Ψαροταβέρνες - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Στον Καραβίδα βρεθήκαμε, με το γνωστό και μη εξαιρετέο παρεάκι, για πρώτη φορά πριν ένα μήνα περίπου μετά από πρόταση του ετέρου αγαπημένου κοριτσιού της παρέας της οποίας οι προτάσεις στέφονται πάντα με επιτυχία. Τις λεπτομέρειες εκείνης της πρώτης φοράς τις έχετε ήδη διαβάσει στην αναλυτική και εμπεριστατωμένη κριτική του μοναδικού αγοριού της παρέας, οπότε μια ιδέα την έχετε ήδη πάρει. Είχαμε περάσει τόσο ωραία και είχαμε φάει εξαιρετικά που όπως καταλαβαίνετε έψαχνα ευκαιρία να επιστρέψω.

Και αφού όταν θέλεις κάτι πολύ το σύμπαν συνωμοτεί για να το αποκτήσεις σύμφωνα με τη γνωστή ρήση η ευκαιρία δόθηκε το Σάββατο 9/4 όταν γύρω στις 10 και φυσικά μετά από κράτηση που είχε προηγηθεί καταφτάσαμε 7 άτομα και μία γιαγιά. Όπου γιαγιά ήταν το κοριτσάκι μας το οποίο την είχε υποδυθεί προ ολίγου με εξαιρετική επιτυχία στο Φεστιβάλ των Ομάδων Πολιτισμού του σχολείου της.

Με τον χώρο του μαγαζιού δε θα ασχοληθώ ιδιαιτέρως γιατί, αφενός, έχει ήδη περιγραφεί επαρκέστατα από τους λοιπούς χρήστες που έχουν επισκεφτεί το μαγαζί, αφετέρου, υπάρχει μια ωραιότατη φωτογραφία στο site που αντανακλά την πραγματικότητα, αφήστε δε που μου έχει μείνει και ψυχικό τραύμα διαβάζοντας την Madame Bovary όπου υπάρχει περιγραφή της ταπετσαρίας του καναπέ που πρέπει να είναι γύρω στις δύο σελίδες. Θα πω μόνο ότι είναι συμπαθητικός, με θαλασσινές λεπτομέρειες, άνετα τραπεζοκαθίσματα και πεντακάθαρος.

Για το φαγητό που προσφέρεται όμως έχω να πω πολλά μιας και μαζί με την εξυπηρέτηση και την εξαιρετική επιλογή του μενού των 28 ευρώ για δύο άτομα είναι τα δυνατά χαρτιά του μαγαζιού. Η αλήθεια είναι ότι δε θα βρείτε πειραγμένες γεύσεις και πιο ψαγμένες προτάσεις όμως ότι κι αν δοκιμάσετε θα είναι φρεσκότατο, με καλές πρώτες ύλες και νοστιμότατο.

Έχοντας πάει διαβασμένη λοιπόν από την πρώτη φορά και έχοντας ήδη ξεχωρίσει κάποια πιάτα η παρέα μας διάλεξε το μενού των 28 ευρώ με τις ακόλουθες επιλογές:
- Από σαλάτες μία χωριάτικη, μία χόρτα και δύο με μαρούλι. Ήταν όλες τους φρεσκοκομμένες, νόστιμες, τα χόρτα ζεστά και όσο έπρεπε βρασμένα, με εξαιρετικό ελαιόλαδο, το οποίο υπάρχει και στο τραπέζι μαζί με ξύδι και αλατοπίπερο καθώς και άφθονα, ζουμερά λεμόνια που φέρνουν απ την αρχή άρα μπορείτε να φέρετε τις σαλάτες ακριβώς στα μέτρα σας.
- Καλαμαράκια τηγανητά. Γεύση απ τα παλιά. Ελαφροτηγανισμένα, πραγματικός αφρός, μύριζαν θάλασσα και ήταν πεντανόστιμα. Χρόνια είχα να φάω τόσο ωραία. Ήταν πιάτο που είχαμε πάρει και την πρώτη φορά και με χαρά μου διαπίστωσα ότι και τη δεύτερη ήταν εξίσου ωραία.
- Χταπόδι ψητό. Επίσης πολύ νόστιμο, φρέσκο και μαστιχωτό αν και καθόλου σκληρό.

- Μύδια αχνιστά. Μεγάλη μερίδα, ψωμωμένα, ζουμερά, τα οποία κολυμπούσαν σε ένα ζουμάκι όνειρο με λίγο σκορδάκι και λεμονάκι και το οποίο χρησίμευσε για ατέλειωτες βούτες με το ψωμί.
- Ψιλό γαριδάκι τηγανιτό. Μικρούτσικο, τραγανό, χωρίς καθόλου λάδι, σκέτο γλύκισμα. Αν με άφηναν θα μπορούσα να φάω άπειρα, έτσι ως σνακ, μαζί με το κρασί μου.
- Ριζότο θαλασσινών για τους άντρες και τα αγόρια της παρέας. Εντάξει, ριζότο με την παραδοσιακή έννοια του όρου δεν είναι, είναι όμως γευστικότατο, ελαφρύ, με υπέροχο ρυζάκι ποτισμένο απ τη γεύση των άφθονων θαλασσινών.
- Γαριδομακαρονάδες για τις κυρίες… και τη γιαγιά.. Ολόσωστα βρασμένα τα ζυμαρικά, άπειρες γαρίδες, ελαφριά, γλυκίζουσα σάλτσα που δεν έπνιγε το πιάτο αλλά άφηνε τη γεύση της γαρίδας να υπερισχύει, σκορδάκι όσο έπρεπε οι οποίες με την προσθήκη του φρεσκοτριμένου πιπεριού απογειώθηκαν.
- Εκτός μενού πήραμε τις απαραίτητες τηγανητές πατάτες οι οποίες ήταν κι αυτές εξαιρετικές, χερίσιες και απόλυτα μαμαδίσιες.

Συνοδεύσαμε το πραγματικά λουκούλλειο δείπνο μας με ροζέ κρασί ελαφρύ και αρωματικό, αναψυκτικά και σόδες, πολλές σόδες.
Στην αρχή μας ήρθε νεράκι σε καράφα, άφθονο ψωμάκι ψημένο με λάδι και ριγανίτσα ενώ στο τέλος και αφού είχαμε σκάσει πραγματικά, με συνέπεια να φύγουμε όλοι με ταπεράκια, ήρθαν δύο τεράστιες πιατέλες με γλυκά. Στη μία για νηστεύοντες με υπέροχα πάνφρεσκα κανταϊφάκια και χαλβά σιμιγδαλένιο, ενώ η άλλη είχε από κορμό, παγωτά, ραβανί και ότι άλλο μπορεί κάποιος να φανταστεί. Το γενναιόδωρο κέρασμα περιλάμβανε επίσης καράφες με μαστίχα και λιμοντσέλο που έκελεισαν με τον καλύτερο τρόπο τη βραδιά.

Η εξυπηρέτηση γίνεται από νεαρά αγόρια, μέλη της οικογένειας απ ότι μάθαμε. Μας θυμήθηκαν, μας καλωσόρισαν, ήταν πάντα δίπλα μας παρόλο που το μαγαζί ήταν υπερπλήρες, δε χρειάστηκε να ζητήσουμε κάτι δεύτερη φορά, ευγενείς, φιλικοί, μας κέρδισαν πραγματικά με τη συμπεριφορά τους. Να σας πω κι ένα μυστικό τώρα για να μην μπερδευτείτε όπως εγώ. Αν δείτε τον ίδιο νεαρό κύριο που σας εξυπηρετεί με διαφορετικά ρουχα.. μη νομίσετε ότι κάνουν πουλάκια τα μάτια σας… δύο από τα αδέρφια είναι δίδυμοι.

Για τον λογαριασμό τι να πω? Ότι φάγαμε του σκασμού θαλασσινά πρώτης ποιότητας με 15-16 ευρώ το άτομο μαζί με τα extra πιάτα και τα ποτά? Δε νομίζω ότι χρειάζεται να προσθέσω κάτι επ΄ αυτού παρά μόνον ότι τις 4 ντοματούλες στο vmf τις κερδίζει επάξια και με διαφορά.
Περάσαμε μια, much needed, υπέροχη βραδιά γεμάτη περηφάνια, συγκίνηση και γέλια. Τους ευχαριστούμε θερμά γι αυτό και εύχομαι στον μπαμπά και τα αγόρια της οικογένειας Καραβίδα να συνεχίσουν να κάνουν, αυτό που τόσο καλά ξέρουν με το ίδιο κέφι και μεράκι και μιας και η οικογένεια είναι ανδροκρατούμενη να ευτυχίσουν να αποκτήσουν και κορίτσια. Το ραντεβού μας έχει ήδη ανανεωθεί. Την Μ. Παρασκευή θα είμαστε εκεί και θα χαρούμε πραγματικά πολύ να σας ξαναδούμε.

2016-04-29 18:32:37

Σας ευχαριστούμε παρα πολύ κατ'αρχάς για τον χρόνο που αφιερώσατε για να μας γράψετε αυτήν την κριτική καθώς και για τα καλά σας λόγια...!!! Χαιρόμαστε ιδιαιτέρως που και τις δυο φορές που μας επισκεφτήκατε φανήκαμε αντάξιοι των προσδοκιών σας, ευχόμαστε και την επόμενη φορά να περάσετε εξίσου όμορφα....!!!
Όπως πολύ σωστά αναφέρατε είμαστε μια οικογενειακή επιχείρηση που μετράμε ήδη το 16ο έτος ηλικίας και προσπαθούμε πάντα για το καλύτερο... Ευχαριστούμε πολύ για την αναγνώριση αυτής της προσπάθειας μας.... Να είστε πάντα καλά και καλή Αναστσση να εχουμε....!!!!

2016-12-05 08:05:54
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την tzia.