Σουβλάκι & Σχάρα - Μαραθώνας, Αθήνα

Πήγα στην Argentina πιο πολύ απο περιέργεια, αφού είχα ακούσει τόσα πολλά απο γνωστούς μου και είχα διαβάσει ακόμη περισσότερα για το συγκεκριμένο εστιατόριο.

Έτσι, σε συνδυασμό με μια εκδρομή στο φράγμα της λίμνης του Μαραθώνα, αποφασίσαμε να φάμε στην Argentina.
Το εστιατόριο είναι πάνω στον δρόμο και έχει χώρο πάρκινγκ-ευτυχώς, γιατί ο δρομος δίπλα απο το μαγαζί είναι θεόστενος και δεν προσφέρεται για παρκάρισμα.
Η εξωτερική εμφάνιση του εστιατορίου θυμίζει επαρχιακή ταβέρνα.
Στην αυλή υπάρχει χώρος οπου ψήνεται το κρέας.
Πολλές σχάρες, η καθεμιά με το όνομα του ατόμου που παρήγγειλε το κρέας.
Δεν είχαμε κλείσει τραπέζι, οπότε ξέραμε πως θα περιμέναμε τουλάχιστον μια ώρα μέχρι να φάμε.

Διαλέξαμε μια T-bone κ ένα φιλέτο και περάσαμε στον εσωτερικό χώρο.
Το εσωτερικό δεν ξεχωρίζει απο μια απλή ταβέρνα, εκτός απο τις μεγάλες καρέκλες και τα τραπέζια που θυμίζουν μπυραρία.
Επειδή θα περιμέναμε αρκετή ώρα σκεφτήκαμε να τσιμπήσουμε κάτι.

Πήραμε δυο espanadas με κοτόπουλο.
Είναι κάτι σαν τυροπιτάκια, με γέμιση.
Αρκετά καλά, χρεώνονται 1,5€ έκαστο.

Μοσχαρίσιο λουκάνικο, πολύ γευστικό, αν και λίγη ποσότητα, χρεώνεται 3€ το ένα.
Μια χωριάτικη, με εξαιρετική τομάτα και μεγάλη ποσότητα (5,9€).

Καυτερή σάλτσα τομάτας, οπου νομίζαμε πως ήταν κερασμένη, αλλα και αυτή τελικά χρεώνεται με 1,5€.

Το μαγαζί γέμισε και τα γκαρσόνια έφερναν τις τεράστιες μπριζόλες στα τραπέζια.
Κάποια στιγμή ήρθε και το φαγητό μας.
Το κρέας χρεώνεται 38€ το κιλό.
Η δική μας παραγγελία ήταν κάτω του κιλού και χρεώθηκε 34€.
Το κρέας το σερβίρουν σε ξύλινο δίσκο, χωρίς κάποιο συνοδευτικό.
Ούτε καν πατάτες.
Στη γεύση τώρα..
Το φιλέτο μου φάνηκε άνοστο.

Δεν είχαν ρίξει αλατοπίπερο ή κάτι άλλο στο κρέας ώστε να βελτιωθεί η γεύση του.
Ευτυχώς, η καυτερή σάλτσα που μας είχαν φέρει βοήθησε την κατάσταση.
Η T-bone είχε σαφώς καλύτερη γεύση, αν και με περισσότερο λίπος.
Γενικά, οι μπριζόλες είναι πολύ μεγάλες και παχιές.
Δεν ξέρω αν είναι μοσχαρίσιες ή βοδινές.
Δεν το διευκρινίζουν, αν και θα έπρεπε.
Αφού λοιπόν δεν βρίσκαμε με τι άλλο να συνοδέψουμε το κρέας, πήραμε μια μερίδα τηγανητές πατάτες.
Δεν ηταν προτηγανισμένες, αλλα είχαν μαζέψει πολύ λάδι.

Πάντως, ο κατάλογος είναι λιτός και περιορίζεται στα απολύτως απαραίτητα.
Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη και οι σερβιτόροι ευγενέστατοι.
Γλυκάκι στο τέλος δεν είχε..

Δέχονται όλες τις πιστωτικές.
Με όλα αυτά συν 3 αναψυκτικά συν ψωμί πληρώσαμε 48€.
Δεν ήταν πολλά, αλλα πιστεύω πως χρειάζεται βελτίωση στην παρουσίαση και στη συνοδεία των πιάτων.
Να πειραματιστούν με διάφορες σάλτσες, μαρινάδες και να συνοδεύουν το κρέας με κάτι άλλο.
Όχι ξερό-στεγνό, που λένε...