Μοντέρνα κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Νέα και πολύ ενδιαφέρουσα άφιξη επί της Μητροπόλεως προς Μοναστηράκι. Για να είμαι ειλικρινής απλώς "έπεσα" πάνω σε αυτό το μαγαζί εντελώς τυχαία και μάλιστα πρέπει να είχε ανοίξει 1-2 μέρες πριν. Πρωτόπυπη η επωνυμία που ενισχύεται και από τις νεραντζούλες στον εξωτερικό χώρο αλλά και από το γλυκό νεράντζι που κερνάει το μαγαζί στο τέλος για να συμφωνεί και με την ονομασία του.

Εξωτερικά, πάνω στο πεζοδρόμιο έχει 5-6 τραπεζάκια. Εσωτερικά ο χώρος δεν περιγράφεται με λόγια: είναι μοναδικός, εξαιρετικός και ανεπανάληπτος. Αυτό ήταν ένα παλιό μαγαζί (παλιά βιοτεχνία από εκείνες που η συγκεκριμένη ευρύτερη περιοχή του Μοναστηρακίου με τα στενά της είναι γεμάτη) με πάρα πολλά νεοκλασικά και παραδοσιακά στοιχεία τα οποία με σύνεση ο νέος ιδιοκτήτης συντήρησε, ανακαίνισε και ανέδειξε με αποτέλεσμα να εμφανιστέι αυτό το διαμαντάκι σαν όαση στο κέντρο της Αθήνας.

Ο χώρος είναι τεράστιος με αρκετά τραπέζια για μικρές και μεγάλες παρέες, απλωμένα και ταξινομημένα σωστά. Τα τραπεζοκαθίσματα είναι διαφορετικά μεταξύ τους -στοιχείο πολύ της μόδας τώρα τελευταία ιδιαίτερα στα καινούρια μαγαζιά- αλλά δένουν όλα αρμονικά. Η διακριτική πολυτέλεια είναι διάχυτη και εμφανής όπου και να πέσει το μάτι σου: στη διακόσμηση, στους πολυελαίους, στα κάγκελα του εξώστη (αφού υπάρχει και ημιώροφος, επίσης αρκετά εντυπωσιακός), στην ανοιχτή, τεράστια και εντυπωσιακή κουζίνα, στο μεγάλο ξυλόφουρνο με τα μπακιρένια διακοσμητικά στοιχεία, στον ξύλινο μπουφέ περασμένων δεκαετιών, στους ρετρό καθρέφτες, στη βιτρίνα με τα προϊόντα εν είδει παντοπωλείου, στη μεγάλη μπάρα με τα ψηλά καθίσματα (γιατί υπάρχουν θέσεις για όλες τις καταστάσεις και όλα τα γούστα σε αυτό το μαγαζί), στα γλαστράκια με τις νεραντζούλες, στα γύψινα με τις χρυσές λεπτομέρειες, στα βιτρό, στις τοιχογραφίες και τους πίνακες, στις τραπεζαρίες διαφορετικού ύφους και στυλ. Όλος ο χώρος είναι μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια πανέμορφος, λουσάτος και υπέρκομψος.

Πώς θα μπορούσε να είναι άραγε η εξυπηρέτηση σε έναν τέτοιο χώρο; Μόνον άψογη με όλη τη σημασία της λέξης: οι σερβιτόροι, όλοι νέα παιδιά, με χαμόγελο και εξαιρετική προθυμία, δεν σταμάτησαν όλη την ώρα να μας εξυπηρετούν και να προλαβαίνουν κάθε μας επιθυμία πριν καν... τη σκεφτούμε. Ήταν πραγματικά σε όλα εξαιρετικοί.

Ως προς το μενού καταρχάς να επισημάνω ότι ο χώρος είναι ανοιχτός από το πρωί για καφέ, γλυκό, ελαφρύ φαγητό μέχρι αργά το βράδυ για γεύμα και δείπνο και καλύπτει όλα τα γευστικά και άλλα γούστα για ποτό κλπ. Δεν μένει κανένας παραπονεμένος. Άλλωστε είναι τόσο απλόχωρα όλα που νομίζεις ότι είναι 3 διαφορετικοί χώροι ενωμένοι σε έναν. Ο κατάλογος του φαγητού δεν είναι τεράστιος και περιλαμβάνει αντιπροσωπευτικά πιάτα από διάφορα είδη: κρεατικά, ζυμαρικά ορεκτικά, σαλάτες κλπ. Τα πιάτα είναι γενικότερα ελληνικά και δημιουργικά με ενδιαφέροντες γευστικούς συνδυασμούς. Επίσης αξίζει να σημειωθεί το γενικότερο στήσιμο του τραπεζιού που ήταν άψογο.

2 άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:

-λευκή ταραμοσαλάτα με καρπάτσιο χταποδιού. Τι να πω γι΄ αυτό το πιάτο; Η νοστιμιά ξεχείλειζε, η ταραμοσαλάτα με βελούδινη διακριτική και απαλή γεύση και το καρπάτσιο όλα τα λεφτά, του ταίριαζε πολύ αυτός ο συνδυασμός. Εξαιρετική όμως ήταν και η παρουσίαση του πιάτου. Δε νομίζω να έχω ξαναδοκιμάσει αυτό το συνδυασμό και να έχω ξαναφάει καλύτερο. Είναι must.

-2 παπαρδέλλες με ρατατούι λαχανικών ψιλοκομμένων. Ρατατούι είναι κατά κάποιο τρόπο το γαλλικό μπριάμ. Οι παπαρδέλλες ήταν σε βαθύ πιάτο, με τα ψιλοκομμένα λαχανικά να στολίζουν την κορυφή του και με εξίσου ωραία παρουσίαση.

Στην αρχή για καλωσόρισμα κατέφτασε ντιπ με γαλοτύρι, ελίτσες και παξιμαδάκια ενώ το ψωμάκι ήταν φρεσκοψημένο και ζεστό.

Το νερό έφτασε σε κανάτα (άλλοι να τα βλέπουν αυτά σε λιγότερο πολυτελείς χώρους που το έχουν σκοινί κορδόνι να φέρνουν εμφιαλωμένο πριν προλάβεις καν να καθίσεις).

Στο τέλος, επειδή δεν παραγγείλαμε γλυκό, μας κέρασαν γλυκού του κουταλιού νεραντζάκι. Ωστόσο είδα στον κατάλογο ότι τα γλυκά που έχει είναι σκέτη πρόκληση.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 34.50 ευρώ.

Νομίζω ότι είναι αυτονόητο ότι το συστήνω και ότι είναι μια από τις καλύτερες προτάσεις στο κέντρο της Αθήνας για όλα: καφέ, φαγητό, ποτό.