Μεζεδοπωλεία - Πετράλωνα, Αθήνα

Ο χώρος προσεγγίζει τη "φιλόδοξη" πρόταση minimal mix & match που θυμίζει κουτούκι των παιδικών μας χρόνων με επίπλωση '70's. Το αποτέλεσμα δεν είναι καθόλου κακό, μπορώ να πω αρκετά ενδιαφέρον και πρωτότυπο.

Κι ενώ μπορώ να δω με συμπάθεια το σμίξιμο του "το στήνω με ότι βρήκα στα παλιατζίδικα" μου είναι αδιανόητο να πρέπει να τρώω πάνω στη φορμάικα. Έλεος πια! Το καθαρό τραπεζομάντηλο, το σουπλά και το σουβέρ – άλλη επιτυχία αυτή που τρέμεις μην στάξουν επάνω σου τα νερά από τα παγάκια του freddo ή του ποτού - είναι πρώτα θέμα ΥΓΙΕΙΝΗΣ. Που να ακουμπήσω την χαρτοπετσέτα, το ψωμί μου; εκεί που πέρασε το χιλιo-χρησιμοποιημένο vetex; Παράλληλα όμως είναι και θέμα καλλιέργειας σωστής αισθητικής αγωγής που, πιστέψτε με, φέρει σημαντική ευθύνη για τα δεινά μας. Δεν είναι θέμα μικροαστισμού αλλά προαγωγής από τον πρωτογονισμό!!!

Ενώ θέλουμε να λεγόμαστε άνθρωποι, με τις αποπροσανατολισμένες ιδεοληψίες που μας διακατέχουν τελευταία, περί σουσουδισμού και δήθεν απλοποίησης, σε λίγο θα τρώμε όλοι μαζί στην ταΐστρα!!! Η ευγένεια και η καλαισθησία δεν είναι μεμπτά στοιχεία. Η γυφτιά και η καφρίλα, η αγένεια και η αλαζονεία είναι που πρέπει να απορρίπτουμε.

Η κοπέλα που μας πήρε παραγγελία και μας σέρβιρε, όμορφη, νέα κοπέλα αλλά απέπνεε τσαντίλα. Αφού κάθε φορά που μας έφερνε κάτι νομίζαμε ότι θα μας το κοπάναγε στο κεφάλι. Αντίθετα ο νεαρός κύριος που μας έφερε το λογαριασμό ήταν συμπαθητικός και ευγενικός. Τα σερβίτσια επίσης "ότι βρήκα στο παλιατζίδικο και ρετάλια από το σπίτι" αλλά αυτό δεν ενοχλεί, είναι χαριτωμένο και ταιριάζει με το υπόλοιπο στυλ.

Προχωρώ στο γαστριμαργικό μέρος. Η παρέα τρία άτομα και παραγγείλαμε μία σαλάτα ΑΣΤΕΡ, μία μερίδα μανιτάρια μαγειρευτά, μία κεφτέδες, μία φέτα σε φύλο με μέλι και μία πατάτες τηγανιτές (είναι κομμένες πολύ μεγάλες σερβιρισμένες με ρίγανη και χοντρό αλάτι/μάλλον προτηγανισμένες; δεν παίρνω όρκο) Οι γεύσεις γενικά είναι συμπαθητικές αλλά αδιάφορες, εκτός από τους κεφτέδες και την φέτα στο φύλο που ήταν πολύ ωραία. Ήπιαμε ένα κιλό λευκό κρασί χύμα (γλυκόπιοτο αλλά την άλλη μέρα ελαφρά ζαλάδα- μπορεί να ήταν τυχαίο) και δύο μπύρες. Οι μερίδες πολύ καλές. Στο τέλος μας κέρασαν ρακί και γλυκό. Οι τιμές του (€ 13 ανά άτομο) για τις μερίδες και την ποιότητά του είναι τιμιότατες.

Υπό την προϋπόθεση υιοθέτησης sous plat μιας χρήσης και αλλαγής συμπεριφοράς της κοπέλας που σερβίρει το μαγαζί προτείνεται για μια χαλαρή συνάντηση με φίλους.