Ψαροταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Ο Ψητός Μπακαλιάρος είναι ένα μεζεδοπωλείο-ουζερί επί της Λεωφ. Εθνικής Αντιστάσεως το Χαλάνδρι που αποτελεί μια νέα και αρκετά φιλότιμη προσπάθεια σε ένα σημείο αρκετά πολυσύχναστο.

Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος, με ευρυχωρία και απλωμένα τραπέζια και αρκετά απλός αλλά όμορφος και γραφικός. Το γαλάζιο της θάλασσας και το λευκό χρώμα κυριαρχούν για να θυμίσουν πολύ έντονα τις πανέμοφες Κυκλάδες και να σε μεταφέρουν έστω και προσωρινά από την πολύβουη πρωτεύουσα στη γραφικότητα και την ηρεμία ενός νησιού. Παντού καθαρά και περιποιημένα και οι τουαλέτες επίσης πεντακάθαρες. Το μαγαζί έχει στην ουσία 3 διαφορετικούς χώρους: έναν εξωτερικά με ερκετή φασαρία λόγω των διερχόμενων αυτοκινήτων, έναν στο εσωτερικό και έναν άλλο στον ημιώροφο με λιγότερα τραπέζια.

Η λογική του μαγαζιού στηρίζεται σε μενού με συγκεκριμένα πιάτα και ικανοποιητική ποικιλία θα έλεγα. Από αυτά μπορείς να παραγγείλεις όσα θέλεις στην τιμή των 13 ευρώ ανά άτομο ενώ για τα παιδιά είναι 8 ευρώ ανά άτομο. Εντύπωση μου έκανε στην τιμή αυτή περιλαμβάνονται και συγκεκριμένα ποτά. Οι μερίδες βέβαια έρχονται σε ποσότητα και μέγεθος μεζέ αλλά από τη στιγμή που μπορεί κάποιος να παραγγείλει όσο θέλει, αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα. Θετικό είναι επίσης ότι λόγω του μεγέθους των πιάτων μπορεί κάποιος, ακόμη κι αν δεν πάει με μεγάλη παρέα, να δοκιμάσει μια μεγάλη ποικιλία από περισσότερα πιάτα και όποιο του αρέσει να το ξαναπαραγγείλει.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Μου έκανε εντύπωση ότι όταν μας τελείωσε το ψημένο ψωμάκι μας το ανανέωσαν αμέσως πριν προλάβουμε να το ζητήσουμε. Επίσης αφού παραγγείλαμε μας ρώτησαν με απορία γιατί δεν παραγγείλαμε κάτι από φρέσκα ψάρια και γενικότερα μας πρόσεξαν σε όλα τα επίπεδα. Νεά παιδιά όλα τους με χαμόγελο, ευγένεια και προθυμία.

2 άτομα λοιπόν δοκιμάσαμε:

-μύδια τηγανητά, πρώγη φορά τα δοκίμασα σε αυτή την εκτέλεση, σε ικανοποιητική μερίδα με κουρκούτι, αρκετά γευστικά

-καλαμαράκια τηγανητά, νόστιμα και τραγανά

-πατάτες τηγανητές, οι κλασικές όχι τίποτα το ιδιαίτερο

-γαριδάκι τηγανητό τύπου συμιακό, ήταν όλα τα λεφτά, κατά τη γνώμη μου το καλύτερο πιάτο

-φάβα με κρεμμυδάκι εξαιρετική

-ντομάτα σκέτη με χοντρό αλάτι, να ττη δοκιμάσετε, ταιριάζει πολύ με τα θαλασσινά

-πολίτικη σαλάτα με την χαρακτηριστική ξυνίλα που παραπέμπει λίγο σε τουρσί, ήμασταν έτοιμη να την ξαναπαραγγείλουμε αν δε θέλαμε να γευτούμε και άλλα πιάτα

-γαριδομακαρονάδα με ψιλή, λεπτή γαριδούλα, ίσως το μόνο πιάτο που θα το ήθελα με περισσότερες γαρίδες και λίγότερη σάλτσα γιατί κάλυπτε τη γεύση των θαλασσινών

-2 πανεράκια ψημένο ψωμί

-1 ποτηράκι ούζο

Συμπερασματικά θα έλεγα ότι αξίζει να το δοκιμάσετε ειδικά αν είστε κοντά στην περιοχή και μάλιστα αυτές τις ημέρες. Είναι μια αξιόλογη νέα και φιλότιμη προσπάθεια. Θα φάτε ικανοποιητικά, θα χορτάσετε, θα έχετε τη δυνατότητα να γευτείτε ποικιλία πιάτων και θα πληρώσετε μόνο 13 ευρώ.