Ελληνική κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Το άκουγα καιρό να μου το αναφέρουν και μάλιστα με τα καλύτερα λόγια. Συνήθως όταν ακούω καλά λόγια για ένα εστιατόριο από άγνωστους κρατώ μικρό καλάθι, αλλά στην προκειμένη το άτομο που μου το πρότεινε του είχα εμπιστοσύνη και έτσι ανυπομονούσα να το επισκεφθώ.

Παρασκευή βράδυ λοιπόν και χωρίς κράτηση γιατί περίμενα να το βρω κάπως... χαλαρό, διέσχισα περιχαρής την αίθουσα και με το βλέμμα γεμάτο αγωνία προσπαθούσα να βρω ένα τραπέζι.
Ο χώρος είναι πολύ προσεγμένος και σε προδιαθέτει ευχάριστα από την πρώτη στιγμή.
Δυστυχώς ένα μικρό τραπέζι για δύο δεν ήταν διαθέσιμο και όπως μας ενημέρωσε μια ευγενική κοπέλα που μας υποδέχτηκε δεν επρόκειτο να αδειάσει κάτι σύντομα μέσα στη σάλα.
Υπήρχε όμως διαθέσιμο έξω στον πίσω δρόμο. Ευτυχώς που η βραδιά ήταν σχετικά καλή και έτσι καθίσαμε έξω. Είχα έρθει με τόση διάθεση να φάω εκεί που δύσκολα θα τα παρατούσα.

Ο κατάλογος μεγάλος και εντυπωσιακός. Συνήθως όπου βλέπω πολλά πιάτα αισθάνομαι μια ανασφάλεια ως προς την ποιότητα και την απόλαυση που θα συνατνήσω, γιατί έχω τη θεωρεία του λίγα και καλά. Εδώ όμως ο κανόνας έχει μια εξαίρεση.

Λόγω του ότι ήταν βράδυ δεν απλωθήκαμε παραγγέλνοντας έναν σκασμό πράγματα. Μας έφεραν νεράκι βρύσης, ένα μπολάκι με πατέ ελιάς και διάφορα είδη ψωμιών. Ωραία και γευστικά!

Αρκεστήκαμε σε ένα ορεκτικό και δύο κυρίως:
-Χορτοκεφτέδες με ξινό τραχανά που ήταν τόσο τραγανοί και γεμάτοι μυρωδικά που έκαναν τον ουρανίσκο μου να μην χορταίνει να τους απολαμβάνει. Γενναιόδωρη μερίδα με έξι μεγάλους χορτοκεφτέδες συνοδευόμενους από ντιπ γιαουρτιού με άνηθο.

-Μοσχαράκι με μανιτάρια, σάλτσα λιαστής ντομάτας και τριμμένη γραβιέρα συνοδευόμενο από ρύζι και πατάτες τηγανητές. Οκ, ακούγεται όχι κάτι πρωτότυπο. Όμως τη γεύση του τη φέρνω ακόμα στο μυαλό μου και μου τρέχουν τα σάλια. Το κρέας μαλακό σαν μυαλό και νόστιμο! Η σαλτσούλα τόσο πικάντικη και ταιριαστή όσο χρειαζόταν για να μην σε βαραίνει. Με αυτό που έπαθα πλάκα όμως και δεν άφησα ούτε σπυρί ήταν το ρύζι. Μάλιστα το ρύζι. ε, λοιπόν δεν έχω ξαναφάει τόσο νόστιμο ρύζι. Ήταν α-πό-λαυ-ση! Και πατατούλες χειροποίητες και όχι προκάτ, μούρλια!

-Κεφτέδες στη σχάρα επίσης συνοδευόμενοι με ρυζάκι και πατάτες. Μας τους σύστησαν ως πολύ καλή επιλογή και μάλιστα χωρίς σκόρδο. Ήταν σκέτο ποίημα. Απίθανη γεύση με μυρωδικά από κιμά φρέσκο και εξαιρετικής ποιότητας.
Ήπιαμε ένα ποτήρι ροζέ κρασί και ένα καραφάκι 100άρι ρακί.

Στο τέλος μας κέρασαν σπιτικό σιμιγδαλένιο χαλβά με σταφίδες. Καλύτερος και από αυτόν που τρώμε σπίτια μας.

Και το σύνολο όλων αυτών; 36,60 ακριβώς. Τιμή... συμβολική για αυτά που φάγαμε. Και το λέω έτσι γιατί με όλα αυτά τα δήθεν κυριλέ και ψαγμένα πιάτα που σου σερβίρουν αλλού και σε χτυπάνε στο κεφάλι, αυτή η τίμια και άψογη σε όλα της κουζίνα είναι μια 100% value for money εμπειρία!

Αν θα ξαναπάω; Με την πρώτη ευκαιρία!!! Θέλω να τα δοκιμάσω όλα!!!
Οι άνθρωποι σέβονται τους πελάτες τους και είναι πραγματικοί επαγγελματίες και μπράβο τους!