Μοντέρνες ταβέρνες - Κηφισιά, Αθήνα

Γεια σας, γεια σας και χρόνια πολλά, μέρες που είναι! Πριν μπω αναλυτικά στην κριτική μου, θα ήθελα να μοιραστώ το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό και τη γενική εντύπωση που μου έμεινε μετά από μεσημεριανό γεύμα σήμερα, ανήμερα του Πάσχα, στη “Στόφα”.

Σκεφτόμουν λοιπόν πόσο σημαντικό είναι, και ακόμα περισσότερο τις γιορτινές και κλασικά οικογενειακές μέρες, όταν βγαίνει κανείς για φαγητό να αισθάνεται ότι οι μαγαζάτορες και όλο το προσωπικό σέβονται το γεγονός ότι επέλεξες το μαγαζί τους, και φροντίζουν να περάσεις όσο το δυνατό καλύτερα. Και φροντίζουν όχι μόνο με το φαγητό αλλά και με την υποδοχή, το χαμόγελο και τις μικρές λεπτομέρεις να σε κάνουν να αισθάνεσαι σχεδόν ότι είσαι καλεσμένος σε ένα φιλόξενο σπίτι. Αυτή η αίσθηση μου έμεινε συνολικά από τη “Στόφα”. Και μακάρι αυτή η αντιμετώπιση να υπάρχει όχι μόνο σε γιορτινές μέρες, αλλά σε μόνιμη βάση σε όσα εστιατόρια σέβονται τον εαυτό τους. Χαίρομαι πάντως που το βλέπω να συμβαίνει όλο και περισσότερο, τουλάχιστον σε εστιατόρια που δικαίως τελικά έχουν αναδείξει οι χρήστες του ask4food.

H Στόφα, λοιπόν, εστιάζει κυρίως στο κρέας, το οποίο προσεγγίζεται υπό το μότο της «άλλης κουζίνας». Τα κρεατικά βέβαια, εν γένει, δεν είναι στα δικά μου αγαπημένα, και γι' αυτό δεν θα ήταν στις πρώτες μου επιλογές υπό κανονικές συνθήκες. Eν όψει εξόδου, λοιπόν, ανήμερα του Πάσχα, αναζήτησα κάτι όσο γινόταν πιο «εξευγενισμένο» για κρεατοφαγία. Επιλογή που τελικά δικαιώθηκε.

Η κράτηση έγινε 3 μέρες νωρίτερα. Ευγενέστατη και εγκάρδια υποδοχή όχι μόνο από τον κύριο στην είσοδο αλλά και από όλο το προσωπικό που μας περιποιήθηκε, με μπόλικες χαμογελαστές ευχές. Καθίσαμε στην αυλή, η οποία ήταν πράγματι πολύ ευχάριστη, όπως περιγράφεται σε προηγούμενες κριτικές, υπό τη σκιά εντυπωσιακά μεγάλων δέντρων, με πολύχρωμα φωτιστικά που κρέμονται από τα κλαδιά τους, τα οποία φαντάζομαι ότι το βράδυ θα δημιουργούν πολύ ευχάριστη ατμόσφαιρα. Ο χώρος και η καλαισθησία του έχει περιγραφεί εκτενώς σε προηγούμενες κριτικές, γι' αυτό δεν θα επεκταθώ.

Στα του φαγητού: Πολύ ευχάριστο το ότι το καλαθάκι με το ψωμί (πολύσπορο και λευκό) κατέφθασε μαζί με κόκκινα αβγά για τσούγκρισμα, τα οποία τρωγόντουσαν κανονικότα. Δεν είναι κάτι φοβερό ως κίνηση, αλλά είναι αυτές οι μικρές λεπτομέρειες που λέγαμε παραπάνω.

Λόγω της ημέρας προσφέρθηκαν δύο κατάλογοι: Ο κανονικός και ο πασχαλινός, που περιελάμβανε - εκτάκτως- τα πολύ κλασικά πασχαλινά: αρνάκι, πατάτες φούρνου, τζατζίκι και κοκορέτσι.
Από τα πασχαλινά παραγγείλαμε λοιπόν το τζατζίκι (τεράστια μερίδα και πολύ πετυχημένο) και το κοκορέτσι, το οποίο πρέπει να ήταν στο φούρνο ψημένο και συνοδευόταν από ωραιότατες χερίσιες τηγανιτές πατάτες. Πολύ καλής ποιότητας τα εντόσθια, χωρίς καμία δυσάρεστη οσμή. Φαγώθηκε ευχάριστα και από μη φανατικούς του κρέατος, όπως η αφεντιά μου.

Πάμε και στον κανονικό του κατάλογο, στον οποίο μάλλον έχει νόημα να αναφερθώ λεπτομερέστερα:

- Σαλάτα με ποικιλία μαρουλιών, ξινόμηλο, σύκο και γραβιέρα: Ικανοποιητική ποσότητα, ζουμερή όσο πρέπει και ισορροπημένη στη γεύση.
- Μανιτάρια με τυρί κρέμα, πιπεριές και παρμεζάνα: Συμπαθητικό αλλά αρκετά γαλακτερό και ουδέτερο σε γεύση για τα δικά μου γούστα. Θα το ήθελα με περισσότερη ένταση ενδεχομένως στα τυριά ή σε αρώματα από μπαχαρικά. Αν όμως σας αρέσουν τα γαλακτερά και τα κρεμώδη, μάλλον θα είναι στα γούστα σας.
-Involtini (χοιρινά ρολάκια γεμιστά με τυρί και αρωματικά, και τυλιχτά σε προσούτο) με πένες σε κόκκινη σάλτσα: Μάλλον το καλύτερο πιάτο, πολύ ωραία σάλτσα, καλή ποιότητα του προσούτο, σωστά βρασμένες οι πένες.
-Φιλέτο κοτόπουλο με mozzarella και καπνιστή πανσέτα: Νόστιμο αλλά μάλλον θα το προτιμούσα λίγο πιο ζουμερό. Ίσως το φιλέτο μπούτι να του ταίριαζε περισσότερο. Καλές πρώτες ύλες, πάντως, και εδώ, οι οποίες φάνηκαν τόσο στην καπνιστή πανσέτα όσο και στη mozzarella. Συνοδεύεται από ωραία μαριναρισμένα ντοματίνια.

Όλες οι μερίδες ήταν σε ικανοποιητικότατες ποσότητες. Το δε σέρβις, πέρα από χαμογελαστό, ήταν και άκρως αποτελεσματικό και σωστά συντονισμένο: Όλα ήρθαν στην ώρα τους, με άψογο timing ανάμεσα στην ολοκλήρωση των πρώτων πιάτων και του σερβιρίσματος των κυρίως.
Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από 1 κιλό κρασί χύμα Μοσχοφίλερο, το οποίο πινόταν ευχάριστα. Επιδόρπιο δεν πήραμε, αλλά προσφέρθηκαν μαστιχάκια κέρασμα στο τέλος μαζί με πολλά χαμόγελα και ευχαριστίες από το προσωπικό κατά την αποχώρησή μας. Όπως φαντάζεστε, συστήνεται ☺