Ψαροταβέρνες - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Kαλησπερα σας!!! Μετα απο καιρο επανερχομαι με τις εντυπωσεις μας απο την επισκεψη στις Βαρκουλες. Λογω πολλων προβληματων δεν ειχαμε κανει εγκαιρη κρατηση για το βραδυ της Μ. Παρασκευης (29/3/2016) και το απογευμα της Μ. Πεμπτης καναμε ενα τηλεφωνο στις Βαρκουλες.

Μας ενημερωσαν οτι δεν υπαρχει κατι διαθεσιμο αλλα κρατησαν το τηλεφωνο μας. Και με εκπληξη μας το επομενο απογευμα ακουσαμε τον ιδιοκτητη του καταστηματος να μας λεει οτι μπορει να μας διαθεσει τραπεζι. Το θεωρω παρα πολυ θετικο και παρα πολυ επαγγελματικο απο μερους του μια και ειδαμε οτι ειχε τοση ζητηση που σιγουρα θα καλυπτε το τραπεζι.
Πηγαινοντας στο μαγαζι αργησαμε αρκετα (τους ειχαμε ενημερωσει) και ομως μας δεχτηκαν εγκαρδια και πολυ ζεστα.

Ο χωρος τους βρισκεται σε ενα δρομακι της Ν. Ιωνιας ησυχο αλλα στενο. Ειναι καλοφτιαγμενος με κομψη διακοσμηση αλλα πολυ μικρος. Εξωτερικος χωρος σχεδον ανυπαρκτος (τραπεζια σε ενα στενο πεζοδρομιο)αλλα.. σου δινει λιγο την αισθηση πως εισαι σε νησακι το καλοκαιρι ή πως βρισκεσαι στην παλια Αθηνα που οι γειτονες εβγαζαν εξω τα τραπεζια τους τα καλοκαιρινα βραδια.
Η μερα που πηγαμε ισως δεν προσφερεται για σωστη κριτικη μια και ηταν παρα πολυς ο κοσμος και μερος των αναγραφομενων στην καρτα δεν υπηρχαν. Ομως ειδαμε οτι λειτουργουν αψογα σχεδον κατω απο εντονοτατη πιεση χωρις κανεις τους να χασει το χαμογελο του. Στο τραπεζι μας περιμενε για το καλωσορισμα ενα πιατακι ταμπουλε, νοστιμη ιδεα.

Παραγγειλαμε: μια (τεραστια ) σαλατα με πρασιναδες και καπνιστο σολωμο (8 ευρω). Νοστιμοτατη, προσωπικα ανετα θα την επελεγα για κανονικο φαγητο μου. Κυδωνια και γυαλιστερες απο μια μεριδα. Μπολικα σε ποσοτητα, φρεσκοτατα ολα, μοσχοβολουσαν θαλασσα ( 6 ευρω η καθε μεριδα). Μυδια αχνιστα (5 ευρω).
Κουτσομουρακι τηγανητο, παναλαφρο (υπεροχο τηγανι χωρις μυρωδιες και χωρις λαδιλα)(13,5 ευρω η μεριδα).

Ηπιαμε ενα μπουκαλακι ουζο Βαρβαγιαννη (8 ευρω).
Μας κερασαν χαλβαδακι του μπακαλη στο τελος (ειδα ομως οτι σε ολα τα αλλα τραπεζια κερνουσαν και ενα σφηνακι, εμας μας ξεχασαν! ).
Στην καρτα αναφερουν ταρταρ και καρπατσιο τονου, εκεινο το βραδυ δεν ηταν διαθεσιμα και θα ειναι η αιτια για την επομενη επισκεψη μας μαζι με καποια αλλα πολυ.. ξεσηκωτικα πιατα!!

Φευγοντας με χαμογελο μας ρωτησαν εαν ικανοποιηθηκαμε και μας ευχαριστησαν θερμοτατα. Εκτιμησαμε ιδιαιτερα τον επαγγελματισμο και την συμπεριφορα τους.
Ενα ομορφο μαγαζι με νοστιμο φαγητο!! Θα ξαναπαμε σιγουρα!!!
(Και η παντοτινη μου γκρινια... καπνιζαν στον εσωτερικο χωρο.... γιατι;;;;;).