Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Οι "Γευσεις της πηγης" ειναι ενα αχαρτογραφητο ως τα τωρα ψητομεζεδοπωλειο του Χαλανδριου, και η χαρα μου που θα ειμαι εγω αυτη που θα σας το συστησει ειναι τεραστια. Προσωπικα δε θα το χαρακτηριζα μεζεδοπωλειο αλλα εξευγενισμενη ψησταρια, αφου προσφερει μεχρι και τυλιχτα σουβλακια.

Σκονταψα πανω του εντελως τυχαια εξερευνωντας τις σαββατιατικες προοπτικες μας στο e-table. Τα κριτηρια πλεον γνωστα, ζωντανη μουσικη για τις χορευταρουδες, καλο φαγητο για μας τους μονιμως πεινασμενους και ηρθαν και εδεσαν με το 10% που προσφερεται σε εκπτωση μεχρι και τα ΣΚ. Βεβαια, με εζωσαν λιγο τα μαυρα φιδια που δεν υπηρχε ουτε μιση αλλη κριτικη, αλλα μετα το ειδα και λιγο Μαγγελανος και ειπα να ανοιξω νεους γευστικους δρομους στο χιλιοφορεμενο Χαλανδρι.

Το μαγαζι απεχει ενα δεκαλεπτακι απο την πλατεια του Χαλανδριου και βρισκεται σε ενα ησυχο δρομακι, οπου επιτελους, για αλλαγη σε αυτη την ρημαδα περιοχη, μπορεις να παρκαρεις πολυ ανετα. Εξωτερικα δε θα σε ενθουσιασει, φαινεται καπως γυμνο και εκτεθειμενο με την τζαμαρια του να καλυπτει ολη την προσοψη.

Μπροστα στην εισοδο συναντας τον παγκο εξυπηρετησης και παραμεσα την ψησταρια και ολος ο υπολοιπος χωρος καλυπτεται απο καμια εικοσαρια τραπεζακια. Υπαρχει και μια μικρη πιστα μπροστα απο την ορχηστρα για να χορευουν οσοι επιθυμουν. Απλη και πολυ λιτη διακοσμηση, με σκουρο πλακακι στο πατωμα και σομον τοιχους με σκουρες γκρι και ξυλινες λεπτομερειες, ελαχιστα διακοσμητικα τριγυρω και καλο φωτισμο. Τα τραπεζια στρωμενα με μια τακτικη λαδοκολλα, ενω σε καθε τραπεζακι υπαρχει καφασακι με καλο ελαιολαδο, ξυδι και αλατοπιπερο.

Γενικα πολυτελειες ή πολλη φιοριτουρα δεν υπαρχει, απλα παστρικα πραγματα. Η τουαλετα μια κοινη για ολους, καθαρη αλλα λιγο στριμωγμενη. Η ακουστικη του χωρου ειναι καλη, δεν θα υποφερουν τα αφτια σας απο τη μουσικη ή τον αντιλαλο. Το καπνισμα, επιτρεπτον, αλλα οχι ενοχλητικον.

Η κρατηση ηταν για 8 ατομα στις 11, τελικα καταληξαμε 9 ατομα και μια τουρτα στις 12. Οι ανθρωποι μας υποδεχτηκαν σαν να μην τρεχει τιποτα, μας βολεψαν σε ενα μεγαλο τραπεζι ανετα, και δευτερολεπτα μετα μας προσγειωσαν το πρωτο εμφιαλωμενο. Ζηταω απο την κοπελα να μας φερει κανατα, και μας λεει οτι δεν γινεται στις μουσικες βραδιες του μαγαζιου να βγαλουν κανατα, γιατι θα ζητανε μετα ολοι. Η πρακτικη αυτη μου βαρεσε μια σειρηνα μεσα μου, αλλα αφου της εξηγησα οτι εγω απο μονη μου ειμαι πληγη για το αποθεμα της ΕΥΔΑΠ και θα χρειαστουμε περι τα 20 μπουκαλια εμφιαλωμενου (πραγμα που επαληθευτηκε, 19 φορες ανανεωσαμε το νερο) η κοπελα προσφερθηκε να μας γεμιζει το πλαστικο μπουκαλι για να μην παρασυρθουν και τα γυρω τραπεζια. Η ολη σταση της, η προσφορα της να μας γεμιζει το μπουκαλι, πραγμα που παρεπιμπτοντως εκανε ολη νυχτα χωρις καμια δυσαρεσκεια, και η γενικοτερη σταση της ολη τη βραδια μας κερδισε τελικα και ετσι το μικρο αυτο περιστατικο δεν επηρεαζει την τελικη μου βαθμολογηση στην εξυπηρετηση.

Οσον αφορα τους υπολοιπους ανθρωπους του μαγαζιου, γνωρισα τους ιδιοκτητες που ειναι συμπαθεστατοι και ευχαριστοι ανθρωποι, που λειτουργουν το μαγαζακι τους τακτικα και οικογενειακα. Στο τελος της βραδιας μου εδωσαν και μια σακουλιτσα κοκκαλα για τα αρκουδοσκυλα μου, λεγοντας μου την επομενη φορα να τους το πω απο νωρις να μου δωσουν ενα σωρο. Αυτη η αμεσοτητα και η πηγαια απλοτητα εμενα με σκλαβωνει, δεν ξερω για σας.

Οσον αφορα το τριμελες μουσικο σχημα εδινε μια πολυ ευχαριστη νοτα με πολυ καλα εκτελεσμενα παλια λαικα και ρεμπετικα τραγουδια. Μαλιστα τραγουδησαν και στον εορταζοντα φιλο μας χρονια πολλα α λα μπουζουκι.

Τι ξεχώρισε για μενα; Η πιο γαργαλιστικα vintage φιγουρα συμπυκνωμενης λαϊκης σοφιας, ο ψηστης τους. Ενας ανθρωπος απροσδιοριστης ηλικιας, που δε θα σου εκανε εντυπωση να πει οποιαδηποτε τιμη από τα 60 ως τα 100+, που σε καποια άλλη εποχη σιγουρα θα τον εβρισκες σε ένα τεκε, με το ναυτικο του καπελο και την πιπα του, να αφηγειται ατελειωτες ιστοριες από τη ζωη στη θαλασσα. Θα μπορουσα ανετα να επιστρεψω στο μαγαζι μονο και μονο να πινω ρετσινα μαζι του και να συζηταμε, με κερδισε αμεσως με τον χειμαρρώδη τροπο του. Ειδικα εκει που χαζευε μια ζουμερα καμπυλογραμμη φιλη μου να χορευει τσιφτετελι και μονολογουσε «Πω πω πω, τι κανονι είναι αυτό, μανα μου», εγω τον λατρεψα.

Ο ιδιος ανθρωπος, αφου μου ειπε ότι εχω ματια Πολιτισσας “σενσουάλικα”, μας χαρισε απανωτες στιγμες γευστικης ηδονης με την τεχνη του. Αλλα όλα στην ωρα τους. Μετα την ολοκληρωση της παραγγελιας ηρθαν στο τραπεζι 2 πιατελες με ψημενο στα καρβουνα ψωμακι σε φετες με μπολικο λαδι και ριγανη, πολυ ξεροψημενες. Ακολουθησαν:

-Σαλάτα αναμικτη, με λαχανο και καροτο (3.50€ νομιζω), σε ωραιο βαθυ μπολ, μια χαρα, ειχα ομως πααααρα πολυ λαδι. Ευτυχως, καλο λαδι!

-Πατατες τηγανιτες (2x2.90) καλες και τραγανες, αλλα με λιγο αλατι παραπανω. Οι μεριδες πραγματικα μικρες, σε πιατακι του γλυκου.

-Κολοκυθακια τηγανιτα (3.20?) απαραδεκτα. Ελαχιστα σε αριθμο, λαδοπιωμενα και μαλακά. Γενικα, τα ορεκτικα δεν μου αφησαν και καμια καλη εντυπωση και αγχωνομουν για τη συνεχεια. Κακιστα, αποδειχτηκε.

-Μεγαλη ποικιλια μπυρας, που περιλαμβανει 2 σεφταλιες, 2 κεμπαπ, καμποσα κομματια χωριατικου λουκανικου, 2 χοιρινα καλαμακια, 2 με κοτοπουλο, 1 βουναλακι χοιρινο γυρο και τηγανιτες πατατες. (28€?) Παραταγμενα ολα ομορφα σε μια πιατελαρα με λεμονακια συνοδευτικα, ηταν ολα αφρατα, ζουμερα, λουκουμια. Το ψησιμο ηταν τελειο σε ολα τα επιμερους κρεατα, τα οποια μας ηρθαν αχνιστα. Τις σκηνες που ακολουθησαν μετα πανω απο την πιατελα, τις λογοκρινει το ΕΣΡ, θυμιζαν ντοκυμαντερ του national Geographic με πεινασμενες φαλαινες.

-1 kg κοτοπουλο σε παϊδακια, (14€/kg νομιζω). Ηρθε ενα ολοκληρο κοτοπουλο σχεδον σε κομματια, αποδειξη οτι ο ψηστης δεν εχει μονο προσωπικοτητα αλλα ειναι και αριστοτεχνης μαστορας του μπαρμπεκιου. Δεν αφησαμε κοκκαλακι ορθιο, μεχρι και την πιατελα γλυψαμε. Αξιζαν και το τελευταιο σεντ, και θα τα ξαναδινα ευχαριστως.

Συνοδευσαμε το μακελειο με ημιγλυκο κοκκινο κρασι και λευκο Chardonney, το οποιο ομως τεινουμε να πιστευουμε πως ηταν ρετσινα. Οχι οτι μας χαλαει η ρετσινα, προς Θεου. Στα 8 ευρω το λιτρο και τα δυο.

Γλυκο κερασμα δεν υπηρξε, ομως μας εφεραν σε περιποιημενα κομματια κομμενη την τουρτα που σβησαμε για τα γενεθλια του φιλου μας, της οποιας μετα μου εδωσαν το πιατο πλυμενο σε σακουλιτσα. Εδω θελω να καταγγειλω την παρεα μου που δεν εδειξε τον δεοντα ενθουσιασμο για το τσιζκεικ μου!

Για το value for money εχω να πω πολλα. Καταρχας, οι τιμες που ειναι αναρτημενες στο e-table δεν ειναι οι τρεχουσες. Πιθανολογω οτι το μαγαζι προεβη σε μειωσεις, διοτι ο αναρτημενος καταλογος ειναι ακριβοτερος της πραγματικοτητας, μια πολυ θετικη εκπληξη. Και αυτο δε σχετιζεται με το αφαιρουμενο 10%, το οποιο αφαιρεθηκε κανονικοτατα απο το τελικο ποσο. Για οσα φαγαμε και οσα ηπιαμε κληθηκαμε να πληρωσουμε 72€/9 ατομα, τιμη εξαιρετικα καλη για την ποιοτητα, την ποσοτητα και τη συνολικη εμπειρια.

Εδω, ομως, πρεπει να πω οτι εμεις ορκιζομαστε οτι ηπιαμε τουλαχιστον 6 λιτρα κρασι, αλλα μας χρεωθηκαν μοναχα 3. Σημειωτεον, μας χρεωθηκε μοναχα ενα μπουκαλι νερο (1€), ενω τα συνοδευτικα ντιπ που ζητησαμε για το κρεας μας τα προσεφεραν χωρις χρεωση. Ο λογος που δεν εβαλα το τεσσαρι που πολυ το σκεφτομουν να βαλω, να την πω την αμαρτια μου, ειναι γιατι σε μερικα πιατα, ιδιως κυρια, υπαρχει ενα περιθωριακι βελτιωσης, ενω το συνολο δε θα ηταν τοσο συμφερον αν δεν ειχαμε την εκπτωση της κρατησης και αν ειχαμε πληρωσει οντως και τα νερα, και το κρασι που ειμαι σιγουρη πως ηπιαμε.

Δεν πειραζει, ελπιζω η σχετικη μου αυστηροτητα μονο ωθηση να δωσει στην επιχειρηση για ακομα καλυτερα πραγματα. Εξαλλου, δεν ηθελα να δωσω και ελπιδες για κατι εξαιρετικα οικονομικο που ισως απογοητευσουν μετα τους επομενους που θα με εμπιστευτουν, ισως ενα 4 να ηταν λιγο παραπλανητικο.

Συνολικα ειχαμε μια πολυ καλη βραδια, οι ανθρωποι εγιναν λαστιχο να μας περιποιηθουν και ο εορταζον εφυγε με τις καλυτερες εντυπωσεις. Το προτεινω σαν μια χαλαρη κρεατοφαγικη επιλογη σε ενα αρκετα υψηλα κοστολογημενο Χαλανδρι, με την παραινεση οτι προκειται για απλο οικογενειακο ταβερνακι και οχι για το τυπικο χαλανδριωτικο σοφιστικε στεκι.

Προσωπικα, θα ξαναπαω για τις ρετσινες με τον ψηστη, μπας και του αποσπασω το μυστικο της σχαρας του.