Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Εδω εχουμε να κανουμε με ενα καλο εστιατοριο, πολυ κοντα στο ρεμα Χαλανδριου, βορεια πλευρα αυτου του μεγαλου προαστιου. Γεγονος ειναι οτι το μαγαζι "ειδικευεται" κυριως στο κρεας, αλλα εμεις πηγαμε Μεγαλη Παρασκευη, οχι βεβαια για να τους τη σπασουμε, αλλα γιατι ειχανε βγαλει διαφημηση στο σαιτ οτι για τις μερες της νηστειας θα υπαρχει ειδικο μενου. Μη φανταστεις οτι νηστεψα, δεν ειμαι τετοιος τυπος, απλα τη Μεγαλη εβδομαδα απεφυγα το κρεας που ουτως η αλλως δεν ειναι κατι που αγαπω πολυ. Φτασαμε που λες μετα απο κρατηση δυο ατομα και καθισαμε στον εξωτερικο χωρο που ομως ειναι κλεισμενος με τζαμαριες ακομα. Ο μεσα χωρος μου φανηκε πολυ πιο ατμοσφαιρικος αλλα και ο εξωτερικος ηταν λιαν ευχαριστος. Η εξυπηρετηση ηταν πολυ καλη και ο καταλογος προσγειωθηκε στο τραπεζι μας αμεσως μολις καθησαμε. Εμεις διαλεξαμε τα εξης:

-Μια μεριδα χορτα. Ραδικια δηλαδη, συμπαθητικα αν και μας ηρθαν με πολλα ζουμια και αυτο δε μας αρεσε ιδιαιτερως.

-Πατατες τηγανιτες. Κομμενες σε ροδελες, φρεσκιες και καλοτηγανισμενες. Ποσοτητα ικανοποιητικη.

-Τυροπιτακια. Υπεροχότατα! Αν και τηγανισμενα ηταν πολυ αναλαφρα, με σωστη γεμιση ανθοτυρου και φετας που ελιωνε στο στομα.

-Μπακαλιαρος. Ο γνωστος τηγανιτος μπακαλιαρος, νοστιμος και τρυφερος, με ωραιο κουρκουτι, αν και θα πω οτι η ποσοτητα ηταν μαλλον τσιγκουνικη. Ασε δε το αλλο: Συνηθως ο μπακαλιαρος συνοδευεται στην ιδια μεριδα και με τη σκορδαλια του. Εδω, αν και κοστιζε 9,20(οχι και φτηνα) ηρθε μονος του. Αναγκαστηκά λοιπον πηραμε και...

-Σκορδαλια. Πολυ νοστιμη αν και πολυ καυτερη. Φτιαγμενη με ψωμι και καρυδι ηταν σχεδον ιδανικη γευστικα! Το προβληματακι ηταν οτι εκανε και αυτη άλλα 3 ευρω, κι'ετσι τα δυο πιατα μαζι υπερεβησαν τα 12 ευρω. Τραβηγμενο θεωρω.

-Χυμα τσιπουρο 100ml(πολυ καλο) με κοστος 3,40(που σημαινει τιμη κιλου 34 ευρω. Μα ρε παιδια σοβαρολογειτε?? Ελεος με το τσιπουρο! Η αγορα του σπανια ξεπερνα τα 6-7 ευρω το λιτρο, γιατι να το πουλατε 34? Το φαινομενο ειναι γενικο βεβαια αλλα και εδω δινουν ρεστα! )

-Μια μπυρα Ελληνικη(δε θυμαμαι απο πια περιοχη)στα 4,80(επισης ακριβη).

-Μισο κιλο κρασι λευκο. Συμπαθεστατο, στα 5 ευρω.

-Μια λεμονοπιτα υπεροχη συν δυο χαλβαδες κερασμενοι(ικανοποιητικοι και αυτοι).

Για αρχη μας ηρθε νερο σε γυαλινο μπουκαλι και θα με συγχωρεσετε αλλα δε θυμαμαι αν ηρθε και ψωμακι(μαλλον ναι παντως).

Λογαριασμος στα 49 ευρω. Εχω να πω-χωρις φοβο και παθος-οτι μου φαινονται μαλλον πολλα. Δυο ατομα για ενα κυριως πιατο συν μια σαλατα, ενα ορεκτικο και ενα γλυκο δεν ειναι καλο να δινουν 25 το κεφαλι. Βεβαια ειναι το θεμα με το αλκοολ. Στην Ελλαδα τα εστιατορια το'χουν συστημα: Οσα δεν μπορουν να βγαλουν απο το φαγητο, το βγαζουν απο το ποτό. Δε συμφωνω καθολου, συνεπως οι δυο στις τεσσερις τοματουλες θεωρω πως ειναι οκ.

Ενα καλο ερωτημα ειναι αν θα ξαναπηγαινα. Χμ, μου βαζεις δυσκολα... Θα ελεγα ναι αλλα με την προυποθεση να προσεξω με τον λογαριασμο. Αλλα παλι, ειναι πιθανον να μην εχω ορεξη να μετραω "τόσο συν τόσο, πόσο" και να επιλεξω κατι αλλο. Στο κατω κατω γεματη καλες λυσεις ειναι η Αθηνα!

Γιατι να παιδευομαι?