Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Η έξοδος για φαγητό - και όχι μόνο στην Αθήνα - είναι μια από τις αγαπημένες μας συνήθειες με την σύζυγό μου, που συνάμα είναι και πολύ πρακτική, καθώς η ασχολίες και η ένταση της καθημερινότητας δε μας αφήνουν πάντοτε ελεύθερο χρόνο για σπιτικό φαγητό.

Ανέκαθεν πίστευα, ως γνήσιος καλοφαγάς, ότι η απόλαυση (ή η δυσαρέσκεια) από όποια γαστριμαργική εμπειρία δεν ολοκληρώνεται, εάν δεν την διηγηθείς, εάν δεν καταστήσεις και άλλους κοινωνούς σε αυτήν. Ετσι αποτολμώ, μέσα από αυτή την αξιόλογη ιστοσελίδα, την πρώτη καταγραφή μιας τέτοιας εμπειρίας, με την ελπίδα ν' ακολουθήσουν κι άλλες, όχι τόσο σαν κριτική αλλά περισσότερο σαν απόπειρα επικοινωνίας με άλλους "συναδέλφους" καλοφαγάδες προς ανταλλαγή απόψεων και εντυπώσεων.

Χθες λοιπόν επισκεφθήκαμε την ψαροταβέρνα ΙΒΙΛΑΪ στη Νέα Ερυθραία. Μεσημεράκι, δεν είχε μαζευτεί ακόμη πολύς κόσμος, βρήκαμε εύκολα τραπέζι.
Το παρκάρισμα στην παρακείμενη πλατεία πολύ εύκολο και η πρόσβαση επίσης, καθώς, κατεβαίνοντας την Χαριλάου Τρικούπη και μπαίνοντας από Ηρώων Πολυτεχνείου, βγαίνεις "καρφί" στον στόχο.

Ο χώρος ήταν απλός, άνετος και καθαρός. Το μαγαζί είναι πάνω στην πλατεία, ισόγειο, διαθέτει δύο "βεράντες", ιδανικές για τις ηλιόλουστες ημέρες. Οι τουαλέτες ήταν καθαρές, κάποιες λεπτομέρειες όμως, όπως η ανεξέλεγκτη πίεση του νερού της βρύσης, όταν πλένεις τα χέρια σου, θα μπορούσαν να προσεχθούν καλύτερα.
Το κατάστημα διαθέτει wi-fi, για τους "μονίμως απασχολημένους" σαν ελόγου μου......

Πάμε στο "ζουμί" ομως.
Η παραγγελία ήταν:

- Μία σαλάτα ΙΒΙΛΑΪ: Οποία απογοήτευσις! Πρασινάδες "ατάκτως ερριμμένες", με μια "υποψία" από ντοματίνια και έναν-δύο σπόρους ρόδι!! Ντρέσινγκ κάτω του μετρίου. Πρέπει να το ξανασκεφτούν άμεσα!

- Μία μερίδα μπακαλιαροκεφτέδες: Καλή προσπάθεια, ας μου επιτραπεί η έκφραση "ξυπνητζίδικη". Λιγότερο αλμυροί του αναμενομένου αλλά τρωγόντουσαν.

- Δύο μερίδες πατατούλες τηγανητές: Πολύ καλές. Ξερότηγανισμένες ροδέλλες, φρέσκες, εύγευστες, χωρίς καν υποψία "λαδίλας"

- Χταποδάκι ψητό: Καλοψημένο, νόστιμο αλλά, σύμφωνα με την γενική εκτίμηση της παρέας, αρκετά σκληρό

- Γαρίδες ψητές, μαριναρισμένες με θυμάρι: Εκπληκτικές! Η παραγγελία - must του καταστήματος! Η γυναίκα μου, γνωστή "γαριδολάτρης", έκανε πάρτι. Γευστική εμπειρία, που την συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους.

Το νεώτερο μέλος της παρέας μας, ο γιος μας, δε νήστευε και παρήγγειλε:

- Μια μερίδα κεφτεδάκια τηγανητά: Δήλωσε ικανοποιημένος.

- Ένα σαγανάκι: Αλλη αποκάλυψη! Ήλθαν τρία "μπαστουνάκια" αφράτο καλοτηγανισμένο κασέρι, που τον ξετρέλαναν! Εμπιστευόμενοι την κρίση του, σίγουρα θα παραγγείλουμε, όταν θα ξανάρθουμε σε περίοδο μη νηστείας.

- Στο τέλος, κέρασμα, μία ακόμη γευστική απόλαυση: Χαλβάς. Όχι όμως αυτό το "λαδερό κατασκεύασμα", που σερβίρεται στα περισσότερα εστιατόρια αλλά μία εξαιρετική δημιουργία της ελληνικής ζαχαροπλαστικής, ιδανικό επιστέγασμα σε ένα ωραίο γεύμα!

Εξυπηρέτηση: Γρήγοροι, ευγενικοί αλλά όχι τόσο συντονισμένοι μεταξύ τους. Το σαγανάκι του νεαρού, παραγγέλθηκε κανονικά, μαζί με τα υπόλοιπα και στην πορεία.... ξεχάστηκε! Όντες "σκασμένοι" από τα υπόλοιπα, δεν το αναζητήσαμε, περισσότερο για το τυπικό, ρώτησα για την τύχη του για να εισπράξω την απάντηση από άλλο σερβιτόρο, ότι: "σαγανάκι τέλος"! Και την στιγμή, που είμασταν έτοιμοι να πληρώσουμε, ο πρώτος σερβιτόρος, αυτός, που είχε πάρει την παραγγελία, "προσγείωσε" με μεγαλοπρέπεια στο τραπέζι μας το "εξαφανισμένο" σαγανάκι!!
Αδέλφια, οργανωθείτε, γιατί χανόμαστε!

VfM: Για όλα τα παραπάνω (συν 4 αναψυκτικά), τρία άτομα πληρώσαμε 63 €, ήτοι 21€ το άτομο. Not bad.... που λένε και στο χωριό μου!!

Συμπέρασμα! Θα ξαναπάμε. Ο κατάλογος μεγάλος και δεν είχαμε την ευκαιρία να γευθούμε τις φιλεταρισμένες σαρδέλες και το μαρινάτο γαύρο, που έχουμε ακούσει καλά λόγια. Κάποια πιάτα σας τα συστήνω ανεπιφύλακτα. Και πιστεύω ότι την επόμενη φορά θα το βρω ακόμη καλύτερο.