Ελληνική κουζίνα - Ανάβυσσος - Σαρωνίδα, Αθήνα

Κατ αρχήν Χρόνια Πολλά σε όλη την κοινότητα των καλοφαγάδων του site!!
Τις μέρες των γιορτών όλοι είχαμε πολλές γευστικές εμπειρίες, τις περισσότερες από αυτές εν μέσω φίλων και γνωστών και σε φιλικά/συγγενικά σπίτια, αλλά σίγουρα υπήρξαν και αφορμές για επίσκεψη εκτός σπιτιού σε καταστήματα εστίασης.

Ετσι βρεθήκαμε και εμείς (7 άτομα) την Τρίτη 3/5 μεσημέρι στο ΧΗ. ΜΑ στην Παλαιά Φώκαια, στην περιοχή της Αναβύσσου.
Η επιλογή έγινε μετά από πρόταση μέλους της παρέας και μια και βρισκόμασταν στην ευρύτερη περιοχή, περάσαμε το κατώφλι του καταστήματος, χωρίς να έχουμε κάνει κράτηση, αλλά ελπίζοντας στην καλή μας τύχη.

Η τύχη ήταν με το μέρος μας, γιατι τραπέζι βρέθηκε και μάλιστα στο χώρο των ΜΗ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΩΝ όπως μας είπαν οταν ρωτηθήκαμε εαν καπνίζουμε και που διαπιστώσαμε οτι τηρήθηκε τουλάχιστον καθ όλη την ώρα της διαμονής μας.
Αλλά ας ξεκινήσουμε από την αρχή.
Με το που μπήκαμε (μπήκαμε σε δύο δόσεις ως παρέα με χρονική καθυστέρηση), υπήρξε άμεση ανταπόκριση από πλευράς των σερβιτόρων, όλων νέων παιδιών, όπου με ευγένεια μας ευχήθηκαν Χρόνια Πολλά και προχώρησαν μετά στην εξεύρεση κατάλληλου τραπεζιού για εμάς.

Ο χώρος είναι μετρίου μεγέθους και βασικά χωρίζεται σε δύο κυρίως υποχώρους, όπου εαν καταλάβαμε καλά από την επιλογή του τραπεζιού, ο ένας προορίζεται για καπνίζοντες και ο άλλος για μη καπνίζοντες.
Η ατμόσφαιρα αποπνέει θαλπωρή με ζεστό φωτισμό παντού, ξύλο και γήινα χρώματα. Μοναδική παραφωνία κατά τη γνώμη μου είναι το ντεκόρ, το οποίο παντού είναι υπερ φορτωμένο από πασης φύσεως καλούδια και διακοσμητικά, τα οποία κατά τη γνωμη μου δεν ταιριάζουν απόλυτα μεταξύ τους, απλά δεν αφήνουν κανένα σημείο των τοίχων ακάλυπτο, ενώ θα μπορούσε η διακόσμηση να είναι πιό λιτή και λιγότερο φορτωμένη.

Θα μπορούσε κατά την άποψή μου η διακόσμηση να είχε περιοριστεί στις έξυπνες λύσεις σχετικές με μαθηματικούς και χημικούς τύπους, η οποία είναι και αυτή που προσδίδει τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του καταστήματος, όπως αυτοπροσδιορίζεται και από τον τίτλο του ΧΗ. ΜΑ (Χημικό, Μαθηματικό). Εαν ειχε περιοριστεί σε αυτή τη θεματολογία και μόνο, πιστεύω ότι η αίσθηση της διακόσμησης στο χώρο θα ήταν πολύ πιο ανάλαφρη. Σε αντίθεση, πέραν των σχετικών διακοσμητικών με τους τύπους, η διακόσμηση περιλαμβάνει πάρα πολλά υλικά και διακοσμητικά που δεν συνάδουν καθόλου μεταξύ τους, απλά εξυπηρετούν μόνο και μόνο το "γέμισμα" των τοίχων του καταστήματος.
Κατά την ώρα που μπήκαμε, το κατάστημα είχε πληρότητα γύρω στο 75%, οπότε εκτιμώ οτι εαν είστε μεγάλη παρέα καλό θα ήταν να κλείσετε τραπέζι, μια και εμείς σταθήκαμε πραγματικά τυχεροί γιατί πήραμε το μοναδικό τραπέζι 7 ατόμων που υπήρχε διαθέσιμο εκείνη την ώρα,

Απ ότι είδαμε, το κατάστημα το προτιμούν αρκετοί νέοι, όπως και οικογένειες με παιδιά, αυτοί αποτελούν και το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό του κόσμου που το επισκέπτεται, τόσο από την ευρύτερη περιοχή όσο και επισκέπτες της περιοχής. Δεν βρίσκεται πάνω στην παραλία της Παλαιάς Φώκαιας, αλλά σε ένα δρόμο παράλληλο της παράλάις στο εσωτερικό του οικισμού.
Οι σεβιτόροι όλοι νέα παιδιά, ευγενέστατοι και με άμεση ανταποκριτικότητα, μας έφεραν τους καλαίσθητους ξύλινους καταλόγους, όπως και τα εμφιαλωμένα νερά, τα οποία δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω εαν ρωτηθήκαμε πριν τα δεχθούμε, γιατί εγώ έφθασα αργότερα με το δεύτερο κύμα της παρέας.

Ο κατάλογος υπερ πλήρης, όλος με βάση τα κρεατικά, ικανά ορεκτικά και σαλάτες. Ενδιαφέρον είναι οτι πολλά από τα πιάτα, τόσο τα κυρίως όσο και στις σαλάτες, διατίθενται και σε μισές μερίδες, οπότε κάποιος που θέλει να δοκιμάσει περισσότερα πιάτα έχει αυτή την επιλογή, η να φάει λιγότερο. Σωστή πρακτική που όπου τη βρίσκω την εκτιμώ δεόντως.
Πήραμε:
Μια χωριάτικη σαλάτα (5,9 ευρω), ικανοποιητικότατη ως μέγεθος (ικανή να χορτάσει με άνεση 4-5 άτομα), με κομένες τις ντομάτες και τα αγουρακια σε μικρότερ τεμάχια, πασπαλισμένα από φέτα τριμμένη με έξυπνη τεχνοτροπία, έτσι ώστε η γεύση της να διαχέεται παντού στο πιάτο. Ικανοποιηθήκαμε πλήρως
Ενα ντάκο (5,8 ευρώ), ικανοποιητικότατος και αυτός ως ποσότητα, με την ίδα τεχνοτροπία του τυριού από πάνω (πασπαλισμένο). Κι αυτό το πιάτο ικανοποίησε όλους

Μια μανιτάρα πλευρώτους (5,2 ευρώ), ικανοποιητική ως ποσότητα, ήταν λίγο περισσότερα ξεροψημένα απ όσο θα ήθελα και λιγότερο τρυφερά, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να τα θεωρήσεις κακό πιάτο, και αυτά φαγώθηαν ευχάριστα
Ενα μαστέλο Χίου στο τηγάνι, εξαιρετικό ως γεύση, λίγο όμως τσιμπημένο ως τιμή θεωρώ στα 5,9 ευρώ που χρεώθηκε.
Μια τυροκροκέτες (3,9 ευρώ), επρόκειτο για 4 τυροκροκέτες, καλές ως γεύση, με αίσθηση του τυριού και όχι της πατάτας όπως πολλές φορές σερβίρουν σε αρκετά εστιατόρια. Λογικό vfm σε σχέση με την ποσότητα
Μια μικρή μερίδα σουβλάκι κοτόπουλο (8,3 ευρώ), σερβιρισμένο με πατάτες τηγανητές που δεν ήταν προκάτ. Πολύ καλό ως γεύση, και ελαφρά μαριναρισμένο. Η ποσότητα ήταν γύρω στο 75% της κανονικής μερίδας.

Μια κανονική μερίδα φιλέτο κοτόπουλο (στα 8,5 ευρώ, ) πολύ καλή ως γεύση και εξαιρετικό ως ποσότητα, και αυτό σερβιρισμένο με πατάτες τηγανητές, φρέσκιες.
Αξίζει να σημειωθεί ότι υπάρχει δυνατότητα επιλογής της γαρνιτούρας σε όλα τα κυρίως πιάτα, είτε τηγανητής πατάτας, είτε συνδυασμού πατάτας τηγανητής με πληγούρι και κρεμμυδάκια.
Ενα συκώτι γάλακτος, (στα 8,8 ευρώ), εξαιρετικά τρυφερό, καθόλου σκληρό, πολύ ζουμερό, χωρις καθόλου ίνες, παρά το γεγονός οτι ζητήσαμε να είναι καλοψημένο. Ισως είναι ένα από τα καλύερα πιάτα συκωτιού που έχουμε γευτεί. Ικανοποίησε πλήρως.

Μια πανσέτα χοιρινή (στα 7,7 ευρώ), πολύ καλό ως ποσότητα και γεύση, το μόνο φάουλ είναι οτι μας ήρθε προς αντικατάσταση σε μπριζολάκια χοιρινά που ζητήσαμε, τα οποία εαν υπήρχαν θα ήταν λεπτότερα σε σχέση με την πανσέτα που όπως και να το κάνουμε είναι πιό πλατιά και περισσότερο λιπαρή
Ενα γιαουρτλού κεμπαπ (στα 8,7 ευρώ), πολυ καλό ως γεύση από αυτούς που τα γεύτηκαν, με ιδανική ισοροπία με τα συνοδευτικά τους.
Μια γιαουρτλού κεμπαπ (μισή μερίδα που χρεώθηκε στα 5,2 ευρώ, αλλά η ποσότητα σίγουρα ήταν στο 75% της κύριας μερίδας και ήταν και αυτή χορταστική.
Μια μπύρα κια ένα αναψυκτικό στα 5,4 ευρώ.

Τα δύο εμφιαλωμένα χρεώθηκαν στα 2 ευρώ συνολικά.
Επίσης είχαμε ρωτηθεί ενα θέλουμε πίτες ή ψωμί και επιλέξαμε πίτες, οι οποίες χρεώθηκαν 3,6 ευρώ στο σύνολο. Πρέπει να ομολογήσω βέβαια ότι ήταν αρκετές ως ποσότητα, δηλ επροκειτο για 5-6 πίτες κανονικές, κομένες σε κομάτια
Σύνολο λογαριασμού στα 84,9 ευρώ, μια τιμή που τη θεωρώ δίκαιη για αυτά που πήραμε, για τις ποσότητες και τις γεύσεις. Μέση τιμή στα 12 ευρώ το άτομο μαζί με τα ποτά, αλλά εαν θεωρήσουμε οτι είχαμε επιλέξει δύο μικρότερες μερίδες του κανονικού, η κανονική τιμή θα ερχόταν γύρω στα 13 ευρώ το άτομο μαζί με τα ποτά, ή γύρω στα 11,5 ευρώ το άτομο χωρίς τα ποτά εαν προτιμάτε.
Η εξυπηρέτηση κινήθηκε σε εξαιρετικά είπεδα, απ όλους τους σερβιτόρους, με πολύ ευγένεια και ανταποκριτικότητα σε ότι ζητήσαμε. Ολα ήρθαν στη σωστή σειρά και στο σωστό χρόνο, με προθυμία και χαμόγελο.

Για το χώρο, τον περιέγραψα ανωτέρω, το μόνο φάουλ η πιό βαριά για τα γούστα μου διακόσμηση, κατά τα άλλα ήταν ζεστός και φιλόξενος
Οι γεύσεις στο σύολό τους ικανοποίησαν πλήρως, θα έλεγα οτι κυμαίνονται στο μέσο όρο της κατηγορίας και ίσως ένα μικρό κλικ παραπάνω
Το συνολικό vfm, θεωρώ οτι είναι πολύ καλό, για όλη τη γευστική εμπειρία.
Στο τέλος, υπήρξε κέρασμα λικέρ μαστίχας και η απόδειξη κόπηκε κανονικότατα. Επίσης πληρωμή με κάρτα, στα συν του μαγαζιού
Γενικά, η εμπειρία μας ήταν θετική και δεν θα είχα ενδοιασμό να συστήσω επίσκεψη στο κατάστημα εαν βρεθείτε στην ευρύτερη περιοχή της Αναβύσσου

ΥΓ Ενημερώθηκα από τα παιδιά του καταστήματος ότι έοχυν ανοίξει και έτερο κατάστημα ΧΗ. ΜΑ στον Αλιμο, για το οποίο επιφυλάσσομαι να επισκεφτώ στο μέλλον για να διαπιστώσω ενα διατηρεί το ίδιο στυλ και γευστική προσφορά