Τσιπουράδικα - Ουζερί - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Συνεχίζοντας την εξερεύνησή μας των απανταχού μεζεδοπωλείων, αποφασίσαμε προχθές με τη φίλη μου να επισκεφθούμε στη Νέα Ιωνία το ΑΡΧΟΝΤΑΡΑΚΙ, που λειτουργεί εδώ και τέσσερα χρόνια και βρίσκεται στον μάλλον ήσυχο πεζόδρομο της Παλαιών Πατρών Γερμανού, ένα μόλις τετράγωνο από το Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής και την πολύβουη Λεωφόρο Ηρακλείου.

Το μαγαζί λειτουργεί από φέτος υπό νέα διεύθυνση, που σημαίνει αλλαγές στο μενού σε διάφορα πιάτα, όχι όμως στην ποιότητα των μεζέδων που παραμένει σε υψηλά επίπεδα. Είναι ανοιχτά κάθε μέρα από τις 13.00-01.00 τη νύχτα, και έχουν περιορίσει τα live μουσικά σχήματά τους σε έκτακτες περιστάσεις, οπότε ενδείκνυται σχετική τηλεφωνική ερώτηση, παράλληλα με την κράτηση, λίγο-πολύ απαραίτητη λόγω του μικρού τους χώρου.

Ο χώρος, πράγματι, είναι μάλλον μικροσκοπικός, αλλά τώρα που άνοιξε ο καιρός έβγαλαν καμιά δεκαριά τραπεζάκια στον πεζόδρομο, μπροστά από το κατάστημα, ενώ μέσα λειτουργούν στο ισόγειο και τον Α’ όροφο, όπου και καθίσαμε πηγαίνοντας νωρίς, χωρίς κράτηση. Ο αίθουσα πάνω είναι φωτεινή, με διάσπαρτα φωτισμένα μπουκάλια στους γύρω τοίχους, ξύλινες επενδύσεις και –παρά τη βαβούρα, όταν γύρω στις 9.30 γέμισε ασφυχτικά – αποπνέει μια αρκετά ρομαντική ατμόσφαιρα. Γενικά στο Αρχονταράκι επικρατούν αρκετά στοιχεία industrial, και, ίσως κάποιο στρίμωγμα, μιας και εξαντλούν όσα τραπέζια, καθίσματα και καναπέδες τους επιτρέπει ο περιορισμένος χώρος τους. Το σέρβις από νέα παιδιά είναι ευγενικό και σβέλτο. Η μουσική απ’ τα μεγάφωνα ήταν ελληνική έντεχνη ή ελαφρολαϊκή, με κάποια ρεμπέτικα τραγούδια και πάντως στην πρέπουσα ένταση για να επιτρέπει την κουβέντα με την παρέα μας.

Οι μεζέδες και γενικά τα πιο πολλά πιάτα βρίσκονται σε τιμές πολύ λογικές, δηλαδή γύρω στα 5-7 €, όπως επίσης τα διάφορα αναψυκτικά κι οι μπύρες (2-3 €), το κρασί χύμα περί τα 8 € το λίτρο, και μέχρι την τιμή αυτή τα αποστάγματα των 200 ml.

Μας φέρανε νερό σε κανάτα που ανανεώθηκε, και μετά παραγγείλαμε κατά σειρά τα εξής πιάτα, τα οποία ήρθαν με τη σειρά που εμείς τους ζητήσαμε.
Μία σαλάτα Αρχοντική, δροσερή και χορταστική, με ρόκα, μαρούλι, σπανάκι, σουσάμι, λιαστές ντομάτες και καλαματιανό τυρί ταλαγάνι, ένα σαγανάκι με κεφαλοτύρι, παστουρμά, σουτζούκι, αβγό και ντομάτα, μια τηγανιά μανιταριών, και μια σιουφιχτά επίσης με μανιτάρια και σος διαφόρων τυριών. Όλα αυτά ήταν άψογα, και συνδυάστηκαν με 1 λίτρο λευκό χύμα κρασί, κι αυτό πολύ καλό.

Ο λογαριασμός, στα 34 € με κανονική απόδειξη, ήταν αναμενόμενος για όλα αυτά τα ωραία καλούδια (η καθεμιά μας, στην κατηγορία τιμής φαγητών μόνο:10-16 €).

Σαν γενική μας άποψη, το ΑΡΧΟΝΤΑΡΑΚΙ ενδείκνυται για τους μεζέδες και τα ποτά του, οπότε μπορεί να μπει στη λίστα σας της Νέας Ιωνίας, ανάμεσα σε πληθώρα κι άλλων αξιόλογων μαγαζιών, μιας κι ο ευγενής συναγωνισμός αλλά κι οι απόψεις μας στο σάιτ συντελούν, πιστεύω, στη γαστρονομική αναβάθμιση κι ανάδειξη μιας περιοχής!

Εγώ τουλάχιστον έχω βελτιώσει κατά πολύ τις γνώσεις μου, διαβάζοντας όλους εσάς τους καλοφαγάδες, κι έτσι ξέρω κάθε φορά τι απαιτήσεις έχω από ένα μαγαζί, και μάλιστα το βαθμολογώ κρίνοντας το κατά πόσο ανταποκρίνεται σ’ αυτές, εστιάζοντας ειδικά σ’ αυτό το τελευταίο κριτήριο του value for money!!