Ψαροταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Κυριακή 24/04/16 μεσημέρι. Παρέα 4 ατόμων πήγαμε με κράτηση e-table να φάμε πρώτη φορά στο μαγαζί και μετά από ανάγνωση κριτικών.

Αρχικά, ο χώρος είναι όμορφα και χαρούμενα διακοσμημένος με μόνο μειονέκτημα ότι είναι κλειστός από παντού, όχι τόσο καλό για καλοκαίρι. Οι καρέκλες κλασικές ταβέρνας (άρα και άβολες) και το τραπέζι των 4 που καθήσαμε δύσκολα χωρούσε 2 ανά πλευρά.

Και ξεκινάνε τα ευτράπελα. Μισή ώρα αφού καθήσαμε, και αφού πέρασαν 2-3... αναρμόδιοι για παραγγελία που ρώταγαν μόνο τι θα πιούμε (χωρίς να έχουμε παραγγείλει) και στους οποίους τονίσαμε ότι θέλουμε να παραγγείλουμε πρώτα, εδέησε ο μοναδικός αρμόδιος για παραγγελία (από εδώ και πέρα αναφερόμενος ως... παραγγελιάρχης) να μας τιμήσει με την παρουσία του. Διάβαζε από μπλοκάκι τι έχει το μαγαζί και τι έχει μείνει. Για τιμοκατάλογο ούτε λόγος, αλλά αφού δεν τον ζητήσαμε, δεν παραπονεθήκαμε κιόλας.

Αφού παραγγείλαμε, τα πρώτα πιάτα ήρθαν σχετικά γρήγορα. Επειδή δε είχαμε παραγγείλει διάφορα μεζεκλίκια είπαμε να επιταγχύνουμε λίγο το σαβούριασμα ώστε να χωρέσουν στο (μικρό για 4 όπως προανέφερα και άρα γεμάτο πια) τραπέζι τα υπόλοιπα, βασιζόμενοι στο γρήγορο χρόνο άφιξης των πρώτων. Μέγα λάθος... Για τα υπόλοιπα, μεταξύ των οποίων και ψητά θράψαλα και χταπόδια, η τύχη τους αγνοούνταν για τεράστιο χρονικό διάστημα με εμάς (αλλά και την διπλανή παρέα που έκανε το ίδιο λάθος με τα θράψαλα) να διαμαρτυρόμαστε σε όποιον βρίσκαμε μπροστά μας.

Σε κάποια στιγμή σκάει μάλιστα ένα άσχετο πιάτο (ψητές σαρδέλες) που όταν είχαμε ζητήσει στην αρχή μόλις είχαν ενημερώσει τον παραγγελιάρχη ότι είχε τελειώσει! Αφού ζητήσαμε να το πάρουν πίσω γιατί δεν χώραγε με τα υπόλοιπα στο στομάχι (είμασταν αισιόδοξοι ότι κάποτε θα έρθουν, τι να κάνουμε;) το πήραν αδιαμαρτύρητα.

Μετά λοιπόν από πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα και ουκ ολίγες σχετικές οχλήσεις, ήρθαν τα υπόλοιπα πιάτα όπου μας είπαν το αμίμητο ότι οι σαρδέλες ήταν κέρασμα από το μαγαζί για την ταλαιπωρία. Φυσικά, κάτι τέτοιο δεν μας είπαν ούτε όταν το έφεραν, ούτε όταν το πήραν πίσω σαν λάθος, ούτε εξήγησαν σε ερώτησή μας πως εμφανίστηκε αφού είχε τελειώσει.

Εννοείται φυσικά ότι ο λογαριασμός ήταν άφαντος για χρονικό διάστημα ίσο ή μεγαλύτερο του διαστήματος που πήρε του παραγγελειάρχη να έρθει (άλλη μάχη με συνεχείς οχλήσεις εκεί) και εννοείται και πάλι φυσικά ότι δεν υπήρχε η έκπτωση του 10% από το e-table (την οποία και μας επέστρεψαν με - μαντέψτε - άλλη μια όχληση). Καλά για κέρασμα γλυκού στο τέλος όπως σε κάποιους άλλους επαγγελματίες που προσπαθούν, ούτε λόγος.

Κρίμα πάντως για το μαγαζί να έχει τόσο αισχρή εξυπηρέτηση αφού ότι φάγαμε ήταν καλό προς πολύ καλό και σε γεύση και ποσότητα (χόρτα, παντζάρια, μαρίδες τηγανητές, γαύρος μαρινάτος, πατάτες τηγανητές, θράψαλο, χταπόδι ψητό και καλαμαράκια, καθώς και το λευκό κρασί) με εξαίρεση το χταπόδι ψητό που ήταν σκληρό και ολίγον καρβουνιασμένο και το θράψαλο που ήταν πνιγμένο στο λάδι. Τελικά με γύρω στα 100€ (χωρίς την... άφαντη έκπτωση) σκάσαμε 4 άτομα.

Οπότε αν θέλετε να φάτε καλά σε λογικές τιμές μπορείτε να πάτε Δρίτσα με την προϋπόθεση να έχετε υπομονή εσείς ή/και η παρέα σας ώστε να μην σας βγει ξινή η εμπειρία και να μην τα ακούσετε τσάμπα από την παρέα σας για το που τους πήγατε.