Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αυλώνα, Αθήνα

Κυριακή 17 Απριλίου κι έμοιαζε σαν μια συνηθισμένη Κυριακή του Ιουνίου... Ηλιόλουστη μέρα, ιδανική για βόλτα στη φύση και δεν άργησε να παρθεί η απόφαση για κοντινή εκδρομούλα. Καφές και πρωινό λοιπόν σε ξύλινο πάγκο κάτω από τα πεύκα στο βουνό, το παιδί εκτονώθηκε στις παρακείμενες κούνιες και το δικό μας μυαλό άδειασε από τα άγχη της καθημερινότητας. Η μέρα ξεκίνησε με τις καλύτερες προδιαγραφές και με τον ίδιο τρόπο θέλαμε να συνεχίσει.

Τα στομαχάκια άρχισαν να διαμαρτύρονται και στο μυαλό είχαν καρφωθεί δύο κριτικές για αστεράτο φαγητό κάπου στο σιδηροδρομικό σταθμό της Μαλακάσας. Κατηφορίσαμε λοιπόν από τον Άγιο Μερκούριο, μεγάλη η χάρη του και με τη χρήση συντεταγμένων στο gps (38. 14' 07.78'' Ν & 23. 47' 07.60 Ε) - διεύθυνση δεν παίζει- το βρήκαμε πανεύκολα.

Δεν είχαμε κάνει κράτηση, δε χρειαζόταν άλλωστε. Διαλέξαμε ένα τραπέζι στον εξωτερικό χώρο, που ήταν τύπου αυλή με χαλίκι, όμως το ελενίτ ανέβαζε τη θερμοκρασία πάνω από τα ανεκτά επίπεδα. Δε θα έλεγα ότι είναι και ιδιαίτερα προσεγμένος, όχι βέβαια ότι είναι και κακός, θα ήθελα λίγο πιο άνετες καρέκλες. Στον εσωτερικό χώρο δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, μόνο μια ματιά περνώντας για την πεντακάθαρη ομολογουμένως τουαλέτα.

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική και ζεστή, κανένα παράπονο χωρίς να διεκδικεί και δάφνες.

Ας περάσουμε στην ουσία, που φυσικά είναι το φαγητό.
Αρχικά μας έφεραν μπόλικο φρυγανισμένο ψωμί, ενώ για 4 ενήλικες και 1 νήπιο παραγγείλαμε:

- Βραστά χόρτα
Ζεστά και αρκετά παραβρασμένα, σχετικά καλή όση γεύση είχε απομείνει. Ούτως ή άλλως δε μου αρέσουν τα χόρτα ζεστά. Σε συνδυασμό με το έξτρα βράσιμο με έκαναν να τα καταναλώσω με δυσκολία.

- Κολοκυθάκια τηγανητά
Κομμένα σε μακρόστενες λεπτές λωρίδες με φίνα κρούστα από το κουρκούτι, άριστα τηγανισμένα. Δυστυχώς, υπήρχε ένα μεγάλο "αλλά". Ήταν τόσο το λάδι στον πάτο του πιάτου, που άνετα τηγάνιζες άλλη μια μερίδα. Ενώ μου άρεσαν πολύ, μετά από κάποιο σημείο με μπούχτισε το λάδι.

- Πιπεριές τηγανητές
Δε δοκίμασα, αλλά καταναλώθηκαν ευχάριστα από την υπόλοιπη παρέα.

- Τυροπιτάρι
Γενναίο το τυροπιτάρι με μπόλικη γέμιση τυριού, χωρίς καθόλου λαδίλα. Εξαιρετικό.

- 2 πατάτες τηγανητές
Χεράτες, άψογα τηγανισμένες και πολύ νόστιμες.

- Πανσέτες για 3 άτομα. Μας ενημέρωσε η σερβιτόρα πως χρεώνονται με το κιλό, η μερίδα βγαίνει περίπου στα 300γρ, οπότε θα έβαζε περίπου 1 kg για 3 μερίδες.
Τέλειο ψήσιμο, ιδανική αναλογία κρέατος-λίπους, θα τις πρότεινα χωρίς δεύτερη κουβέντα.

- 1 μερίδα παϊδάκια
Απαράδεκτα! Όχι τόσο το ψήσιμο, όσο τα κομμάτια κρέατος που επιλέχθηκαν. Ούτε σε σκύλο δε θα σέρβιρα τη συγκεκριμένη μερίδα, αν ήμουν εστιάτορας. Πιο συγκεκριμένα, ήταν συνολικά 5 κομμάτια εκ των οποίων τα 2 ήταν από μπούτι και τα υπόλοιπα 3 ήταν κόκκαλα ~25 εκατοστών το καθένα χωρίς καθόλου κρέας. Εκτός αν θεωρείται κρέας η ενός χιλιοστού πετσούλα που είχε πάνω το κάθε κόκκαλο.

- 1 χοιρινή μπριζόλα
Αξιοπρεπής τόσο στην ποιότητα κρέατος όσο και στο ψήσιμο. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

- 4 coca cola κουτάκια των 330ml

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε κάτι λιγότερο από 70€. Θα ήταν κλεψιά αν μέναμε πλήρως ικανοποιημένοι, τώρα η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.

Δεν ξέρω αν η απογοήτευση ήταν μεγαλύτερη επειδή:
α) πήγαμε με μεγάλες προσδοκίες
β) κάναμε επιπλέον διαδρομή επί τούτου
γ) προσπεράσαμε αρκετές πολλά υποσχόμενες ταβέρνες για να επισκεφθούμε τη συγκεκριμένη
πάντως δεν ξετρελάθηκε κανένα μέλος της παρέας.

Δεν ήταν κακή η εμπειρία, με φωτεινή εξαίρεση τα παϊδάκια, σίγουρα όμως δεν ήταν και αξιομνημόνευτη, γεγονός που με αναγκάζει να διαφοροποιηθώ στη βαθμολογία μου από τους προηγούμενους χρήστες με τους οποίους σε άλλες κριτικές σχεδόν ταυτίζομαι.

Καλά να είμαστε λοιπόν, να συνεχίζουμε τα γευστικά μας ταξίδια τόσο σε νέους όσο σε παλιούς κι αγαπημένους προορισμούς...