Τσιπουράδικα - Ουζερί - Μεταμόρφωση, Αθήνα

Το θέμα τσιπουράδικο, ρακάδικο, μεζεδοπωλείο, ψαρομεζέδες, για μένα συνδέεται στο μυαλό μου με δύο πράγματα: με την περίοδο της Σαρακοστής και με το καλοκαίρι στην Ελλάδα. Θάλασσα, διακοπές, παρέα, ανεμελιά.

Σπάνια πετυχαίνω ένα τέτοιο μαγαζί, που να συνδυάζει όλα αυτά που θέλω ταυτόχρονα. Αλλού η ατμόσφαιρα μου θυμίζει καφενέ ( που άμα είναι και σε μια Φολέγανδρο ας πούμε, δε θα με χάλαγε ). Αλλού το φαγητό είναι πανάκριβο και απλησίαστο ( 48 ευρώ μια καραβιδομακαρονάδα, ναι, ναι, υπάρχει κι αυτό... ). Αλλού σειρήνες να φωνάζουν "φάε και πιες όσο θες με λίγα ευρώ" ( παραλίγο να με παρασύρουν οι σειρήνες κι εμένα αν δεν μάθαινα από καλό μου φίλο που είχε πρόσφατη εμπειρία σε ανάλογο πολυδιαφημισμένο ψαρομεζεδοπωλείο, ότι η ποιότητα είναι αντιστρόφως ανάλογη με το γλυκό τραγούδι της σειρήνας ). Αλλού πάλι το στήσιμο του μαγαζιού να είναι τόσο δήθεν και αποστειρωμένο, που να χάνεται όλη αυτή η μαγεία που ψάχνω εγώ, όταν ( κάπως σπάνια είναι η αλήθεια ) έχω κέφια να πάρω το παρεάκι και να πάμε για τσίπουρα και μεζέδες μέχρι να πονέσει το στομάχι μας από το γέλιο και το πιοτί.

Τα διαμαντάκια, τελικά, είναι κρυμμένα σε γειτονιές που δεν φαντάζεσαι. Ένα τέτοιο διαμάντι ανακάλυψα κι εγώ απόψε Μ. Πέμπτη ( ξημέρωμα Μ. Παρασκευής αισίως, τώρα που γράφω την κριτική, και αρχίζω κιόλας να θυμίζω ημερολόγιο καταστρώματος ). Στην Μεταμόρφωση, την οποία ως τώρα είχα στο χάρτη των διαδρομών μου, μόνο όταν με καλούσε ο φούρνος του Στεργίου, για επιδρομή στις βιτρίνες του με τα προφιτερόλ και τις σοκολατίνες.

Και θα μου πεις σιγά την ανακάλυψη που έκανες, φίλε Κολόμβε, έλα όμως που εδώ, ήταν όλα δεμένα τόσο ωραία μεταξύ τους, και με περίμεναν "σαν από καιρό", που έχω να πω μόνο τα καλύτερα.

Οι προηγηθείσες, της δικής μου, κριτικές, τις οποίες διάβασα όλες, έχουν περιγράψει το πανεύκολο του παρκαρίσματος, την ευγένεια και το μεράκι του Νίκου και της Χαρούλας ( οικογενειακή επιχείρηση) από το στάδιο της υποδοχής και του σέρβις μέχρι του μαστόρικου μαγειρέματος στην κουζίνα καθώς και τις ποιοτικές και καλομαγειρεμένες συνταγές τους.

Εγώ θα επιμείνω και στον πολύ όμορφο, καλόγουστο και ατμοσφαιρικό χώρο, στην άψογη καθαριότητα που την βλέπεις παντού και στην χαλαρότητα που ένιωσα μόλις μπήκα στο μαγαζί. Και βέβαια ειδική μνεία, στην πολύ καλή πρώτη ύλη, γιατί είναι το Α και το Ω τελικά.

Σε βολιώτικο τσιπουράδικο δεν έχω πάει ποτέ μου οπότε και δεν έχω μέτρο σύγκρισης για το στυλ " 25αράκι συν μεζές" που είναι εδώ η μια επιλογή. Η άλλη επιλογή, που ήταν και η δική μας, είναι απόσταγμα χύμα ή εμφιαλωμένο ( υπάρχει και μπύρα και κρασί και αμοργιανό ρακόμελο αν θέλετε ) και επιλογή πιάτων από τον κατάλογο.

3 άτομα παραγγείλαμε και γονατίσαμε τα εξής:

- ταραμοσαλάτα με λευκό ταραμά και κρεμμύδι. Σπιτική και χειροποίητη, εξαίρετη και ασυνήθιστη γεύση, δεν έχω ξαναφάει παρόμοια, μας άρεσε πάρα πολύ, αν ήταν και λίγο περισσότερη σε ποσότητα θα έκανα τούμπες από τη χαρά μου ( 3,50 ευρώ).

- πιπεράκια τσέρρυ γλυκοπιπεράτα, με γέμιση κρέμα τυριού. Φανταστείτε μικρούλες στρογγυλές πιπεριές Φλωρίνης γεμιστές, ξαπλωμένες σε λαδόξυδο και ψιλοκομμένο μαιντανό, μια αέρινη και φίνα νοστιμιά. Στη μερίδα νομίζω μέτρησα 7-8 τεμάχια. ( 5,50 ευρώ )

- κολοκυθοκεφτέδες με τυρί φέτα ( υπάρχουν και χωρίς τυρί ), 6-7 στη μερίδα, αρκετά τραγανοί, χωρίς να έχουν πνιγεί στο λάδι, πολύ νόστιμοι και χορταστικοί ( 4,50 ευρώ ).

- πατάτες τηγανιτές, εννοείται φρέσκες και χεράτες, τις φάγαμε όλες, ήρθαν καυτές και τσιτσιριστές, το μόνο μικρό παράπονο εδώ, θα τις ήθελα λίγο πιο στεγνές από λάδι, πάντως το λάδι που τηγανίστηκαν σίγουρα δεν είχε διανύσει πολλά χιλιόμετρα κι αυτό φάνηκε και στο χρώμα και στη γεύση τους ( 2.50 ευρώ )

- γαύρο μαρινάτο ( ο αγαπημένος μου μεζές, όπου τον εντοπίζω τον τσακίζω μόνη μου. Και μάλιστα, κατά το προσφιλές μας αστειάκι "προσοχή μην ξεφύγει κάνας γαύρος από την περίμετρο του πιάτου, και μετά ζητάει να βαρέσει πέναλτυ!!! ). Τί να πω γι'αυτό το μεζέ, όσοι αρέσκονται, με νιώθουν. ( 6,50 ευρώ )

- φρέσκα μύδια αχνιστά, με κρεμμυδάκι φρέσκο, επίσης νοστιμότατα κι επίσης αν είχε λίγα ακόμη η μερίδα, θα τα έπαιρνα εργολαβία μόνη μου. Μέχρι το τέλος της βραδιάς κατάφερα και το Νίκο να μου αποκαλύψει το συστατικό με το οποίο τα αχνίζει ( να το κρατήσω Νίκο το μυστικό ;; ) 7,50 ευρώ.

- χταπόδι σαγανάκι, δεν είχα ξαναδοκιμάσει χταπόδι σε αυτή την εκδοχή. Ήρθε ένα μεγάλο πιάτο, με κοκκινιστό χταπόδι, πολύ νόστιμο, η σάλτσα περιείχε χρωματιστές πιπεριές, φρέσκια ντομάτα, νομίζω και κρεμμύδι, φέτα από πάνω και μαιντανό, το ψωμάκι μας αναστέναξε από λαγνεία, κάνοντας μακροβούτια μέσα στη σάλτσα αυτή. Τολμώ να πω ότι ήταν πολύ ανώτερο από τα κλασσικά σαγανάκια γαρίδας που έχουν πολυφορεθεί παντού. ( 11 ευρώ )

- Θραψαλάκι φρέσκο τηγανιτό ( 7 ευρώ ). Εδώ αλλά και στο καλαμάρι πιο κάτω, κρύβεται το μαστόρικο τηγάνισμα που ανέφερα πιο πάνω. Καταρχάς η φρεσκάδα του αποτυπώθηκε στη γεύση του που μύριζε θάλασσα, και ήταν τόσο νόστιμο που με έκπληξη άκουσα τον Νίκο να μας λέει ότι δεν τα αλατίζει καθόλου, γιατί δεν το χρειάζονται το αλάτι για να νοστιμίσουν. Ο φίλος μας που τα έφαγε, όχι μόνο είπε τα καλύτερα, αλλά ζήτησε και δεύτερη μερίδα, όπου ήρθε στο τραπέζι ένα

- Φρέσκο καλαμάρι τηγανιτό σε ροδέλες και με το πλοκαμάκι του ( βάρος 400 γραμμάρια, 7,50 ευρώ ), καμία μα απολύτως καμία σχέση με τα κατεψυγμένα καλαμάρια που είναι επιεικώς αχαρακτήριστα και έχουμε χρυσοπληρώσει αλλού... Λίγες φορές έχω φάει τόσο νόστιμα καλαμάρια, κι ευτυχώς που ο φίλος μας δεν είναι μοναχοφαγάς και έβαλε κι αυτό το πιάτο στη μέση χαχαχα...

- φρέσκο γαριδάκι Χαλκίδας, τηγανιτό, τα λόγια κι εδώ περιττά. Τραγανό, χωρίς καθόλου λαδίλα, πεντανόστιμο, να το τρως και να μην πετάς τίποτε, σε πολύ καλή ποσότητα ( 6,50 ευρώ ).

- τσίπουρο εμφιαλωμένο από τη Δράμα, Ηδωνικό Λαζαρίδη, με γλυκάνισο, στα 6,50 ευρώ. Εδώ να αναφερθώ σε κάτι ακόμη που μας εντυπωσίασε πολύ, καθώς ο Νίκος, με έναν άκρως φιλικό και αφοπλιστικό τρόπο μας μύησε στον σωστό τρόπο σερβιρίσματος του τσίπουρου, μιας και παρατήρησε ότι εμείς κάτι κάναμε λάθος. Ομολογώ ότι έμαθα κάτι πολύ χρήσιμο, που το επαληθεύσαμε κιόλας εκείνη ακριβώς τη στιγμή, και που αλλάζει άρδην τον τρόπο που σέρβιρα εγώ ως τώρα το τσίπουρο. Νίκο, δεν προδίδω το μυστικό, αλλά όποιος σου ζητήσει να τον μυήσεις θα έχει πολύ ενδιαφέρον...

- νεράκι εμφιαλωμένο υπήρχε ήδη στο τραπέζι μας, όπως και σε όλα τα τραπέζια ( 1 ευρώ ) και ψωμάκι που ζητήσαμε και επανάληψη ( χρεώθηκε 2,70 ευρώ ) το οποίο έκανε μακροβούτια όλη νύχτα.

Στο τέλος μας προσφέρθηκε ως κέρασμα γενναία μερίδα χαλβά, με τρούφα από πάνω και με 2 μπάλες παγωτό, βανίλια και σοκολάτα, εξαιρετικό και πολύ δροσιστικό κλείσιμο μετά τα θαλασσινά.

Το σύνολο με απόδειξη στα 72 ευρώ, κι επειδή έκανα την κράτηση μέσω του e-table είχαμε και μια έκπτωση 10% οπότε ο λογαριασμός έπεσε στα 65 ευρώ. Όλα όσα δοκιμάσαμε άξιζαν και με το παραπάνω τα χρήματα αυτά. Απλά θα βάλω 3 ντοματούλες αντί για 4, για να δώσω ένα κίνητρο να παραμείνουν τα στάνταρ ψηλά όπως είναι τώρα.

Ομόφωνα κρίναμε την συνολική εμπειρία πάρα πολύ καλή, καθώς όσα φάγαμε ήταν όλα άριστα φτιαγμένα και φρέσκα, ποιοτικά και εύγευστα, από ανθρώπους που φαίνεται πως έχουν μεράκι και αγάπη για τη δουλειά τους. Εξυπακούεται και ότι το προτείνω και ότι θα ξαναπάω, και μάλιστα αισιοδοξώ σύντομα, καθώς έχει και όμορφο κήπο και πολλά ακόμη πράγματα που θέλω να δοκιμάσω.

Μαγαζιά σαν αυτό, όπου βλέπω την τίμια και αξιέπαινη προσπάθεια που γίνεται να ευχαριστηθεί ο πελάτης και να πιάσουν τόπο τα χρήματά του, περνώντας μια ευχάριστη βραδιά με αυθεντικό και μερακλίδικο φαγητό, πάντα θα έχουν μια θέση στην καρδιά μου και στις εξόδους μου με το παρεάκι μου.

υ. γ.1 Χριστός Ανέστη, Χρόνια Πολλά, σε όλους τους φίλους!!

υ. γ. 2 Φίλοι HAZARDOUS, mavtaso και Χρυσανθεμάκι σας ευχαριστώ πολύ για την αναφορά σας στο όνομά μου σε πρόσφατες κριτικές σας, νιώθω πάντα μεγάλη χαρά όταν συμβαίνει αυτό!!