχή) και κάποια στην πρασινάδα του περιβόλου του Ιερού Ναού του Αγίου Γεωργίου.

Πήγαμε λοιπόν μια μέρα καθημερινή, μεσημεροαπόγευμα και καθίσαμε έξω. Ο νεαρός σερβιτόρος μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις με το χαμόγελο, την προθυμία και τη φιλοτιμία του, κυρίως όμως με την ανεπιτήδευτη ζεστασιά και το χαμόγελό του. Ως προς την παραγγελία "κινηθήκαμε" προς θάλασσα μεριά και έτσι δοκιμάσαμε:

-κολοκυθάκια τηγανητά σε μορφή sticks με τριμμένη παρμεζάνα τα οποία ήταν εξαιρετικά και νοστιμότατα, κατέφτασαν μια θυμωνιά και άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις

-τηγανητές πατάτες, οι κλασικές, τίποτα το ιδιαίτερο

-καλαμαράκια τηγανητά, ικανοποιητικά, θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη η μερίδα, αν και το μαγαζί είναι περισσότερο μεζεδοπωλείο

-χταπόδι ξιδάτο, μαλακό και γευστικό

-μανιτάρια πλευρώτους περιχυμένα με μπαλσάμικο, μεγάλη μερίδα, εξαιρετικά

-6 μεγάλες (πιο μεγάλες δεν γίνεται! ) ψητές γαρίδες Ατλαντικού, δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα...

-σαρδέλες ψητές, το μόνο πιάτο που δεν δοκίμασα αλλά μου είπαν τα καλύτερα.

-1 ποτηράκι ούζο

-νερό εμφιαλωμένο και ψωμί ψημένο με λαδάκι και ριγανούλα από πάνω, ό, τι καλύτερο

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 47.50 ευρώ, φύγαμε χορτασμένοι και ικανοποιημένοι από τις γεύσεις, την ποικιλία, το χώρο, που είναι πολύ γραφικός, και κυρίως την εξυπηρέτηση. Στο τέλος μας κέρασαν σιμιγδαλένιο χαλβά. Αφήνω για επόμενη επίσκεψη τα κρεατικά, τα οποία επίσης μου φάνηκαν ενδιαφέροντα. Επίσης το σημείο που βρίσκεται το μεζεδοπωλείο είναι αρκετά ήσυχο, γεγονός που το θεωρώ σημαντικό πλεονέκτημα. Συνοψίζοντας θα έλεγα ότι αποτελεί μια φιλότιμη προσπάθεια που αξίζει τον κόπο να επισκεφτεί κανείς και να φάει ικανοποιητικά και οικονομικά.