Multi Ethnic - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Η περίοδος την νηστείας ήταν ίσως η καταλληλότερη ευκαιρία, για να επισκεφθώ το Avocado. Ένα vegan project σίγουρα θα είχε πολύ περισσότερες επιλογές για νηστεύοντες, από κάθε άλλο ίσως εστιατόριο.

Θυμάμαι κάποια στιγμή πριν ένα χρόνο πάλι τέτοια περίοδο είχα πάρει τηλ. να κάνω κράτηση για Σάββατο βράδυ και μου είχαν πει ότι κλείνει η κουζίνα νωρίς (γύρω στις 10 αν δεν κάνω λάθος). Μετά δεν ξαναπροσπάθησα δεδομένου ότι κέντρο δεν κατεβαίνω εύκολα και Σάββατο μαζεύονται όλες οι δουλειές του σπιτιού οπότε, συν το ότι για κάποια φιλαράκια είναι εργάσιμη, είναι αδύνατον να βγούμε νωρίς για φαγητό!

Όμως την Δευτέρα 28 Μαρτίου μετά τη δουλειά, εκμεταλλευόμενη το δίτροχό μου αποφάσισα με την κολλητή μου να συνδυάσουμε θέατρο, με φαγητό στο κέντρο. Πρώτη επιλογή το αγαπημένο Ρακόρ για καμιά σουπίτσα εγγύηση και φαλάφελ, που όμως… τζίφος, καθώς Δευτέρες είναι κλειστό. Η σχετικά πρόσφατη τότε κριτική του φίλου Teli Tipiteli την οποία είχα τσεκάρει όταν την διάβασα, στάθηκε αφορμή να το δοκιμάσουμε.

Έτσι παρά την κίνηση, το ευλογημένο αυτό μέσο μας οδήγησε σε 10 λεπτά της ώρας στην άγνωστη έως τότε για μας πλην όμως πολυσύχναστη οδό Νίκης, στην οποία με έκπληξη διαπίστωσα ότι βρίσκονται αρκετά άλλα “hot spot” του site.

Το μαγαζί είναι μικρό, στενόμακρο και διαμπερές. Φιλοξενεί κόσμο στο ισόγειο αλλά και στο επάνω πάτωμα, με το οποίο επικοινωνεί μέσω εσωτερικής σκάλας. Κυριαρχεί το ανοιχτό σε χρώμα ξύλο και οι αποχρώσεις του πράσινου στους τοίχους. Τα διακοσμητικά στοιχεία είναι λίγα ώστε να μη μπουχτίζουν περισσότερο τον ήδη στενό χώρο.

Σαφέστατα δεν είναι το σημείο που θα αράξεις με τις ώρες. Απ’ ότι κατάλαβα από την σχετικά λίγη χρονικά παραμονή μου εκεί, είναι κυρίως πέρασμα, αλλά ίσως και στέκι ταυτόχρονα για πολύ κόσμο. Βέβαια ο επάνω χώρος είναι πολύ ζεστός και με τις μαξιλάρες στο πάτωμα και τα χαμηλά τραπεζάκια ευνοεί το κους κους, όμως δεν εξυπηρετεί αυτούς που θέλουν να μείνουν για φαγητό καθώς διπλωμένο οκλαδόν δε νομίζω ότι εξυπηρετεί κάποιον να φάει.

Η κουζίνα βρίσκεται στο υπόγειο κι επικοινωνεί με τα παιδιά στο service μέσω μικρού ανελκυστήρα. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι στο υπόγειο, δίπλα από την κουζίνα υπάρχουν και οι τουαλέτες, οι οποίες έχουν γυάλινη πόρτα και ήταν μόνιμα ανοιχτή. Όχι ότι υπέπεσε κάτι παράτυπο στην αντίληψή μου, ούτε ότι δεν ήταν καθαρά, αλλά όπως και να’ χει δεν είναι ό, τι καλύτερο από άποψη χωροθέτησης, για ευνόητους λόγους.

Επίσης ένα ακόμα αρνητικό είναι ότι για να κατέβει κάποιος στις τουαλέτες, πρέπει να μετρήσει ίσως περισσότερα από 10 σκαλιά, πράγμα που καθιστά την πρόσβαση σε άτομα αμεα αδύνατη. Ήδη όταν πήγαμε εμείς προσπάθησε να κατέβει με μεγάλη δυσκολία και με την βοήθεια του συνοδού της μια κοπέλα με πατερίτσες…!

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Δύο ευγενικά παιδιά ένα αγόρι και μια κοπέλα, με αμεσότητα και χιούμορ μέχρι εκεί που έπρεπε. Σε σωστούς χρόνους. Όλα καλά. Μόνη αστοχία -την οποία δεν χρεώνω στα παιδιά βέβαια- είναι ότι στην παρατήρησή μας ότι δεν χρησιμοποιούν σουπλά, μας απάντησαν ότι είναι γραμμή του καταστήματος για λόγους οικονομίας χαρτιού και γιατί η φιλοσοφία της επιχείρησης είναι να αισθάνεται ο επισκέπτης πιο κοντά στη φύση…!

Εντάξει τώρα δε μπορώ να πω ότι αυτό με κάλυψε, γιατί δεν θεωρώ ό, τι καλύτερο να ακουμπάει το σερβίτσιο μου ή το ψωμί μου, επάνω στο τραπέζι που ακουμπάει ο καθένας τα χέρια του. Ακόμα και στο πικνίκ στρώνουμε πετσέτα, δεν ακουμπάμε τα φαγητά μας κατάχαμα στη φύση, αλλά εντάξει το προσπερνάω. Κι εδώ τελείωσαν όλα τ’ αρνητικά.

Το φαγητό μας:

- Pumpkin & leek soup…μια εξαιρετική σούπα με κολοκύθα, πράσο, κρεμμύδι, τζίντζερ, γάλα καρύδας, ρίγανη και μοσχοκάρυδο. χ 7,80€

Ακριβή; Είναι. Όμως ό, τι και να πω για τη γεύση της, αλλά και για την ποσότητά της θα είναι λίγο. Δεν ήταν ακριβώς βελουτέ, όμως ήταν μαγευτική! Ζητήσαμε να μας την χωρίσουν σε δυο μπολ. Τα δυο μπολ ήταν τεράστια, και γεμάτα έκαστο, δηλαδή αντιστοιχούσαν ουσιαστικά σε δύο πιατάρες σούπας.

Προσθέσαμε και μπόλικο φρεσκοτριμμένο πιπεράκι κι έγινε θεός. Στο σημείο αυτό ζητήσαμε και ψωμάκι φυσικά για τις καθιερωμένες βούτες… ακούς μαρή;;; Και μας έφεραν ένα πολύσπορο εκπληκτικό, το οποίο όπως βλέπω τώρα στην απόδειξη δεν χρεώθηκε.

- Falafel plate. Τέσσερεις ευμεγέθεις ρεβυθοκεφτέδες, νόστιμοι και αρωματικοί με τέσσερα ζεστά τριγωνικά χειροποίητα και γευστικότατα ψωμάκια, φανταστείτε σαν παχουλές πίτες, ένα μπολ με σάλτσα από ταχίνι, λεμόνι και σουμακ κι ένα με πλιγουροσαλάτα. χ 8,20€

Ακριβό; Συμφωνώ. Παρόλα αυτά το πιάτο ήταν άρτιο γευστικά. Θα ήθελα ένα τικ πιο ζουμερούς τους κεφτέδες. Κατά τα λοιπά, η σάλτσα ταχινιού και η πλιγουροσαλάτα υπερκάλυψαν σαν συνοδευτικά το γευστικό σύνολο, κι έδωσαν ένα άψογο αποτέλεσμα.

- Vegan Jasmine, ήτοι σπαγγέτι με σάλτσα μπολονέζ, τηγανιτό πουρέ βιολογικού τόφου, κρεμμύδι, λίγο (ευτυχώς) σκόρδο, ελαιόλαδο σε σπιτική σάλτσα ντομάτας με καρύδια και κουκουνάρι…! χ 11,40€

Χωρίς λόγια! Ο κατάλογος γράφει ότι το πιάτο είναι εμπνευσμένο από τον vegan chef Aττίλα Χίλτνμαν. Συγχαρητήρια κύριε Αττίλα μου… το κάνατε το θαύμα σας, καταφέρατε να μας καταπλήξετε κατά μεσοίς της νηστείας, με μια ταπεινή vegan πλην νοστιμότατη και πρωτότυπη μπολονέζ. Αλλά μακαρονάδα 11 ευρουλάκια θα μου πείτε; Συμφωνώ για άλλη μια φορά. Αλλά θα επαναλάβω ότι γευστικά μας απογείωσε και ποσοτικά μας εξέπληξε.

Αφήνω για το τέλος το καλύτερο κατά την γνώμη μου πιάτο…

- Om Shanti ήτοι σοταρισμένο ρύζι μπασμάτι, με ανάμεικτα λαχανικά σε σάλτσα κάρυ με γάλα καρύδας και haricot φασόλια… ε - κ - π - λ - η - κ - τ - ι - κ - ο!!! χ 9,20€

Φυσικά το αποτέλεσμα είναι γλυκίζον λόγο καρύδας, οπότε όσοι αρέσκεστε σ’ αυτές τις γεύσεις δοκιμάστε το. Φίλε Vageli… είμαι σίγουρη ότι θα το απολάμβανες αυτό το πιάτο. Μου θύμισε λίγο το ινδικό korma που επίσης λατρεύω!

Ήπιαμε μόνο νεράκι βρύσης και πληρώσαμε 37,30€ για ένα γεύμα που απολαύσαμε στο έπακρο, και το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλουμε να το επαναλάβουμε.

Οι τιμές είναι τσιμπημένες. Κάποιοι, όπως κι εγώ πριν το επισκεφθώ, θα τις χαρακτήριζαν ανεπίτρεπτες για την εποχή αλλά και για το ύφος του μαγαζιού, που δεν παραπέμπει σε κάτι χλιδάτο. Και συνυπολογίζοντας ότι δεν υπάρχει κρέας στις πρώτες ύλες, αυτό ενισχύει ακόμα περισσότερο τον χαρακτηρισμό που προηγήθηκε.

Όμως οι συνταγές είναι πρωτότυπες, ξεφεύγουν από τα καθιερωμένα και οι μερίδες δεν είναι απλά κανονικές. Είναι μεγάλες αντικειμενικά! Εμείς πήραμε και πακετάκι για το σπίτι. Άρα την παραγγελία σας θα μπορέσετε σίγουρα να την απολαύσετε και με λιγότερα από 4 πιάτα που πήραμε εμείς, συνεπώς και το συνολικό κόστος θα είναι μικρότερο. Βέβαια δεν έχω εικόνα για τα ροφήματα και τα ποτά, καθώς βιαζόμασταν για το θέατρο και δεν έριξα καν ματιά. Πολύ δημοφιλείς απ’ ότι κατάλαβα από τα γύρω τραπέζια είναι και οι χυμοί με πρωτότυπους συνδυασμούς πχ με πατζάρι κτλ

Το Avocado δουλεύει πολύ και με ξένους επισκέπτες, οι οποίοι φαίνεται ότι δεν φτάνουν εκεί ψάχνοντας, αλλά ενημερωμένοι πλήρως για το όλο concept. Άλλωστε δεν πρέπει να υπάρχουν και πολλά vegan εστιατόρια στην περιοχή. Το μόνο σίγουρο λοιπόν είναι ότι αυτό που κάνει το κάνει καλά. Προφανώς αυτός είναι και λόγος που μια “νεκρή” μέρα και ώρα όπως αυτή που πήγαμε εμείς, ήταν γεμάτο, παρά το γεγονός ότι και οι ώρες λειτουργίας του είναι πολύ συγκεκριμένες. Μπράβο τους λοιπόν και γι’ αυτό. Οι άνθρωποι δουλεύουν για να ζουν, δεν ζουν για να δουλεύουν.

Το Avocado λοιπόν προτείνεται ανεπιφύλακτα, σε όλους εκείνους που θέλουν να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό και που πιστεύουν πως υπάρχει ζωή και χωρίς κρέας! Γιατί σαφέστατα υπάρχει...

Καλή Ανάσταση σε όλους!