Ψαροταβέρνες - Κουκάκι, Αθήνα

Τo ''Σκουμπρί" θα μπορούσε να αποτελέσει ένα στέκι ψαροφαγίας για το ευρύτερο κέντρο της Αθήνας καθώς σερβίρει νόστιμο φαγητό και βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την στάση του Μετρό "Συγγρού - Φιξ ", πάνω στον πολυσύχναστο πεζόδρομο της Δράκου στο Κουκάκι.

Βρέθηκα στην ψαροταβέρνα αυτή με παρότρυνση φιλικού μου προσώπου.
Αφού προηγήθηκε τηλεφωνική κράτηση, μας τακτοποίησαν σε ένα άνετο και μεγάλο τραπέζι, με έναν αναπαυτικό καναπέ, στον πολύ όμορφο εσωτερικό χώρο του εστιατορίου. Το τραπέζι μας βρισκόταν δίπλα στην τζαμαρία έχοντας θέα προς τον πεζόδρομο της Δράκου, ο οποίος με τα μικρά παρτέρια του καταφέρνει να δώσει ένα πιο ανέμελο και εξοχικό ύφος στην γύρω περιοχή.

Στο βάθος του εσωτερικού χώρου υπάρχει ανοιχτή κουζίνα που απασχολεί γύρω στα τρία άτομα, τα οποία βρίσκονται συνέχεια σε κίνηση. Πιο μέσα συναντάμε τις απλές αλλά πεντακάθαρες, για ώρα αιχμής μάλιστα, τουαλέτες.
Το υπόλοιπο εστιατόριο θυμίζει ναυτικό σαλόνι, με γαλάζιους τοίχους, σιέλ καρέκλες και καναπέδες με χρωματιστές μαξιλάρες, λευκά τραπέζια, φωτιστικά οροφής από πετονιά και καραβόσχοινα σε όμορφους κόμπους, όπου σε πολλά από αυτά υπήρχαν λαμπάκια στην άκρη τους. Το τοπίο συμπληρώνουν όμορφες μουσικές!
Σε κάνα δύο σημεία του χώρου αντικρίζουμε, μεταξύ των άλλων, και ραφάκια με ποτά καθώς και μια κλασική βιτρίνα με διάφορα ποτήρια.
Τα τραπέζια είναι στολισμένα με γλαστράκια φρέσκων λουλουδιών και όμορφα μεταλλικά κουβαδάκια με απλές χαρτοπετσέτες και μαχαιροπίρουνα.

Στον εξωτερικό χώρο βρίσκονται αρκετούτσικα τραπέζια και γαλάζιες καρέκλες, του ίδιου στυλ με τα παραπάνω, πάνω σε ένα ξύλινο ντεκ σχηματίζοντας μια όμορφη ατμόσφαιρα που κάνει το εστιατόριο να ξεχωρίζει - με διαφορά - από τα υπόλοιπα κέντρα του πεζόδρομου!

Στην αρχή, έρχεται, χωρίς δεύτερη κουβέντα, το εμφιαλωμένο νερό (1,50) και ψωμάκι με φρέσκες, απλές, φέτες ψωμιού (0,50).

Δεν προσφέρεται κάτι στο τέλος, ούτε καν ένα υποτυπώδες κομμάτι χαλβά....

Οι παραπάνω κινήσεις, σε συνδυασμό με το τσαπατσούλικο σέρβις ( πολλές φορές προσγειώνονταν τα φαγητά στο τραπέζι άτσαλα και γρήγορα. Φυσικά για να γεμίσουν το ποτήρι με νερό ή ποτό, ούτε λόγος ), δημιουργούν μια απρόσωπη συμπεριφορά που είναι αταίριαστη με το προσεγμένο περιβάλλον του χώρου....

Εν τω μεταξύ, στο τέλος ήρθε "απλή" απόδειξη-δελτίο παραγγελίας, και μάλιστα ύστερα από αρκετή ώρα αφότου ζητήσαμε τον λογαριασμό. Έτσι, μόνο όταν την ζήτησε ο φίλος μας ήρθε η "μια και μοναδική"...
Όμως, το σέρβις δεν είναι αδιάφορο ή τεμπέλικο, απλά του λείπει η ΄δέουσα "παιδεία" και εκπαίδευση στα της εστίασης.
Πολλές φορές αναρωτιέμαι τι γίνεται με τους απόφοιτους τουριστικών σχολών... Μάλλον, παρά την ανοδική πορεία του τουρισμού στη χώρα μας, θα αρχίσουν να μεταναστεύουν και αυτοί ή θα εργαστούν στη χώρα μας με μισθούς πείνας όπως οι διάφοροι φοιτητές "ανταγωνιστές" τους, ή άλλοι τυχάρπαστοι, άσχετοι με το επάγγελμα, που συναντάμε στα 8 από τα 10 εστιατόρια και όχι μόνο. Δυστυχώς, τα κάστρα πέφτουν από μέσα...!!!!

Ας σταθούμε στα θετικά,

Τα περισσότερα από τα πιάτα που μοιραστήκαμε με την παρέα (πέντε άτομα) ήταν ευπρεπή από γαστρονομικής άποψης και ωραία παρουσιασμένα!

Σαλάτα Σκουμπρί (7,50) υπέροχη και απλή, με μαρούλι, λίγη κάπαρη και κομμάτια από καπνιστό σκουμπρί, που αρωμάτιζε την σαλάτα μας τέλεια!

Σαλάτα με βραστά λαχανικά (6,00), με μπρόκολο, κουνουπίδι, κολοκυθάκια και καρότο, απλή σαλάτα με φρέσκα λαχανικά.

Μύδια αχνιστά (7,50), ένα μπολ με μπόλικα μύδια και λίγο φινόκιο, κρεμμυδάκι και λάδι, πολύ καθαρά και νόστιμα (βουτήξαμε και το ψωμάκι μας στο λάδι)!

Σαρδέλες φιλεταρισμένες (7,50), τοποθετημένες κυκλικά στο πιάτο (γύρω στα οχτώ τεμ. ), με λεμόνι και ποσότητα φρέσκιας ντοματούλας και με κρεμμυδάκι στο κέντρο. Φρεσκότατες και νόστιμες!

Φρέσκα τηγανιτά μπαρμπουνάκια (12,00), περί τα έξι τεμ/η μερίδα, ήρθαν ροδοκόκκινα και με "καθαρότατο βλέμμα", που έγιναν ανάρπαστα!

Κεφτέδες μπακαλιάρου με ντιπ σκορδαλιάς (5,50), πρόκειται για τέσσερα νόστιμα κομμάτια πάνω σε φέτες μαρουλιού και ένα μπολάκι με ελαφριά σκορδαλιά.

Κριθαρότο γαρίδας (9,00) σερβιρισμένο μέσα σε ένα όμορφο τσίγκινο τηγάνι, πασπαλισμένο με λίγο κρεμμυδάκι. Η αποτυχία της βραδιάς, κυρίως όσον αφορά την ποσότητα αλλά και το μέγεθος της γαρίδας εντός. Μπορεί να ήταν μόνο μια μεγάλη γαρίδα πολυτεμαχισμένη... Πιάτο αδιάφορο που βέβαια δεν το συστήνω.
Σερβίρεται και κριθαρότο σουπιάς με το μελάνι της (8,50), που ελπίζω να το δοκιμάσω την επόμενη φορά και να μην με απογοητεύσει, όπως εκείνο της γαρίδας.

Στον κατάλογο, πέρα από την μεγάλη ποικιλία θαλασσινών, υπάρχουν και πολύ λίγα κρέατα όπως π. χ. μπιφτέκι μοσχαρίσιο σχάρας στα ΕΥΡΩ 8,00.

Από γλυκά, σερβίρεται παγωτό (2,00), σουφλέ σοκολάτας (4,50), cheese cake (4,50), μηλόπιτα (4,50 ) και λουκουμάδες (3,50).

Ήπιαμε ούζο Μίνι στα 6,50/200ml και τσίπουρο Aποστολάκη (?) στα 7,50/τα 200ml.

Τελικά, το "Σκουμπρί", αποτελεί μια πολύ καλή πρόταση ψαροφαγίας για τα δεδομένα του κέντρου και σίγουρα θα περάσετε όμορφα!

Μέρες που είναι, εύχομαι καλό Πάσχα σε όλους σας, με τους ανθρώπους που αγαπάτε και θέλετε να σας αγαπούν πάντα στο πλευρό σας!

ΥΓ Φίλε VAGELI, τα εστιατόρια που ανέφερες σε πρόσφατη κριτική σου σιγά μη μου "ξέφυγαν"..... ήδη έχω περάσει το ένα αλλά περιμένω να γυρίσει στη χώρα η γλυφαδιώτισσα φίλη της ιταλικής σχολής..... Θα ήθελα όμως όταν εγώ θα πηγαίνω εσύ να γυρίζεις ως πιο έμπειρος μάλιστα.
Καλές γιορτές!